maviçini
maviçini
Spread the love

Çini Sanatının Tarihi

Çini sanatı toplumumuzu yansıtan en önemli el sanatlarından bir tanesidir. Toprağa şekil verilerek pişirilmesi, süslenmesi ve kullanılmasına dayalı bir sanattır. Çini sanatı şekil, motif ve desenlerden oluşmaktadır. Çini sanatının tarihi boyunca hem iç hem de dış mimari eserleri renklendirmek ve süslemek amacıyla uygulanmış bir sanattır. Pişirilen toprağın, üretilen eşyaların şık ve özel bir görünüm kazanmasında kullanılır. Porselen tabak, fayans, seramik eşyalar üzerinde çini işleme yapılmaktadır ve bu yapılan işe “çinicilik” denir. Günümüzde çini sanatı iki grupta incelenir. Duvar çinileri ile evani çiniler olmak üzere incelenir ve oluşturulur.

Çini Sanatının Tarihi

Çini sanatının tarihi Karahanlılara dayanmaktadır. Karahanlılar zamanında da süsleme sanatı olarak bilinmektedir. Türk çini sanatı ise 1000 yılı aşkın bir süredir tanışmıştır. Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları hatta Osmanlı döneminde en parlak dönemini yaşamış olan çini sanatı hamam, cami, medrese, türbe ve Kervansaray gibi yapılarda iç ve dış mimari de kullanılmıştır. Selçuklular döneminde lacivert, hardal sarısı, siyah ve kahverengi tonları yoğunlukla kullanılırdı. İşlenilen motifler mozaik, altıgen, dikdörtgen, kare desenler ve motifler de yer almaktaydı. Selçuklu döneminden sonra pek çok Beylik tarafından bu sanat icra edilmeye devam etmiş Osmanlı Devleti’nin kurulması ile beraber çini çok daha farklı ve parlak bir dönem yaşamıştır.

Çini Sanatının Yaygınlaşması

Çini sanatının yaygınlaşması Osmanlı döneminde Osmanlı çinileri çini sanatının tarihi boyunca görüp görebileceği en nadide eserleri oluşturmaktadır. Motiflere ve renklere çeşitli desenler ve tonlar eklenerek bu sanat “geleneksel Türk el sanatı” haline gelmiştir. 16. Yüzyılda Kütahya çinileri ve İznik çinileri gelişim sağlamış Türk çini sanatı olarak tüm dönemlerin zirvesine ulaşmıştır. Turkuaz, yeşil, kırmızı, kahverengi, lacivert tonları kullanılarak farklılık katılmış pek çok eser yer almaktadır. Çini sanatının aşamaları incelendiğinde tüm dönemlere göre Osmanlı Dönemi’nde çok daha ince işçilik uygulanarak sanat icra edilmektedir. Zahmetli ve zor bir yapıma sahip olan çini sabır gerektiren bir uğraştır ve hayal dünyasını yansıtır. Çini sanatı tarihi boyunca büyük bir ilgi görmüş özellikle en özel dönemini Osmanlı zamanında yaşamıştır. Günümüzde bir süre önce etkisini kaybetmiş bir sanat olarak görünüyor olsa da son zamanlarda yapılan projeler ve kurslar ile yeniden hak ettiği değeri kazanmıştır.

Comments

comments

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here