Ernest Hemingway
Ernest Hemingway
Spread the love

Nobel Ödülü sahibi Ernest Hemingway, 20. yüzyılın büyük Amerikan romancılarından biri olarak görülüyor ve ‘Silahlara Elveda’ ve ‘Yaşlı Adam ve Deniz’ gibi eserleri ile tanınıyor.

Ernest Hemingway Kimdir?


21 Temmuz 1899’da Illinois’de (şimdi Oak Park’ta) Cicero’da doğan Ernest Hemingway, I. Dünya Savaşı’nda görev yaptı ve hikaye koleksiyonu 
In Our Time’ı yayınlamadan önce gazetecilik yaptı . 1953 Pulitzer’i kazanan Güneş de Doğar , Silahlara Elveda , Kimin İçin Çalıyor ve Yaşlı Adam ve Deniz gibi romanlarla ünlüdür . 1954’te Hemingway, Nobel Ödülü’nü kazandı. 2 Temmuz 1961’de Idaho, Ketchum’da intihar etti.

Askeri Deneyim

1918’de Ernest Hemingway, I.Dünya Savaşı’nda İtalyan Ordusunda bir ambulans şoförü olarak hizmet etmek için yurtdışına gitti. Hizmetinden dolayı, İtalyan Gümüş Cesaret Madalyası ile ödüllendirildi.

Orada, evlilik teklifini kabul eden, ancak daha sonra onu başka bir adam için terk eden Agnes von Kurowsky adlı bir hemşireyle tanıştı. Bu, genç yazarı harap etti, ancak “Çok Kısa Bir Hikaye” ve daha ünlü olarak Silahlara Veda gibi çalışmaları için ilham sağladı .

20 yaşının başlarında savaşın vahşetinden kurtulup, Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve Toronto Yıldızı’nda işe başlamadan önce kuzey Michigan’da zaman geçirdi .

Hemingway, ilk karısı olacak kadın Hadley Richardson ile tanıştı. Çift evlendi ve hızla Hemingway’in yabancı muhabir olarak çalıştığı Paris’e taşındı .

Avrupa’da Yaşam


Paris’te Ernest Hemingway, Gertrude Stein’ın ünlü olarak “Kayıp Nesil” olarak adlandırdığı şeyin önemli bir parçası oldu. Stein akıl hocası olarak benimseyen Ernest Hemingway, kendi kuşağının F. Scott Fitzgerald, Ezra Pound, Pablo Picasso ve James Joyce gibi büyük yazar ve sanatçılarının çoğunu tanıma fırsatı buldu. 1923’te Hemingway ve Hadley’in Jack Hemingway adlı bir oğlu oldu. Bu zamana kadar yazar, İspanya’nın Pamplona kentindeki ünlü San Fermin Festivali’ni de aksatmamıştı ve katılım sağlamıştı.

1925 yılında, bir grup İngiliz ve Amerikalı gurbetçiye katılan çift, daha sonra Hemingway’in ilk romanı Güneş de Doğar’ın temelini oluşturacak festivale bir gezi yaptı . Bu roman, Hemingway’in en büyük eseri olarak kabul edilir ve neslinin savaş sonrası hayal kırıklığını ustaca inceler.

Eleştirel övgü


Hadley’den bir sonraki eşi olan Pauline hamile kaldı ve çift Amerika’ya geri dönmeye karar verdi. 1928’de oğulları Patrick Hemingway’in doğumundan sonra, Florida, Key West’e yerleştiler. Bu süre zarfında Ernest Hemingway, ünlü I. Dünya Savaşı romanını
Silahlara Veda Edebiyatını bitirerek edebi kanonda kalıcı yerini korudu.

ABD 1941’de II. Dünya Savaşı’na girdiğinde, Hemingway muhabir olarak hizmet etti ve D-Day inişi de dahil olmak üzere savaşın önemli anlarında mevcuttu. 

1951’de Ernest Hemingway , belki de en ünlü kitabı olacak olan Yaşlı Adam ve Deniz‘i yazdı ve sonunda kendisinin uzun süredir reddedildiği Pulitzer Ödülünü kazandı.

Kişisel Mücadeleler ve İntihar


1954’te
Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazandı. Edebi kariyerinin bu zirvesinde bile, Hemingway’in bedeni ve zihni ona ihanet etmeye başlamıştı. Küba’daki geçirdiği eski yaralanmalardan kurtulan Hemingway, depresyondan muzdaripti. Yüksek tansiyon ve karaciğer hastalığı gibi çeşitli durumlar için de tedavi gördü.


Paris’teki yıllarının bir anısı olan 
Paris Bir Şenliktir‘i yazdı ve kalıcı olarak Idaho’ya emekli oldu. Orada kötüleşen zihinsel ve fiziksel sağlığıyla savaşmaya devam etti.

2 Temmuz 1961 sabahının erken saatlerinde Ernest Hemingway, Ketchum’daki evinde intihar etti.

Comments

comments

1 YORUM

  1. Ernest Hemingway deyince “Çanlar Kimin için Çalıyor” gelir aklıma hemen. Diğer eserlerini de bir arada görebildiğim ve hayatına dair bilgiler edindiğim bu detaylı yazı için çok teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here