Dünyada En Çok Konuşulan Diller

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER

Yapılan araştırmalara göre Dünyada En Çok Konuşulan Diller, dünyamızda binlerce dil konuşulduğunu ortaya koyuyor. Bu dillerin bazıları büyük bir bölge genelinde, bazıları ise küçük bir bölgede konuşuluyor. Peki, sizce büyük bölgelerinin genelinde kullanılan dil hangisidir?

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİL HANGİ DİLDİR?

DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER
DÜNYADA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde iletişim kurmak için kullanılan en yaygın dilin Çince olduğu öğrenilmiştir. Bunun sebebi ise, Çin nüfusunun çok yoğun olmasıdır. Bu dil yapısı ve alfabesiyle çoğu ülkeyi etkisi altında bırakmıştır. Alfabesinde kendine özgü bir yazı sistemi vardır. Dünya genelinde Çinceden sonra en çok konuşulan dil ise İngilizcedir.

ÇİNCE’DEN SONRA EN ÇOK KONUŞULAN DİLLER NELERDİR?

İNGİLİZCE: İngilizce, küresel bir dil olarak kabul edilmektedir. Hatta çoğu insan, dünyada en çok konuşulan dilin İngilizce olduğunu düşünüyordur. Çok sayıda ülkenin resmi dili olan İngilizce, Çinceden sonra kullanın en yaygın ikinci dil olarak kabul edilmektedir. Resmi dili olmayan çoğu ülkede de yabancı dil olarak öğretilir. Ülkemizde de 2. dil olarak konuşulmaktadır.

 

HİNTÇE: En kalabalık ülkelerden birisi olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçe, 409 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Hintçenin çok fazla lehçesi vardır.

 

İSPANYOLCA: Son zamanlarda oldukça popüler olan ve bu yüzden çoğu insanın öğrenmek istediği dil olan İspanyolcayı 392 milyon insan konuşmaktadır. Birçok okul ve ülkede 2. Ve 3. dil olarak da öğretilmekte ve konuşulmaktadır.

 

RUSÇA: Rusça, yaklaşık olarak 277 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Rusça, Rusya dışında konuşulduğu diğer ülkelerle birlikte kendisine çok geniş bir coğrafya bulmuştur.

 

ARAPÇA: Arapça, dünyanın en eski dili olarak da bilinmektedir. Yaklaşık olarak 246 milyon insan Arapça konuşmaktadır. Kuran dili olması da bu sayıyı arttırmaktadır.

 

BENGALCE: Yaklaşık olarak 210 milyon insanın konuştuğu Bengalce dili, Bangladeş’in resmi dilidir. Hindistan’a komşu olması da konuşan sayısını arttırmaktadır.

 

PORTEKİZCE: Portekizce, 191 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Brezilya, Makau, Angola, Venezuela ve Mozambik ülkelerinde konuşulmaktadır.

 

FRANSIZCA: Yaklaşık olarak 129 milyon kişi tarafından konuşulan Fransızca, Fransa’nın resmi dilidir. Belçika, Kanada ve İsviçre gibi birçok ülkede konuşulmaktadır.

İşte dünyada en çok konuşulan dokuz dil. Maalesef Türkçe bu sıralamada değil ama kayıtlara göre Türkçe konuşan insan sayısı yaklaşık 100 milyondur.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.