Ay İle İlgili Hiç Bilmediğiniz 10 Bilgi

Ay, Dünyanın tek doğal uydusu olmasıyla birlikte Güneş sisteminde 5. büyük doğal uydudur. Ay ve Dünya arasındaki uzaklık ortalama olarak 384.403 km dir. Buda demek oluyor ki Dünyanın çapının 30 katı kadar bir mesafededir.

Bunların yanı sıra sizin için okumaktan ve öğrenmekten keyif alacağınız Ay’ın 10 ilginç özelliğini listeledim. Keyifli okumalar.

1- Hep aynı yüzünü görürüz.

Gökyüzüne bakıldığında Ay’ın hep aynı göründüğünü belkide fark etmişsinizdir. Bunun nedeni Ay’ın dünya ile birlikte eş zamanlı olarak aynı anda ve aynı hızda dönmesidir. Bu nedenle hep aynı yüzünü görürüz.

2- Dünya ile Ay arasındaki mesafe artıyor

Gelgit olayları nedeniyle Ay ve Dünya arasındaki mesafe ortalama olarak her yüzyılda 3,8 m artmaktadır.

3- Ay ve Güneş tutulmaları

Ay, Dünya ve Güney aynı çizgi üzerine sıralanınca , bu durum dünya üzerinde Güneş ve Ay tutulması olarak bilinir. Güneş tutulması yeni ay evresindeyken, Ay Dünya ve Güneş arasındayken oluşur. Ay tutulması ise dolunay evresinde iken Dünya Güneş ve Ay arasındayken oluşur.

4- Ay denizleri

Çıplak gözle görebildiğimiz Ay’ın karanlık düzlüklerine Ay denizi adı verilir. Böyle adlandırılmasının sebebi antik dönemde yaşayan gökbilimcileri içlerinin suyla dolu olduklarını sanmasıydı. Şu anki dönemde bunlar katılaşmış bazalt olarak bilinir. Lav bazaltı oluşturmuş, gök taşlarının ve kuyruklu yıldızların çarpması sonucunda oluşan kraterleri doldurmuş ve bu görünümü almıştır.

5- Ay dağları

Ayın yüzeyinde gördüğümüz açık renkli kısıma Ay dağları denir. Böyle denmesinin sebebi Ay denizlerinden daha yüksek olmasıdır.

6- Regolit

Ay yüzeyinde regolit ismiyle adlandırılan taş ve buluttan oluşan bir tabakaya sahiptir. Yüzeye çarpan gökcisimleriyle oluşam regolit yeni yüzeylere göre daha kalındır. Çok ince bir yapıya ve toz haline sahip olan regolit tabakasının kilometrelerce altında megaregolit tabaksı bulunur.

7- Su varlığı

Ay’ın yüzeyine çarpan kuyruklu yıldızlar ve göktaşları sebebiyle az miktarda su yüzeyde vardır. Bir süre sonra Güneş suyu elemenlerine(hidrojen-oksijen) ayırıp yavaşça yok olmasına sebep olur.

8- Fiziksel özelliği (İç yapı)

Ay 3 yapıdan oluşur. Bunlar kabuk, manto ve çekirdek gibi  jeokimyasal olarak ayrımlanabilen katmanlar olarak bilinir. Bu yapı yaklaşık 4,5 milyar yıl önce, Ay’ın oluşumundan bir süre sonra magmanın kristalleşmesi sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

9- Yüzey sıcaklığı

Yüzeyindeki sıcaklığı gün boyunca ortalama olarak 107 °C dir. Ay gecesi boyunca ise ortalama -153 °C olarak bilinir.

10- Yörüngesi ve Dünya ile olan ilişkisi

Ay dünya yörüngesinde sadece 27,3 günde tam bir tur atar. Fakat Dünyada kendi yörüngesinde güneşin etrafında döndüğü için Ayın evrelerini tamamlaması için 29,5 gün gereklidir. Diğer gezegenlerin uydularından farklı olarak Ay Dünyanın ekvator düzlemi üzerinde değil, tutulum düzlemi üzerinde yörüngededir. Aynı zamanda ay güneş sistemi üzerinde bulunan en büyük doğal uydudur.

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir