Doğa Harikası Benekli Göl

Benek gölü, lekeli göl, kliluk lake diyede bilinen bu şifa kaynağı göl Kanada‘da Osoyoos yakınlarında bulunmakta. Göl bir çok özelliğe sahip olup içinde bir çok minerale de ev sahipliği yapar kalsiyum, magnezyum, sodyum ve sülfat başta geliyor. Dünya üzerinde içinde en çok mineral bulunan göllerden biri olarak bilinir.

benekli göl
benekli göl

Okanagan vadisinde yaşayan yerli kızıldereliler bu gölün şifalı olduğunun, yıllardır farkında. Yaklaşık 40 yıldır Ernest Smith ailesine ait olan benekli göl aile tarafından kaplıca yapılmak istenmekte, fakat başarılı olmadı. Göldeki tuzların 1.dünya savaşında patlayıcı yapımında kullanıldığı söyleniyor yazın sıcak ta suyun buharlaşmasıyla göl beyaz, sarı ve yeşil renge bürünüp adeta doğa harikası olurken gölün üzerinde oluşan doğal patikalarda rahatça gölün üzerinde dolaşmayı sağlar. Bu doğa harikası şifalı göl halen yerli halkın elinde ve izinsiz giriş yapılmıyor.

O kadar ilginç bir atmosferi var ki insan kendinden geçiyor bu yerde. Baka kalıyor kapılıyor eşsiz güzelliğine. Bazen dilim varmıyor bu güzeli anlatmaya. Düşüncelerim kendinde geçip bayılıyor şarhos oluyor gönlüm. Nefesim kesiliyor bu gölde. Balık tutmaya gelenleri görünce. Mangal yapası geliyor bu doğal güzellikte. Ama doğada ızgara yapmak güzel gelse de doğaya aykırı olarak düşüneceğimin kanısına vararak vazgeçiyorum. Düşüncem düşünce olsa ben varlığımı var etmezdim. Sadece kalıcılığım kalıcı olmama bağlı değil ne yazık ki.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir