Çernobil Faciası Neden Oldu ?

Çernobil Kazası

Çernobil: 26 Nisan 1986’da nükleer sanayi tarihindeki en ciddi kaza, eski Sovyetler Birliği Ukrayna Cumhuriyeti’ndeki Çernobil nükleer santralinin 4. Ünitesinde meydana geldi. Çernobil reaktör kabını patlatan patlamalar ve 10 gün boyunca devam eden yangın, büyük miktarlarda radyoaktif maddenin çevreye salınmasına neden oldu.

Yanan reaktörden gelen bulut, Avrupa’nın pek çok yerine çok sayıda radyoaktif madde, özellikle iyot ve sezyum radyonüklidleri yaydı.

Tiroid dozlarına katkıda bulunmada en önemli olan radyoaktif iyot-131, kısa bir ömre (8 gün) sahiptir ve kazanın ilk birkaç haftasında büyük ölçüde parçalanır. Hem harici hem de dahili dozlara katkıda bulunan radyoaktif sezyum-137, çok daha uzun bir ömre sahiptir (30 yıl) ve hala topraklarda ve Avrupa’nın birçok bölgesindeki bazı gıdalarda ölçülebilir. En büyük radyonüklid yatakları şimdi Belarus, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ülkelerinde reaktörün çevresindeki Sovyetler Birliği’nin geniş bölgelerinde meydana geldi.

Ordu, enerji santrali personeli, yerel polis ve itfaiye hizmetleri de dahil olmak üzere tahmini 350.000 acil durum ve kurtarma operasyonu çalışanı, ilk olarak 1986-1987 yıllarında kazayı kontrol altına almak ve temizlemekle ilgiliydi. Bunlar arasında, yaklaşık 240.000 geri kazanım operasyonu çalışanı reaktördeki ve reaktörün çevresindeki 30 km’lik alandaki büyük etki azaltma faaliyetlerine katıldı. Daha sonra, kayıtlı “tasfiye memurlarının” sayısı 600 000’e yükselmiştir, ancak bunların sadece küçük bir kısmı yüksek radyasyon seviyelerine maruz kalmıştır.

Çernobil Kazası Tam Olarak Nasıl Gelişti?

25 Nisan’da, bir rutin kapanmadan önce, Çernobil 4’teki reaktör ekibi, ana elektrik güç kaynağının kaybını takiben türbinlerin ne kadar uzun süre döneceğini ve ana sirkülasyon pompalarına güç sağladığını belirlemek için bir test hazırlamaya başladı. Bu test önceki yıl Çernobil‘de yapılmıştı, ancak türbin gücü çok hızlı bir şekilde azaldı, bu nedenle yeni voltaj regülatörü tasarımları test edilecekti.

Otomatik kapatma mekanizmalarının devre dışı bırakılması da dahil olmak üzere bir dizi operatör eylemi, 26 Nisan’ın başlarında deneme testinden önce geldi. Operatörün reaktörün kapanması için hareket ettiği zaman reaktör son derece dengesiz bir durumdaydı. Kontrol çubuklarının tasarımının tuhaflığı, reaktöre yerleştirildiklerinde dramatik bir güç dalgalanmasına neden oldu.

Çok sıcak yakıtın soğutma suyu ile etkileşimi, hızlı buhar üretimi ve basınç artışıyla birlikte yakıtın parçalanmasına yol açtı. Reaktörün tasarım özellikleri, üç veya dört yakıt grubuna bile ciddi hasar vermenin reaktörün tahrip olmasına neden olacaktı ve öyle oldu. Aşırı basınç, reaktörün 1000 t kapak plakasının kısmen ayrılmasına, yakıt kanallarının parçalanmasına ve o zamana kadar sadece yarıya inen tüm kontrol çubuklarının sıkışmasına neden oldu. Yoğun buhar üretimi daha sonra tüm çekirdek boyunca yayılıp (acil soğutma devresinin kopması nedeniyle çekirdeğe dökülen su ile beslenir) buhar patlamasına neden olur ve fisyon ürünlerini atmosfere salmıştır. Yaklaşık iki ila üç saniye sonra, ikinci bir patlama yakıt kanallarından ve sıcak grafitten parçalar fırlattı.

Çernobil Kazası

Çernobil Kazası’nın Sonuçları

  • 1986’daki Çernobil kazası, yetersiz eğitimli personel ile çalıştırılan hatalı bir reaktör tasarımının sonucuydu.
  • Ortaya çıkan buhar patlaması ve yangınlar, radyoaktif reaktör çekirdeğinin en az %5’ini atmosfere ve rüzgârlara saldı – yaklaşık 5200 PBq değerindedir.
  • Kaza gecesi iki Çernobil fabrikası işçisi öldü ve akut radyasyon zehirlenmesi sonucu birkaç hafta içinde 28 kişi daha öldü.
  • UNSCEAR, artan tiroid kanserlerinin yanı sıra, “kazadan 20 yıl sonra radyasyona maruz kalmaya atfedilebilecek önemli bir halk sağlığı etkisinin kanıtı olmadığını” söyledi.
  • İnsanların taşındığı alanların yeniden yerleşimi devam etmektedir. 2011 yılında Çernobil resmi olarak turistik bir yer ilan edildi.

Comments

comments

5 thoughts on “Çernobil Faciası Neden Oldu ?

  1. Günümüzde hala etkilerinin var olduğu bir ülkenin başına gelebilecek en kötü kazalardan bir tanesi. HBO’da ilk yayınlandığında çok beğenilen chernobyl dizisi de konuyu tüm detayları ile sunmuştu izleyicilere. Kısa sürede 400-500 kmlik alanı etkisi altına alması en beni en çok etkileyenlerden olmuştu. Sonrası da çok acıydı, umarım dünya bir daha böyle bir felaket ile karşılaşmaz.

  2. Çernobil ismini ilkokula ilk başladığım zamanlarda duydum çay fındık bayağı bir olay olmuştu. Korkunç bir felakketti.

  3. Dünyanın en büyük felaketlerinden bir tanesi ve bir çok canlı türünü senelerce etkilemiş olan bir felaket bununla ilgili bir sürü dizi ve filmde çekildi Allah bir daha böyle felaketler vermesin inşallah değerli bilgileriniz için teşekkürler.

  4. Çernobil çok büyük bir felaketti.Dünyamızın hem doğasını hem de insanların psikolojisini olumsuz yönde etkilemiştir.Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir