Spread the love

Çoğumuzun bilimkurgu filmlerinde görmeye alıştığımız, uzayda birkaç saniyede binlerce ışık yılı mesafeye seyahat edebilen uzay gemileri ülkemizde yaygın olarak konuşulmasa da dünya genelinde büyük tartışmalara neden oluyor. Özellikle Amerika ve Kanada’da yaygın olarak raporlarda geçen UFO’lara dair, bu raporlardan yola çıkılarak UFO’ların geometrik şekilleri ve kullanım amaçlarına dair birçok varsayım da bulunuyor. İşte, dünyada görülen UFO tipleri ve bunların özellikleri.

 

Disk Biçimli UFO’lar

disk biçimli ufo

Disk biçimli UFO’lar, en sık rapor edilen UFO tipleri arasında yer alıyor. Alttan bakıldığında daireye benzemesi nedeniyle, ‘’Uçan Daire’’ betimlemesi de buradan geliyor. İniş takımları, kapı ve pencere gibi göze çarpan yapısal özelliklerin çoğu UFO’nun alt kısmında bulunuyor. Bazı kayıtlarda, disk şeklindeki UFO’nun üst kısmında kubbe biçiminde ek bir bölüm daha görülmüştür. Bu tarz UFO’ların renkleri genelde metalik gri, altın sarısı ya da siyaha yakın tonlardadır. Gece görülen türlerinde, UFO’nun alt kısmında parlayan ışıklar göze çarpmaktadır. Bu ışıkların, UFO’nun hızına göre değiştiği düşünülmektedir.

 

Küre ve Yarım Küre Biçimli UFO’lar

Disk şeklindeki UFO’lardan sonra dünyada görülen UFO tipleri arasında en yaygın olarak görülen UFO tipi, küre biçimli UFO’lardır. Bu tarz UFO’lar genelde gece görülmekle birlikte, yapının tam ya da yarım küre olanları da tespit edilmiştir. 2007 yılında ABD’nin Houston eyaletinde kayıtlara geçen bir rapora göre küre biçimli UFO’nun tamamen parladığı ve yaydığı ışığın nabza benzer şekilde renklerinin değiştiği belirtilmektedir.

 

Koni Biçimli UFO’lar

Koni şeklindeki UFO’lara dair kayıtlar pek fazla olmasa da birkaç raporda şekli koniye benzeyen ya da iki koninin uç kısımlarının tabanda birleşmesine benzer yapılar da tarif edilmiştir.

 

Puro Biçimli UFO’lar

Puro şekilli UFO’lar, nadir görülmelerine rağmen dünyada görülen UFO tipleri arasında yer alıyor. Yapı olarak aşağıdan bakıldığında bir çubuğu andıran bu gemilerin boyları, birkaç kilometreye kadar çıkabiliyor. Puro biçimli UFO’ların genelde ana gemi olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Kayda geçen raporların bazılarında, puro biçimindeki uzay cisminin içinden silindire benzer diğer UFO’ların çıktığı da belirtilmiştir. Puro biçimli UFO’lara dair en net fotoğraf, 1967 yılında ABD’nin Cumberland eyaletinde çekilmiştir.

 

Boomerang Biçimli UFO’lar

bumerang tipi ufo

İlk gözlem kaydı 1980 yılında yapılan Boomerang tarzı UFO’ların farklı aerodinamik özelliklere sahip, çeşitli büyüklüklerde kayıtları bulunmaktadır. Ancak genel gözlemlere göre şekilleri asimetrik, büyüklükleri ise birkaç futbol sahasını kaplayacak kadar fazladır. Bu tarz UFO’ların taban kısımlarında belirli aralıklarla yerleştirilmiş çok güçlü ışıklar da dikkat çekmektedir.

 

Üçgen Biçimli UFO’lar

1990 yılına kadar, Dünya’da en çok görülen UFO tipi, diske benzer şekillerdeki UFO’lardı. Ancak 1989 yılında, Belçika’da ilk üçgen biçimli UFO’nun kayıtlara geçmesi ile birlikte, bu yıllardan sonra gelen UFO raporlarında da çoğunlukla üçgen UFO’lar yer alıyordu. Günümüzdeki üçgen biçimli UFO gözlem sayısı, diğer tüm türleri geçmektedir. Belçika’dan sonra çekilen en net görüntü ise 1997 yılında ABD’nin Pine Bush eyaletinde görülen üçgen biçimli UFO’dur.

 

Silindir Biçimli UFO’lar

silindir ufo

 

Genel hatları puro şeklindeki UFO’lar ile benzerlik gösterse de, silindir şeklindeki UFO’ların en büyük farklarından birisi boyunları. Silindir şekilli UFO’lar puro UFO’ların yarısından daha küçük olmakla birlikte diğer özellikleri benzerlik göstermektedir.

 

Halter Biçimli UFO’lar

halter tipi ufo

 

Halter şeklindeki UFO’lar, teknik özellikler olarak iki adet küre şeklindeki UFO’nun aralarında çubuk şeklindeki bir platform ile birleştirilmesi gibi görünmektedir. Yapılan gözlemlerde yapının uç kısımlarında bulunan kürelerden yayılan ışıklar da dikkat çekmektedir.

 

Mantar Biçimli UFO’lar

Genel yapı olarak, üst kısmında büyük, kubbe şeklinde bir yapı, alt kısmında ise mantar sapını andıran bir gövdeye sahip bu UFO tipi çok yaygın olmasa da ABD’de geçen bazı raporlarda yer almaktadır.

 

Piramit Biçimli UFO’lar

Dışarıdan bakıldığında piramidi andıran bu yapılar, diğer UFO türlerine göre daha büyük olmakla birlikte nadiren gözlemlenmektedir. Puro şeklindeki UFO’lar ile benzer olarak piramit şeklindeki UFO’ların da ana gemi olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

 

Satürn Tipi UFO

Satürn tipi olarak adlandırılan UFO türleri, iç kısımda yer alan büyük bir küre ve bu çevrenin etrafında sürekli olarak hareket eden halka biçimindeki platformlardan oluşmaktadır. Satürn tipi UFO’lar, uzaktan bakıldığında disk biçimli UFO’lara benzese de, yakın mesafeden yapılan gözlemlerde, küre ve dışını çevreleyen platformun ayrımı net olarak görülmektedir.

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here