Abdülhamit Han
Abdülhamit Han
Spread the love

Abdulhamithan Kimdir?

Abdülhamithan: Osmanlı Devleti’nde çok önemli bir yeri olan Abdülhamithan kimdir? 1842 yılında İstanbul’da doğan Sultan Abdülhamit Han Sultan Abdülmecid Han’ın oğludur.

 10 yaşındayken annesi tirimüjgan vefat edince annesi piristu kadın kendisine bakmıştır. Babası Abdülmecid Han vefat edince amcası Abdülaziz Hem kendisi ile eğitimi ile ilgilenmiştir.

 Buhranlı bir dönem geçiren Osmanlı Devleti’nin tahtına oturan Abdulhamithan Batı dünyasına karşı dengeci bir politika izlemiş ve onlara kendi İslami görüşlerine göre muamelede bulunmuştur.

 Abdulhamithan Osmanlı Devleti’nin 34. padişahıdır. Ayrıca İslam dünyasının 113.halifeliği ünvanına sahiptir.

Abdulhamithan‘nın Hayatı

 Kendisi daha 10 yaşındayken annesi tirimüjgan vefat edince üvey annesinin çocuğu olmadığı için üvey annesi piristu hatun kendisinin çocukluk ve gençlik dönemleri ile ilgilenmiştir. Öyle ki üvey annesi piristu kadın Abduşhamit’ i kendi öz çocuğu gibi yetiştirmiş, büyütmüştür.

 Babası Abdülmecid Han vefat ettikten sonra yerine geçen amcası Abdülaziz Han, Abdülhamit Han’ın eğitimi ile ilgili Şehzadelerin eğitimleri ile ilgilendiği gibi ilgilenmiştir. Kendisinin bir İslam alimi, bir devlet adamı olarak yetişmesinde önayak olmuştur.

 Amcası Abdülaziz Han 1867 yılında çıkmış Olduğu batı gezisine yeğeni Abdülhamit Han’ı da götürmüştür.

 Sultan Abdülhamit Han Meclis-i mebusan’ı kapatıp ülkenin yönetimini eline de toplamıştır. Ayrıca ayastefanos Antlaşması ile eline bu tip yetkileri aldıktan sonra Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devleti’nin kaybedilmiş topraklarının bir bölümünü geri almayı da başarmıştır.

 Abdülhamit Han Osmanlı Devleti’nin çok buhranlı çok sıkıntılı dönemlerinde tahta oturduktan sonra tam bir devlet adamlığı ciddiyeti ile Osmanlı sorunlarını ele alıp bu şekilde Osmanlı Devleti’ni yöneterek Aslında Osmanlı Devleti’nin bir nebze dahi olsun rahat nefes almasını sağlamıştır.

 Abdülhamit Han Osmanlı Devleti’nin iç ve dış borçlarını yarı yarıya kadar indirmiştir ve Osmanlı Devleti’nde eğitim başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda kervansaraylar, hanlar, kompleksler, çeşmeler, köprüler, camiler, medreseler İnşa ederek Osmanlı Devleti’nin çok zengin, kültürlü bir devlet olmasında büyük katkılar sağlamıştır.

 Abdülhamithan kimin oğlu sorusuna cevap verdikten sonra bu zaat’ ın kendi tebaasına bakış açısına bakmakta fayda olacaktır. Abdülhamit Han bir tek Müslüman Osmanlı’nın dahi kanının akmasına razı olmamıştır. Bunun üzerine Girit’te İsyan çıkartan Yunanlılara topyekûn savaş ilanında bulmuştur.

 Yahudiler, Filistin topraklarında bir devlet kurmak istiyorlardı. Osmanlı Devleti’nin buna izin vermesi karşılığında Osmanlı Devleti’nin borçlarını sileceğini söylüyorlardı. Bunun üzerine Abdulhamithan bu duruma çok sert karşı çıkmış ve Filistin topraklarının yalnızca Müslümanlara ait olduğunu, herhangi bir Yahudi devletinin buralarda kurulmayacağını şiddetle anlatmaya çalıştı.

 Sultan Abdülhamit Han’ın devlet büyüklüğünü, devlet adamlığını ve hakkaniyete dayalı Adalet sistemini çekemeyen iç ve dış Unsurlar, Abdulhamit’i tahttan indirmek amacıyla olmadık iftiralar attılar. Karalamaya ve devlet içerisinde itibarını sarsmaya çalıştılar. Bunun için yazılar yazdılar. Genç nesillere olmadık şekilde anlattılar.

 Sultan Abdülhamit Han’ın devlet adamlığı, hayatı, güzel ahlakı birleşince devletin yönetimi mükemmel bir şekilde yerine getirilmiştir. Fakat Abdülhamit Han’ın varlığında değerini bilmeyen insanlar, Abdülhamit’in tahttan indirilmesinden 10 yıl kadar bir zaman geçmeden devletin elinde bulunan toprakların üçte biri elden çıkmıştır. Abdülhamit Han 33 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin yönetmiştir. Abdülhamit Han’ın tahttan indirilmesinden sonra Ortadoğu adeta kan gölüne çevrilmiştir ve Arap dünyası adeta Yahudi Siyonizminin uşağı haline gelmiştir.

 31 Mart Vakası Patlak verince İttihat ve Terakki Devletin başına gelerek Sultan Abdülhamit Hanı tahttan indirdiler. Tahtan indirilen Abdülhamit Selanik’e gönderildi, Sürgün edildi. Ondan sonra mide ağrıları ve soğuk algınlığı gibi problemler yaşayan Abdülhamit Han vefat etti. Naaşı Şu anda Çemberlitaş’ta bulunan dedesi Sultan II Mahmut’un yanındadır.

Comments

comments

3 YORUMLAR

  1. Hocam harika bir tarih yazısıydu bizi böyle bilgilendirmeniz çok güzel emeginize saglik tskler. Sayenizde bilmediklerimizi öğrenmiş oluyoruz. Kaleminize sağlık

    • çok teşekkür ederim güzel yorumun için ve bu konuyu tavsiye ettiğin için sizin isteğiniz üzerine konu alınmış bir makaledir . Tavsiyelerinizi tekrar bekliyoruz efendim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here