Dünya Kadınlar Günü 8 Mart

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Dünya kadınlar günü , tüm kadınların haklarını savunduğu ve kazandıkları başarıları kutladıkları önemli bir gündür. Eşitlik ve insan haklarının göz önünde olduğu bir gün. Peki kadınlar günü ne zaman ve nasıl kutlanır?

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NE ZAMAN
KUTLANIR?

“Dünya Kadınlar Günü” ya da diğer adıyla “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” her yıl 8 Mart günü kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından da kabul görmüş uluslararası bir gündür. Kutlanılmaya 1921 yılında başlamıştır. Neredeyse tüm dünyada kutlanmaktadır.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE NELER YAPILIR?

Dünyanın dört bir yanından kadınlarımız, haklarını savunmak için çeşitli gösteriler yapmaktadırlar. Çoğu reklam ve programlarda kadınların ne kadar değerli oldukları ile ilgili konuşmalar yapılır. Tabii ki bunları sadece kadınlar
gününde değil, her gün hatırlamalıyız. Bugün kadınların hayatın her alanında söz sahibi olmasını ve güçlenmesini sağlamıştır. Her alanda kadının varlığını arttırmak, ülkenin ve demokrasinin gelişiminde büyük rol oynar.

KADINLAR GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Dünya Kadınlar Günü’nün başlangıcı, neredeyse işçi hakları hareketlerine dayanmaktadır. 1908 yılında New York’ta çalışan 15 bin kadın işçinin daha yüksek maaş, daha kısa mesai süresi ve seçme hakkı için grev yapması ile
başlamıştır. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile çıkan yangında kurulmuş olan barikatlardan kaçamayan işçiler ile birlikte toplam 129 kadın işçi yaşamını yitirmiştir. Bu olaydan yaklaşık 53 yıl sonra Amerika Sosyalist Partisi 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü ilan etmiştir. Bu özel günü ulusal bir gün haline getirme fikrini ortaya atan ilk isim de Clara Zetkin’dir. İlk başta belli bir gün belirlenmemiştir fakat her zaman ilkbaharda kutlanırdı.

Tarihin 8 Mart olması kararı ise 1921 yılında Moskova’da yapılan Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda verilmiştir. Bazı ülkelerde kutlanması yasaklanmıştır fakat Amerika Birleşik Devleti’nin de kutlamaya başlamasıyla daha güçlü ve yaygın bir hale gelmiştir.

TÜRKİYE’DE KADINLAR GÜNÜ

Kadınlar günü, Türkiye’de 1921 yılında kutlanmaya başlamıştır. 1980 darbesi sonrasında kutlamaya dört yıl ara verilmiştir fakat 1984 yılından bu yana her yıl geniş kitlelerle kutlanmaktadır. Kadınlarımızın varlığını sadece 8 Mart Kadınlar Günü’nde değil, tüm günlerde kutlamalıyız. Annelerimiz, eşlerimiz, kardeşlerimiz ve kız çocuklarımızın haklarına sahip çıkmalıyız.

  • Dünya Günü hakkında da bilgi edinmek için TIKLAYIN.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.