12 Eylül 1980 İhtilali Yaşayan Kişiyle Röportaj

12 Eylül 1980

Dunya Tarihi: Neler hatırlıyorsunuz, Bize hatırladıklarınızı anlatır mısınız ?

B.S : 12 Eylül 1980 o günü dün gibi hatırlıyorum. Ben resmi bir kurumun şöförüydüm. Eylül ayının 5’şin de sokaklarda insanlar terörden ölüyordu. Demirel askerden yardım istedi. Askerler sokaklarda geziyor ve ölenlere yardım etmiyordu. 10 Eylül 11 eylül günü durum yine aynıydı. Her yerde askerler vardı nöbet tutuyorlardı. insanların ölümü gerçekti gözlerimin önünde ölüyorlar kimse korkudan sokağa çıkamıyor ve yardım edemiyorlardı.

11 Eylül günü bölük komutanı çalıştığım kurumu aradı, bizden araç istedi. Bölük iki km uzaklıktaydı. Araç ile bölüğe gittim 40 km uzaklıkta tabur vardı yüzbaşını tabura götürecektim. Ama kafamdaki soruların cevabını almak istiyordum önce. Yola çıktık tabura gitmeden önce komutana  askeriyede bir hareketlilik var, tanklar hazırlıklar yapılıyor dedim. Kars Ardahan’da  yüzbaşı bana o zaman çok akıllısın bunu nasıl anladın dedi. Merak ettiğim şuydu harp mi var? yoksa bir devlet büyüğü için hazırlık mı yapılıyordu. Soruma tam olarak cevap alamamıştım.

Tabura geldik Yüz başı tabur komutanıyla ayrı bir odada konuştular. Ne konuştukları nı bilmiyordum ama büyük bir şey olacağını artık anlamamak artık aptallıktı. Geriye döndük yüzbaşı ile birlikte onu bıraktım. Kuruma geri dönüyordum şehir içindeki  hareketlilik devam ediyordu. Arada 2 saat geçti bölüğe geri gittim. Gece 2 ye kadar orada bekledik. Sonrada harekete geçtik.  Askeri cemse doldu bizde önünde kazaya (bölgeye ) girdik. Askerler orada gerekli yerlerde herkes konumuna yerleşti. Maliye, banka her yere nöbetçiler koyuldu. Kaymakamlık dahil her yer teslim alındı. Sonra köylerdeki solcuları tutuklamaya başladılar.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir