Dünya Çevre Günü Hakkında 7 Bilinmeyen

Dünya Çevre Günü Hakkında 7 Bilinmeyen

Hem ülkemiz hem de dünyada artan çevre olayları ile herkesin bilmesi bilmeyenlere öğretmesi gereken gün. Dünya Çevre Günü nedir ve ne zaman kutlanır?

Dünya Çevre Günü Nedir Ve Ne Zaman Kutlanır?

Dünya Çevre Günü çevrenin korunmasını simgeleyen bir gündür. İsveç’in başkenti Stockholm’de çevreyle ilgili düzenlenen toplantıda verilen karar ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. 5 Haziran 1972’den bu yana ülkemizde dahil olmak üzere 100’e yakın ülkede kutlanmaktadır.

Dünya Çevre Günü Hakkında 7 Bilinmeyen
Dünya Çevre Günü Hakkında 7 Bilinmeyen

Dünya Çevre Gününde Neler Yapılır?

Dünya Çevre Günü’nde okullarda öğrencilere çevrenin korunması gerektiği öğretilir. Televizyon ve internette halkı bilgilendirecek reklamlar ve programlar yayınlanır. Alınması gereken önlemler ve yapılması gereken davranışlar anlatılır. Her yıl 5 Haziran günü ülkemiz dahil olmak üzere çoğu ülkede bu şekilde devam ettirilir.

Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Gündelik hayatta yapabileceğimiz bazı davranışlar hem bizim sağlığımız hem de çevremiz için büyük etkiler yaratabilir. İşte o davranışlardan bazıları şunlar;

  1.  Fabrikaların, arabaların ve binaların zehirli gaz salınımı engellenmelidir.
  2.  Zehirli atıklar kullanmamaya özen gösterilmelidir ve kullanıldığında doğaya atılmamasına dikkat edilmelidir.
  3.  Geri dönüşüme önem göstermelidir. Çöpler her zaman geri dönüşüme atılmalıdır.
  4. Su tasarruflu kullanılmalıdır. İsraf edilmemelidir.
  5.  Doğada kaybolması üzün süren veya doğada kaybolmayan atıkları kullanmamaya dikkat edilmelidir.
  6.  Çevreyi kirletenler uyarılmalıdır ve bilinçlendirilmelidir.
  7. Çevreyi kirletmek bir suçtur. Çevreyi kirletenler yetkili kurumlara
    bildirilmelidir.

Bunlar sadece alınması gereken birkaç basit önlem. Sadece bunları yaparak bile çevreyi koruyabiliriz. Önemli olan herkesin bu önlemleri bilmesi ve uygulaması.

Başlıca Çevre Sorunları Nelerdir?

Tabii ki de insanların yaşamasını sağlayan su, hava ve toprağın kirlenmesidir. Suyun kirlenmesi hem bizim için hem de deniz canlıları için büyük bir sorun teşkil eder. Hava ise bizim için nefestir. Kirli hava solunuma müsait bir ortam değildir. Yediğimiz meyveler ve sebzeler toprakta yetişir. Kullandığımız çoğu gıda toprakta yetişen sebze ve meyvelerden üretilir. Bu yüzden toprağın kirlenmemesine özen göstermelidir.

Çevreyi Korumak Neden Önemlidir?

Yaşamımızın çoğunu neredeyse çevreden karşılarız. En basiti aldığımız nefes bile çevre ve doğa sayesindedir. Bizden sonraki nesle yani çocuklarımıza temiz bir hayat için çevreyi temiz tutmaya ve korumaya dikkat etmeliyiz.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.