Angkor Wat Tarihi
Angkor Wat Tarihi
Spread the love

Angkor Wat Tarihi

Angkor Wat Tarihi : Angkor Wat, Kamboçya’nın kuzeyinde bulunan muazzam bir Budist tapınağı kompleksidir. Başlangıçta 12. yüzyılın ilk yarısında bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiştir. 400 dönümden fazla alana yayılan Angkor Wat‘ın dünyanın en büyük dini anıtı olduğu söyleniyor. Bölgenin Khmer dilinde “tapınak kenti” anlamına gelen adı, bölgeyi 1113’ten 1150’ye imparatorluğun devlet tapınağı ve siyasi merkezi olarak yöneten İmparator II. Suryavarman tarafından yaptırıldığı gerçeğine atıfta bulunuyor.

Aslen Hindu tanrısı Vishnu’ya adanmış olan Angkor Wat , 12. yüzyılın sonunda bir Budist tapınağı haline geldi.

Artık aktif bir tapınak olmamasına rağmen , 1970’lerde Khmer Rouge rejiminin otokratik yönetimi ve daha önceki bölgesel çatışmalarda önemli hasara rağmen, Kamboçya’da önemli bir turistik cazibe merkezi olarak hizmet ediyor.

 

Angkor Wat nerede?

Angkor Wat, 200.000’den fazla nüfusa sahip modern Kamboçya şehri Siem Reap’in yaklaşık beş mil kuzeyinde yer almaktadır.

Ancak, inşa edildiğinde, o zaman bölgeyi yöneten Khmer imparatorluğunun başkenti olarak hizmet etti. “Angkor” kelimesi, Khmer dilinde “başkent” anlamına gelirken, “Wat” kelimesi “tapınak” anlamına gelir.

Başlangıçta, Angkor Wat bir Hindu tapınağı olarak tasarlandı , o sırada bölgenin hükümdarı II. Suryavarman’ın dini idi. Ancak, 12. yüzyılın sonunda, bir Budist alanı olarak kabul edildi.

 

Ne yazık ki, o zamana kadar, Angkor Wat Khmer’e rakip bir kabile tarafından görevden alındı, bu da yeni imparator Jayavarman VII yönünde başkentlerini Angkor Thom’a ve devlet tapınağına Bayon’a taşıdı. tarihi yerin birkaç mil kuzeyinde.

Angkor Wat’ın bölgenin Budist dini içindeki önemi arttıkça, alanı çevreleyen efsane de arttı. Birçok Budist tapınağın inşasının tanrı Indra tarafından emredildiğine ve işin bir gecede tamamlandığına inanıyor.

Ancak akademisyenler artık tasarım aşamasından tamamlanmaya kadar Angkor Wat’ı inşa etmenin onlarca yıl sürdüğünü biliyorlar.

Angkor Wat’ın Tasarımı

Angkor Wat, 13. yüzyılda artık siyasi, kültürel veya ticari öneme sahip bir yer olmasa da, 1800’lü yıllarda Budist din için önemli bir anıt olarak kaldı.

Gerçekten de, birçok tarihi alanın aksine, Angkor Wat hiçbir zaman gerçekten terk edilmedi. Aksine, yavaş yavaş kullanılmayan bir bölüme dönüştü.

 

İltifat, hem Hindu hem de Budist inançlarının ilkelerine göre, tanrıların evi Meru Dağı’nı temsil etmesi gereken tapınağın tasarımına atfedilebilir. Beş kulesi, Meru Dağı’nın beş zirvesini yeniden oluşturmayı amaçlarken, duvarlar ve hendek çevredeki dağ sıralarını ve denizi onurlandırıyor.

 

Yapının inşası sırasında Khmer, kumtaşına dayanan kendi mimari stilini geliştirdi ve rafine etti. Sonuç olarak, Angkor Wat kumtaşı blokları ile inşa edildi.

Geniş bir hendekle çevrili 15 metrelik bir duvar, şehri, tapınağı ve sakinleri istiladan korudu ve bu tahkimatın çoğu hala ayakta. Bir kumtaşı geçiş yolu tapınağın ana erişim noktasıydı.

Tapınak duvarları, Hindu ve Budist dinlerindeki önemli tanrıları ve figürleri ve anlatı geleneğindeki önemli olayları temsil eden binlerce kabartma ile dekore edilmiştir. İmparator II. Survarvarman’ın belki de ilk kez inşaatından sonra şehre girmesini tasvir eden bir kısmı da var.

Bugün Angkor Wat

Ne yazık ki, Angkor Wat oldukça yakın zamana kadar (1800’lü yıllara kadar) kullanımda kalmasına rağmen, alan orman aşırı büyümesinden depremlere ve savaşa kadar önemli hasar gördü.

 

  1. yüzyılın büyük bir kısmında şu anda Kamboçya olarak bilinen ülkeyi yöneten Fransızlar, 1900’lü yılların başında yapıyı turizm amacıyla restore etmek için bir komisyon kurdu. Bu grup ayrıca devam eden arkeolojik projeleri de denetledi.

 

Restorasyon çalışmaları Fransız egemenliği altında parçalar halinde yapılırken, 1960’lara kadar ciddi çabalar başlamamıştır. O zamana kadar Kamboçya, sömürge yönetiminden sınırlı bir anayasal monarşiye geçiş yapan bir ülkeydi.

Kamboçya 1970’lerde acımasız bir iç savaşa girdiğinde, Angkor Wat mucizevi bir şekilde nispeten asgari zarara uğradı. Otokratik ve barbar Khmer Rouge rejimi, antik kentin yakınındaki bölgede komşu Vietnam’dan askerlerle savaştı ve sonuç olarak bu yapının dış duvarlarını işaretleyen kurşun delikleri var.

O zamandan bu yana, Kamboçya hükümeti çok sayıda değişiklik geçirirken, Hindistan, Almanya ve Fransa temsilcileri de dahil olmak üzere uluslararası topluluk, devam eden restorasyon çabalarına katkıda bulundu.

Alan, Kamboçyalılar için önemli bir ulusal gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

1992’de UNESCO Dünya Mirası listesine alındı . Angkor Wat ziyaretçileri binlerce kişiyi bulsa da, dönüm noktası şimdi her yıl yaklaşık 500.000 ziyaretçiyi ağırlıyor ve birçoğu sabahın erken saatlerinde hala çok büyülü, ruhsal bir yer üzerinde güneşin görüntülerini yakalamak için geliyor.

Milano Katedrali İçin Buraya Tıklayın

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here