dinozor
dinozor
Spread the love

Dinozorlar

Dinozorlar: 150 milyon yılı aşkın bir süre boyunca dünyaya egemen oldular. Aralarında, hem dünyanın gelmiş geçmiş en iri hayvanları, hem de bir ev köpeğinden küçük türleri vardı. Altmış beş milyon yıl önce de, kimsenin bilmediği bir nedenle dünyadan silinip gittiler.

Dinozor Tipleri

Dinozorlar iki takıma ayrılırlar. Bu ayrım kalça kemerlerine göre yapılır.

Sürüngen Tipi Kalça Kemerli Dinozorlar

Kalça kemerleri sürüngenlerinki ne benziyordu. Hem otçul, hemde etçil türleri vardı.

 Kuş Tipi Kalça Kemerli Dinozorlar

Kalça kemerleri kuşlarınkine benziyordu. Bu takıma giren türlerin tümü otçuldu.

Dinozorlarla İlgili Bilgiler

 • Günümüze kadar bulunan dinozor fosillerinin, bir zamanlar yaşamış dinozorların %0,0001’inden azı kadar olduğu sanılmaktadır.
 • Tyrannnosaurus, “zorba sürüngen” demektir.
 • En zeki dinozorların bile zekaları olasılıkla tavuklar kadardı.
 • Günümüze kadar 350′ den çok dinozor türü tanımlanmıştır, ama büyük olasılıkla bu sayı, gerçek sayının yalnızca küçük bir yüzdesini temsil etmektedir.
 • Strutbiommimus, kısa mesafeleri, saatte 80 km hızla, yani deve kuşu kadar hızlı koşardı.

Dinozor Portresi

Sürüngenler gibi dinozorların da pullu derileri vardı. Fakat dinozorlar, günümüz sürüngenlerin den daha gelişmiş hayvanlardı. Sürüngenlerin gövdeleri üzerinde  sürünmeleri ne ya da ayaklarını iki yanlarına uzatarak yürümelerine karşın dinozorlar,memeliler ve kuşlar gibi, bacaklarını gövdelerinin tam altında tutarak yürürlerdi.

dinozor
dinozor

Dinozor Benzeri Sürüngenler

Dinozorlar karalarda dolaşırken, dev sürüngenler havada uçmakta ya da okyonuslar da yüzmekteydi. Bu deniz ve hava sürüngenleri dinozorların yakın akrabalarıydı.

Uçan Sürüngenler

Peerosaurus” adı verilen uçan sürüngenler dev boylara ulaşmıştı. Kanatları deriden oluşan bu hayvanların gövdeleri genellikle kürk kaplıydı. Ancak, uçmaya elverişli, hafif ve narin kemikleri vardı.

Deniz Sürüngenleri

Bunlar, denizlerin en iri ve en vahşi yaratıklarıydı. Atmosfer havası soluduklarından, zaman zaman su yüzüne çıkıp soluk almaları gerekiyordu. Balıklarla ve başka deniz yaratıklarıyla beslenirlerdi.

Dinozorların Alt Takımları

Dinozorlar, iki takım içinde beş takıma ayrılırlar. Ornitbiscbia‘nın üç, Sauriscbia‘nın ise iki takımı vardır.

Thyreophora

(Ornitbiscbia) Zırhlı otçullar: Sırtlarında, bir dizi koruyucu plaka vardır. Örnek: Stegosaurus.

Stegosaurus.
Stegosaurus.

Theropoda

(Sauriscbia) Genellikle iki ayaklı etçillerdir: S biçimli boyunları ve dört parmaklı, pençe biçimli ayakları vardır. Örnek: Tyrannosaurus.

Tyrannosaurus.
Tyrannosaurus.

Marginocephalia

(Ornitbiscbia) Etçiller; Çoğunun kafasının arkasında kemikli çıkıntılar bulunurdu. Örnek: Styracosaurus.

Styracosaurus.
Styracosaurus.

Ornithopoda

(Ornitbiscbia) Etçildiler; boynuzsu ibiği ve kuşlarınkine benzer ayakları vardı. Örnek: Corytbosaurus.

Corytbosaurus
Corytbosaurus

Sauropoda

(Sauriscbia) Erçiller: Küçük başlı, uzun boyunlu, iri gövdeli ve uzun kuyrukluydular. Örnek: Saltasaurus.

Saltasaurus
Saltasaurus

Triyas Devri: 248-213 MYÖ

Bütün karalar tek bir kıtaydı, yani Pangaca‘da toplanmıştı. İlk dinozorlar ortaya çıktı ve devrin sonuna doğru iki gruba ayrıldı. Sürüngenler ile kuş tipli kalça kemerliler. Pangaca parçalandı. Atlas Okyonus’u oluşmaya başladı. Afrika Güney Amerika’dan ayrıldı. Jura Devri‘nin sonlarına doğru, dev, otçul, dinozorlar karalara egemen oldu.

Dinozorların Bulunuşu

 • XIX. yüzyıl öncesi bulunan dinozor fosillerinin çeşitli şeyler olduğuna inanılmaktaydı. Söz gelimi, Çin’de ejderha kemikleri, Avrupa’nın bazı yerlerinde de dev insan kalıntıları olduğu düşünülmekteydi.
 • 1800’lü yıllarda Massachusetts‘de  (ABD) dinozor ayak izleri bulundu. Bulan kişi, Nuh’un gemisinden çıkan kuzguna ait olduklarını ileri sürdü.
 • 1820′ li yıllarda ise Tilgate ormanında (Sussex, İngiltere), doktor ve fosil arayıcısı Gideon Mantell (1790-1852) ve eşi tarafından İguanadon dişleri bulundu. Doktor bunların eski bir sürüngene ait olabileceğinden kuşkulandı;fakat düşüncesi, dine karşı bulunarak , kabul edilmedi.
 • 1834 Maidstone(İngiltere) yakınlarında, “Maidstone İguanadon‘u ” adı verilen bir iskelet parçasının bulunması, dinozorlar konusunda ilk önemli örneği sağladı.
 • 1841 İngiliz anatomi uzmanı Richard Owen (1804-1892), Yunanca “korkunç” ve “sürüngen” sözcüklerinden dinozor terimini oluşturdu.
 • 1851 ilk dinozor modelleri yapıldı; Crystal Palace’ta ki (Londra) Büyük Fuar için İguanadon ve Hylaeosaurus modelleri geliştirildi. Halk, dinozorlara büyük ilgi gösterdi. İguanadon’u yapan heykelci, tamamlamak üzere olduğu modelinin içinde bir parti verdi.
 • 1877 yale üniversitesi’nden O.C Macsh (1831-1899) Como Bluff’ta (Wyoming, ABD) en çeşitli dinozor fosili topluluklarından birini buldu.
 • 1987 Victoria müzesi (Avustralya) paleontololoji uzmanları Tom Rich ve Patricia Vickers-Rich, sicakkanlı dinozor kuramını destekleyen kanıtlar buldular. Buldukları fosiller, bu dinozorların yaşadıkları dönemde Güney Kutup dairesi içinde kalan Güney Avustralya’daydı. Söz konusu bölgenin o zamanki yıllık ortalama sıcaklıkları donma noktasına yakındı.

Dinozorlar Neden Yok Oldu

Dinozorların Yok Olmalarıyla İlgili Kuramlar

Yaklaşık 65 milyon yıl önce, dinozorlar, başka birçok hayvan türüyle birlikte dünyadan silinip gitmişlerdir. Ancak, kaplumbağalar, kurbağalar, kuşlar ve memeliler gibi bazı hayvanlar varlıklarını korumuşlardır. Bu kitlesel tükenmeyi açıklama amacıyla birçok kuram geliştirilmiştir; altta, bunların en yaygın benimsenen ikisi anlatılmaktadır.

Aşamalı Yok Olma

Kıtaların kayması  nedeniyle ortaya çıkan aşamalı iklim ve bitki örtüsü değişiklikleri, dinozorların, 50 000 yıl gibi bir süre içinde yavaş yavaş ortadan kalkmasıyla sonuçlanmıştır. Sıcak, tropikal iklim koşullarının yerini daha soğuk ve mevsimlik iklim koşullarının almasıyla, dinozorlar  dünya üstündeki egemenliklerini memelilere bırakmışlardır.

Afet

Dinozorların tükenmeye başladıkları dönem ile Hindistan’daki büyük yanardağ püskürmeleri dönemi aynı zamana rastgelmektedir. Aynı dönemde Dünya’ya dev bir de gök taşı düşmüştür.  Almosfere saçılan toz, güneş ışınlarının geçmesini bir süre engellemiş, bu nedenle ortaya çıkan iklim değişikliklerine dinozorlar uyum gösterememiştir.

GÜNEŞ VE GÜNEŞ SİSTEMİ YAZIMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

Comments

comments

5 YORUMLAR

 1. Dinozorlar hakkında güzel bir bilgilendirme olmuş benim en sevdiğim dinozor trex :)) bana daha ilgi çekici geliyor. Onların zamanında yaşamak isterdim nedense bana çok ilgi çekici geliyor dinozorlar araştırmalarıma devam ediyorum uzun zamandır :))

 2. Dinozorların çeşitleri ve adlarının farklı farklı olduğunu ben bu siteden öğrendim. Dünki konya gezisinde Dinazor parkına gittik. Orada ki dinazorların da şekilleri ve adları burada belirtildiği gibi. Merak edenlerin merakını giderici bir yazı olmuş.

 3. Dinozorlar hakkında ne kadar çok şey duysakda her geçen gün yeni şeylerini keşif edip dünya olarak öğreniyoruz vesile olduğunuz için teşekkürler.dünyatarihi

 4. Merhabalar. Yazınız özellikle oğlumun çok çok ilgisini çekti. Ev köpeği büyüklüğünde olabildiklerini hayal etmesi değişik geldi onun için de. Genelde fantastik filmlerde görüyoruz ama net bilgimiz yoktu açıkçası. Teşekkür ederiz.

 5. jurassic park jenarasyonunda ilgi çekici bir makale olmuş arkadaşım bu güzel sitenin sıkı takipcisiyim iyi yayınlar..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here