Bilim İçin Ölen Kadın Marie Curie

Marie Curie Kimdir

Marie Curie bilim için ölen, bilim dünyasının ilk ve tek bilim kadınıdır.

Peki Marie Curie kimdir? Marie Curie’nin hayatı nasıl geçmiştir Marie Curie’nin buluşları, eserleri ve hayata dair önemli sözleri nelerdir?

Marie Curie 1867 ‘de Lehistan’ın (Polonya) Varşova şehrin de doğmuştur. Anne ve babasının öğretmen olması Marie Curie için büyük avantajdı. Babası Vladışlav Sklodowska Petersburg ünüversitesin de yüksek tahsil yapmış ve sonrasında Varşova’da matematik ve fizik dersleri vermiştir. Marie Curie eğitimci olan anne ve babası sayesinde kısa zamanda okumayı öğrenmiş küçük yaşlarda fen ile tanışmıştır ve ilgi duymaya başlamıştır.

Marie Curie Kimdir Hayatı ve Buluşları Nelerdir

Marie Curie’nin hayatında olumsuzluklar ard arda gelmiş önce ablasını sonrada annesini kaybetmiştir. Bu derece trajedi içinde Marie Curie hayat karşısında çok güçlü durmuş ve 1883 yılında onur madalyası alarak orta öğretimini tamamlamıştı. Genç yaşında olmasına rağmen (16) yaşıtları gibi yaşamıyor, kendisini her geçen gün geliştirip idealleri peşinde koşuyordu. Marie Curie ülkenin kalkınması için anarşist faliyetlerden ziyade iyi nesillerin yetişmiş nesillere ihtiyaç duyulduğuna inanıyordu.

Marie Curie Varşova ünüversitesine öğrenci alındı ve Parise gitmeye karar verdi. Eğitim masraflarını karşılayacak durumu olmadığından zengin ailelerin çocuklarına öğretmenlik yapmaya başladı.

Marie Curie 1891 yılında ilk hedefine ulaşmış Sarbon Fen Fakültesinde okumaya başlamıştı Curie için büyük fırsattı bu hiç zaman kaybetmeden fizik derslerinde kendini göstermeye başlamıştı. Curie gayretli çalışmasının sonucunda mukafatını aldı. Kısa zamanda başarıya ulaştı. Marie Curie adı kısa zamanda duyuldu.

Marie Curie 26 yaşına geldiğinde kendisi gibi kendini bilime adamış Pirre Curie ile tanıştı. Çok iyi bir bilimsel kariyere sahip olan Pierre Curie Paris’li biriydi.

Pierre kardeşiyle birlikte Pizo elektrik etkiyi keşfetmiş ve fiziğe grup kavramı getirmişti. Marie Curie ve Pierre Curie 1895’te hayatlarını birleştirmiş ve ikisi de kendilerini bilime adamıştır.

Marie ve Pierre çifti radyoaktif maddeler üzerine çalışmaya başladılar. 1898 yılına gelindiğinde Marie Curie yeni bulduğu radyoaktif bir element olan uranyumun radyoaktif bozulmasından ortaya çıkan polonyumu bulduğunu duyurdu.

Daha sonralarda radyoaktif element olan Radyummu bulduklarında tarih 1898 Eylülünü gösteriyordu. 1903 te ise başarılarının Fransız ileri bilim alanında ilk doktora ünvanı alan kadın bilim insanı ve nobel fizik ödülünü eşi ve Becquerel ile alarak nobel ödülü alan ilk kadın oldu.

2 sene sonra eşini bir kazada kaybeden Curie , 2 çocuğu ile bilime daha sıkı sarılmaya başlamıştı. 1908 de Sorbon ne de ilk kadın profesör olarak tarihe geçti  1911 de ise nobel kimya ödülünü alacaktı . Yıllar içinde Radyoakvite maruz kalan Curie 1934 yılında (67 yasında) kan kanserine yenik düştü. Tarihe onlarca bilimsel buluş ve 2 tane nobel ödülü bırakan Marie Curie tarihe altın harflerle adını yazdırmıştı. Günümüzde Curie adıyla anılan radyoaktivite birimi ve yine soyadıyla anılan curiaterapi yani kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ile de sıkça adından söz ettirir bilim için ölen kadın Marie Curie.

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir