Dünya Günü Nedir

DÜNYA GÜNÜ

Dünya Günü, tüm dünyada çevresel sorunlara dikkat çekmek için kutlanan bir gündür. Google’ın yaptığı doodle ile herkesin merak ettiği ve araştırmaya başladığı Dünya Günü nedir ve ne zamandan beri kutlanır?

Dünya Günü Nedir
Dünya Günü Nedir

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, dünyamızda yaşanan çevre sorunlarını öne çıkarmak ve bu konu ile ilgili etkinlikler, bilinçlendirmelerin yapıldığı bir gündür. Dünyamızın düzenini koruyup farkındalık oluşturmak için kutlanmaktadır. Bu fikrin amacı, dünyamızın karşı karşıya kaldığı tehlikelere dikkat çekmek ve dünyamızın doğal güzelliğini korumaktır.

DÜNYA GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLADI?

Dünya Günü, ilk olarak 1969 yılında ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen UNESCO Dünya Konferansı’nda ortaya atılmıştır. Fikri ortaya atan kişi ise, barış aktivisti John McConel’dir. McConel’in kutlama için ortaya attığı ilk tarih ekinoks zamanı yani gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günüdür. Dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri U Thant da bu fikre destek vermiştir. Daha sonra, Wisconsin Senatörü desteği ile Denis Hayesi’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 yılında ilk kutlama yapılmıştır. Kutlamaya neredeyse 20 milyona yakın insan katılmıştır.

DÜYAMIZI KORUMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Dünyamızı korumak, çevreyi korumaktan geçer. Çevre temizliğine, atık kullanımına, hava kirliliğine ve en önemlisi de su israfına dikkat etmeliyiz. İşte, hayatımızda uygulayabileceğimiz birkaç örnek;

  1. Çöplerimizi yere değil, geri dönüşüme atmalıyız.
  2.  Su israfından kaçınmalıyız, israf edenleri uyarmalıyız.
  3.  Enerji tasarrufu yapmalıyız.
  4. Sularımızı kirletecek her türlü davranıştan kaçınmalıyız.
  5. Doğada çözünebilen temizlik malzemeleri kullanmalıyız.
  6.  Doldurulabilir su şişesi kullanmalıyız.

Bu örneklerin hepsi, günlük hayatta yapılabilecek basit ama dünyamız için önemli şeyler. Geleceğimiz ve sağlığımız için bu kuralları göz ardı etmemeliyiz. Her şeyden önce, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekmektedir. Bilinçli tüketiciler olarak, her malın en iyisini değil; çevreye zarar vermeyenini kullanmamız gerekmektedir. Ambalajlı ve hazır gıdalar yerine, üreticiden ürünler temin edebiliriz.

DÜNYA GÜNÜ’NÜN ÖNEMİ

Her yıl çoğu ülkenin kutlaması ile birlikte dünyamızın korunması ulusal bir mesele haline gelmektedir. Dünya genelindeki aktivistlerin savunuculuğu üzerine Dünya Günü yaygın bir hale gelmiştir. Bunun üzerine 2016 yılında, dünyanın birçok ülkesi Paris İklim Konferansı’nda yasal olan bir İklim Anlaşması üzerinde bir araya geldiler.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.