1969’da Gerçekten Ay Çıkıldı mı Yoksa Hepsi Hollywood Film Stüdyoların da mı Çekildi

 

1969 da Gerçekten (Apollo 11) Aya Çıktılar mı Yoksa Hepsi Hollywood Film Stüdyoların da mı Çekildi

Yıllardır kafamızda soru işareti bırakan bu konu günümüzde de hala cevabını bulamamış complo teorileri üzerinde gidilen bir konu. Amerikalılar 1969 yılında gerçekten aya çıktılar mı yoksa sahne Hollywood film stündyoların da mı gerçekleşti bu konuyu ele almadan önce konuyla ilgili detaylı araştırma yapmama ve uzay, bilim, fizik alanın da her zaman yanımda olan Mustafa Kürşat Taşdemir hocama teşekkür ederim.
Biz bu konuyu ele alırken İnternette okuduklarımızdan ziyade mantık çerçevesinde ve doğru kaynakları kullanarak sizlere cevap verdik. Sorumuz şu 1969 da Gerçekten Aya çıktılar mı yoksa hepsi Hollywood film stüdyoların da mı çekildi. Bununla ilgili hep bir spekülasyon var. Aslında Neil Armstrong, Michel Collins Ve Adren Arley bu üç Astronot ay çıktı. Örümcek te bu üçü vardı. Her şeyi Hesapladılar sadece Ay da ki ışık gücünü hesap edemediler. Fotoğraflar silik, siyah ve yanmış gibi çıktı. Onlarda zaten biz aya çıktık, dünya bizden fotoğraf istiyor bizde tüm dünyaya bu yanmış fotoğrafları gösteremeyiz diye Holywood Film stüdyoların da ayni dekorda bir daha sahnelediler. Amerikan bayrağının dalgalanmasının nedeni ise o dur. Ay dünya gibi 4,6 milyar yaşındadır, ancak yerin tersine ay susuz ve havasızdır bu nedenle bayrağın ayda dalgalanması imkansızdır. Yani Her şeyi hesaplamışlar sadece Ay da ki ışık gücü nü hesaplamamışlardı.

Apollo 11 Aya İnişi

Apollo 11, Ay’a inen ilk insanlı görevdi. İnsanların başka bir gezegensel cisim üzerindeki ilk adımları 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong, Michel Collins Ve Adren Arley tarafından atıldı. Astronotlar ayrıca başka bir gezegensel cisimden ilk örnekleri Dünya’ya geri getirdi. Apollo 11, birincil görevini gerçekleştirdi (insanlı bir ay inişini gerçekleştirmek ve görevi güvenli bir şekilde Dünya’ya geri döndürmek) ve Apollo ay iniş görevlerinin takip edilmesinin yolunu açtı.

Olayların Özeti

Apollo 11 uzay aracı, 16 Temmuz 1969’da Kennedy’de 13:32:00’de fırlatıldı. Dünya yörüngesinde 2 saat 33 dakika sonra, uzay aracının Dünya için gerekli hızla hızlandırılması için S-IVB motoru yeniden görevlendirildi.

Uzay aracı, ay ekvatoral düzlemine 1.25 derece eğimli, eliptik bir yörüngeye (61 x 169 deniz mili) yerleştirildi. GET’te servis modülü sevk sistemi yeniden yönetildi ve yörünge, Ay’ın yüzeyinden neredeyse dairesel (66 x 54 deniz mili) yükseklikte yapıldı. Her yörünge iki saat sürdü. Ay yörüngesinden çekilen fotoğraflar, bölgesel ay jeolojisinin incelenmesi için geniş görüşler sağlamıştır.

Astronot Armstrong ve Aldrin gemide bulunan ay modülü (LM) ve tüm LM sistemlerini kapsamlı bir şekilde kontrol ettikten sonra GET’te komut servis modülünden (CSM) çıkarıldı. GET’te LM iniş motoru yaklaşık 29 saniyede ateşlendi ve ay yüzeyine iniş başladı. GET’te, LM iniş motoru son kez çalıştırıldı ve ay yüzeyine değene kadar yakıldı. Kartal, lansmandan 102 saat, 45 dakika ve 40 saniye sonra Ay’a indi.

Ay’a indikten hemen sonra Armstrong ve Aldrin, LM’yi bir beklenmedik durum önlemi olarak kalkışa hazırladı. Yemekten sonra, astronotların isteği üzerine planlı bir uyku süresi ayarlandı ve astronotlar ay yüzeyine iniş için hazırlıklara başladı.

Astronot Armstrong ilk olarak uzay aracından çıktı. İnerken, yüzey televizyon kamerasının istiflendiği Modüler Ekipman Depolama Düzeneğini (MESA) piyasaya sürdü ve kamera insanlığın Ay’daki ilk adımını GET’te kaydetti. Birkaç yüzey materyali örneği toplandı ve bunun nedeni yüzey materyali örneklerinin Dünya’ya geri gönderilmesini sağlamak içindi. Astronot Aldrin daha sonra ay yüzeyine indi.

Astronotlar, bir Güneş Rüzgarı Kompozisyonu (TSK) deneyinin yerleştirilmesini, daha büyük bir ay malzemesi örneğinin toplanmasını, iniş alanının yakınındaki bölgenin panoramik fotoğraflarını, içinde ufuk fotoğraflarını içeren planlanmış faaliyet sırasını gerçekleştirdi. Ay yüzeyi malzemesi toplanması, bir Lazer-Menzil Retroreflektör (LRRR) ve bir Pasif Sismik Deney Paketi (PSEP) yerleştirilmesi ve ay yüzeyinin iki çekirdek tüp numunesinin toplanması gibi işlemler uygulandı.

Yüzeye inişten yaklaşık iki buçuk saat sonra, astronotlar LM’ye yeniden girmek için hazırlıklara başladılar, ardından astronotlar uyudu. Ay yüzeyinden çıkış, ay inişinden 21 saat 36 dakika sonra başladı. CM, Dünya atmosferine saniyede 36.194 ft (saniyede 11.032 metre) hızla girerek Pasifik Okyanusu’na indi.

 

8 K Teknolojisi Nedir

Comments

comments

One thought on “1969’da Gerçekten Ay Çıkıldı mı Yoksa Hepsi Hollywood Film Stüdyoların da mı Çekildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir