79
79 points
Spread the love

Atom

Atom Nedir: Çevremizde ki bütün cisimler, “atom” adlı küçük parçacıklardan oluşmuştur. Farklı maddelerin yapısında farklı atomlar yer alır.

Elementler

Yalnızca bir tip atomdan oluşan maddelere “element” denir. Flüor bir element örneğidir.

Flüor Elementi Atomun İçi

Bir flüor atomu kesile bilseydi aşağıdaki gibi bir görüntü ortaya çıkardı.

Çekirdek: Atomun merkezine “çekirdek”  denir. Çekirdekte, protonlar ile nötronlar vardır. Çekirdek, atom kütlesinin %99.9 unu, buna karşılık hacminin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturur.

Elektronlar: Elektronlar, eksi yüklü parçacıklardır. Çekirdeğin çevresindeki yörüngelerinde hareket ederler.

İyonlar: Bir atom bir elektron yitirdiğinde  ya da kazandığında iyon olur. Elektron yitirdiğinde, artı yüklü bir hale gelir ve “katyon” diye adlandırılır. Elektron kazandığında ise, eksi yüklü bir “anyon” olur.

Nötron: Nötronlar, çekirdek içindeki parçacıklardır. Elektrik yükleri yoktur. Hem protonlara hem de birbirlerine bağlanarak çekirdeği bir arada tutarlar.

Proton: Protonlar, çekirdeğin içinde bulunan artı elektrik yüklü parçacıklardır. Bir atomdaki proton sayısına, “atom sayısı” denir. Flüor da dokuz proton vardır.

Molekül

Atom sayısı yalnızca 100 kadardır.; ama “bileşik” adı verilen milyonlarca madde vardır. Bir çok maddenin temel taşı, belirli atomlardan oluşmuş moleküllerdir.

Kuark Nedir?

Kuark Nedir: Protonlar ile nötronlar, daha küçük olan kuarklar dan oluşurlar. Başlıca iki çeşit kuark vardır: artı yüklü up (yukarı) kuarklar; eksi yüklü down (aşağı) kuarklar. Nötronlar da bir up iki down kuark vardır. Protonlar da ise, iki up bir down bulunur.

Atom Nedir Atom Bağları Nelerdir?

Atomlar bir araya gelerek molekülleri oluştururlar. Ancak bunun için birbirlerine bağlanmaları gerekir.Başlıca iki tip bağ vardır.: “İyonik bağı ve kovalan bağ”. İki durumda da bağı oluşturan elektronlardır.

İyonik Bağ

Atomlar, karşı yüklü iyonlar oluşturmak için elektron alır ya da verirler. Karşı yükler birbirlerini çekirdeklerinden, iyonlar bir arada tutulur.

Kovalan Bağ

Atomlar elektronları paylaşırlar ve bu nedenle bir arada kalırlar. Aynı elektronlara bir, iki yada bazen üç çekirdek birden çekilir. Su ve azot gazı, kovalan bağlı maddelerdir.

Atom Nedir Atom Hakkında

  • “Kuark” adı , İrlanda’lı yazar James Joyce’un (1882-1941) Finnegan’s Wake adlı yapıtından alınmıştır.
  • Bazı atom izotopları son derece tehlikelidir; Büyükçe miktarlarda depolandıkların da nükleer tepkime başlatabilirler.
  • Bilimadamları, atomdan daha küçük olan bir çok parçacık bulmuşlardır. “Gluon”, “lepton” ,”taus” gibi tuhaf adlar verilen bu parçacıkların, çekicilik, gariplik ve tat gibi özellikleri vardır. Daha büyük parçaların “parçacık hızlandırıcılarında” ezilmesiyle, kısa bir süre için ortaya çıkarlar.

İzotoplar

Aynı elementin bazı atomların da farklı sayıda nötron bulunabilmekte ve farklı olan bu atomlara “izotop” adı verilmektedir.

Madde Nedir??

 

 

 

 

 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir