«
  1. Anasayfa
  2. ANASAYFA
  3. Dünya’nın En Eski 8 Resmi

Dünya’nın En Eski 8 Resmi

lindisfarne

Dünya’nın En Eski 8 Resmi

Herkes mağara resimlerinin en eski resimler olduğunu bilir, peki ya diğer resimler? Gerçek şu ki, dünyada bulunan binlerce eski resim örneği var. Binlerce yıl geçmişe uzanıyorlar ve tüm büyük medeniyetlerde bu resimlerden var. Yani, şimdiye kadarki en eski resmi bulmak neredeyse imkansız. Fakat size bir sonraki en iyi şeyi verebiliriz ve elimizden geldiğince geriye gidebiliriz. İşte en eski resimler:

8. En Eski İngiliz Resmi Tarih: MS. 700 Adı: Lindisfarne

lindisfarne
lindisfarne

 

İncilleri Konusu: Din Malzemeler: Vellum ve pigment İngiliz sanatını düşünürken, ilk el yazmaları şeklinde gerçek resimler bulabiliriz. Bunların çoğu dini idi ve en eski ve en iyilerden biri Lindisfarne İncilleri adlı kitap. Bugün, 1300 yıldan daha eski. Kitabın içinde yer alan resimler dikkat çekici. Bu resimler İngiltere’nin kendisinden daha eski ve Celtic, Anglo-Saxon ve Akdeniz’in sanatsal unsurlarının mükemmel bir örneği. Lindisfarne İncilleri genellikle dini olan erken orta çağ sanatının tipik özelliklerini taşıyordu. Vellum üzerinde oluşturulan boyanın çoğu siyah / kahverengi renktedir ancak kırmızı, sarı, yeşil ve mavi gibi diğer renkler de kullanılmıştır ve yumurta akı ve lapis lazuli gibi maddelerden yapılmıştır.

Eğer İngiltere seyahati planlıyorsanız; İngiltere gezilecek yerler listemizi de incelemeyi ihmal etmeyiniz.

7. En Eski Japon Resmi Tarih: MS. 600 – 700 Ad: Takamatsuzuka Türbesi Resmi Konusu:

Takamatsuzuka
Takamatsuzuka

Asuka Güzellikleri” olarak bilinen saraylılar Malzemeler: Renkli folyo ile kil ve kum fresk Japon sanatının kesinlikle eski örnekleri var, ancak Takamatsuzuka Türbesi‘nden gelen bu resim, bilinen en eski Japon resimlerinden birinin güzel bir örneği. 7. yüzyılda yapıldığı ve 1960’larda bir çiftçi tarafından keşfedildiğine inanılmaktadır. Türbede pek çok fresk olmasına rağmen, en ünlülerinden biri “Asuka Güzelleri” dir. Bu resim Kore tarzında kıyafetler giymiş birkaç kadın ve saraydan oluşuyor. Arkada dört kişi ve birkaç hayvan var. Bu resim, Japonya’nın Ulusal Hazinesi olarak kabul edilir ve koruma girişimleri olsa da her zaman için resimlerin zarar görmesi muhtemeldir.

6. En Eski Hint Resmi Tarih: MÖ. 1 Ad: Sittanavasal Mağara Resmi Konusu:

sittanavasal
sittanavasal

Doğa Malzemeler: Bilinmiyor Hindistan’ın en eski resimleri bir mağarada bulundu, ancak aslında bu resimler sizin düşündüğünüz tarzda mağara resimleri değil. Bu resimler Sittanavasal Mağarası’nın duvarlarını ve tavanını süslüyor. Bu tarz resimler bir kapalı alanı güzelleştirmek için yapılan bilinen en eski çalışmalardır. Resimler sıva ile oluşturulmuş, üzerine boya uygulanmıştır. İlginç olan, bu resimlerin ilk olarak MÖ 1. yüzyılda yapıldığı ve daha sonra asılların üzerine başka bir sanatçının başka resimler çizmesidir. Zamanın diğer resimlerinden farklı olarak, bu resimler hiçbir dini işarete sahip değildir. Bunun yerine insan figürlerini, balıkları ve filleri içerir. Kuşlar, dansçılar ve şarkıcılar da resimlerde görülür.

5. En Eski Roma Resmi Tarih: MÖ 400 – 100 Ad: Sallust’un Evinin Duvarı Konusu:

sallustun
sallustun

Yok Malzemeler: Sıva ve boya Çoğu insan Roma resminin gerçekte olduğundan daha eski olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, Roma resimleri ile ünlü değildi. Bunun yerine mimarileri ile tanınırdı. Ancak bu hiç Roma resmi olmadığı anlamına gelmez. Roma sanatı söz konusu olduğunda mimarlık ilk önce gelir. Roma’da büyük bir sanat ve kültür merkezi olan Pompeii‘nin yakınında bulunan Vezüv Yanardağı‘nın patlaması sırasında birçok resim kaybedildi. Kurtarılan resimler basit ve dekoratifti. Pompeii’deki büyük bir Roma evi olan Sallust Evi‘nin duvarlarında bu resim türünün iki ana örneği vardır. Boya mermer gibi görünmesi için uygulandı ve sanki duvarların olmadığı yanılsamasını verdi.

4. En Eski Çin Resmi Tarih: MÖ. 475-221 Ad: Ejderha Üzerinde Bir Adamı Gösteren İpek Resim Konusu:

ilk resim
ilk resim

Ejderha Üzerinde Kılıcı Olan Adam Malzemeler: İpek Çin sanatının ilk örnekleri hat çizimleriydi. Ancak, diğer konulardaki ilk resimler bu resim gibi çoğunlukla insan konuluydu. Bu, hem Çin sanatının hem de ipek resminin en eski örneklerinden biridir ve MÖ önceki zamana kadar uzanabilir. Bu resmin konusu kılıç tutan bir adam. Tekne şeklinde olan bir ejderhaya biniyor. Ayrıca bir ak balıkçıl adı verilen küçük bir kuş ve bir sazan da görülmekte. Bunların her ikisi de Asya sanatında ortak temalardır. Pek çok kişi bu tabloyu Qu Yuan‘ın yazdığı “Shejiang” şiiriyle ilişkilendirir.

3. En Eski Etrüsk Resmi Tarih: MÖ. 690 Ad:

kükreyen aslanların mezarı
kükreyen aslanların mezarı

Kükreyen Aslanların Mezarı Konusu: Üst üste Hayvanlar Malzemeler: Fresk Kükreyen Aslanların Mezarı, şimdiye kadar bulunan en eski Etrüsk mezarıdır ve bu, Avrupa’nın en eski resimlerini de içinde barındırır. Mezar, MÖ 690’a kadar uzanır ve bir savaşçı prens’e ait olduğuna inanılır. Resimde, aslan olduğu düşünülen hayvanlar bulunur. Ancak, sanat tarihçilerinin çoğu bunların aslında geyik ya da at olduğuna inanır. Bu mezar çok eski olmasına rağmen, 2006 yılında, bir mezar soyguncusu tarafından ortaya çıkarıldı. Türbede bulunan diğer ilginç şeyler arasında bir kılıç, Yunan vazoları, bir savaş arabası ve metal et kavurma şişleri sayılabilir. Asıl resimler kırmızı ve siyah renktedir ve bazıları bunun mağara resim kategorisine girmeyen en eski batı resmi olduğuna inanır.

2. En Eski Yunan Resmi Tarih: MÖ. 1600 Ad:

knossos dans eden kadın
knossos dans eden kadın

Knossos’dan Dans Eden Kadın Konusu: Dans Eden Bir Kadının Üst Gövdesi Malzemeler: Çömlek ve boya En eski Yunan resmi, aslında seramik becerileri ve boyalı seramikleriyle tanınan Minoanslar’a ait. Bu örnek MÖ. 1600 yılına kadar uzanıyor ve çanak üzerindeki detay şaşırtıcı. Bu kadın hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Kim olduğunu veya gerçekten var olup olmadığını bilmiyoruz. Ayrıca bilinmeyen sanatçı, onu hiç tanımıyor olabilir. Bizim bildiğimiz, onun geleneksel bir Minoan kıyafeti giymiş ve saçlarının tipik Minoan tarzında olduğu.

1. En Eski Mısır Resmi Tarih: MÖ. 3500 Ad:

Hierakonpolisteki boyalı türbe
Hierakonpolisteki boyalı türbe

 

Hierakonpolis’teki Boyalı Türbe Konusu: İnsanlar, hayvanlar, tekneler, savaş Malzemeler: Alçı ve boya Eski Mısırlılar, özellikle mezarların duvarlarını örten sanatlarıyla ünlüdür. Bu sanat, kişinin öbür dünyaya kolay bir geçiş yapmasına yardımcı olmak içindir. Hierakonpolis’teki Boyalı Mezar‘da bulunan bu eser, Tutankamon ve Nefertiti gibi ünlü liderlerin varlığından 1.000 yıl önce, Mısır tarihinin hanedanlık öncesi dönemine kadar uzanıyor. Bu resmin zaman içinde yapıldığı, ilk başta bazı kısımların yapıldığı ve daha sonra başka ressamlar tarafından düzenlendiğine inanılmaktadır. Resimde birçok şey oluyor ve çok fazla eylem var. Sanat tarihçileri resmin Asyalıların Mısır’a gelişini ve iki kültürün nihayetinde barış sağlamasını gösterdiğine inanıyor.

 

Maria Curie Kimdir??

Bir Cevap Yaz

gezipedia gezipedia Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Erhan Çakırlar

    Merak ettiğim için bakmak istedim resimlere ve hikayelerine. Duvarlara çizilmiş ya da çizilmeye çalışmış bu resimlerin tarihin en güzel aynalarında olduğunu düşünüyorum. Resimler de tahmin edilenin dışında farklı anlamlarda göz çarpıyor. Çok iyiydi teşekkürler