69
69 points
Spread the love

Eski Mısır

eski mısır
eski mısır

İ.Ö 3500 dolaylarında Mısırlılar Nil‘in verimli kıyılarında dünyanın en uzun ömürlü uygarlıklarından birini kurdular. Firavunlar tarafından yönetilen (hizmetlerinde çok sayıda din adamı vardı) Mısır uygarlığı, taş yapı ustalığıyla, hiyeroglif yazısıyla ve gelişmiş ölüler kültürüyle ünlüdür.

Piramit Yapıcılar

MIsırlıların geniş taş kaynakları, Nil‘de iyi bir ulaşım sistemleri ve çalıştıracak bol miktarda işçileri vardı. Bu sayede dünyanın geniş ölçekli taş yapılar gerçekleştiren ilk halkı oldular. Ama mimarlık yöntemlerinin ayrıntılar günümüze kalmamıştır.

Gömme Gelenekleri

mumya
mumya
  • Önemli Mısırlılar, öldükten sonra mumyalanır, iç organlar kavanozlara konur, bedenleri ise natrona (doğal sodyum karbonat) bulanıp, ince şeritlerle sarılarak (mumyalama) saklanırdı.
  • Mısırlılar mumyaları süslenmiş (çoğunlukla ökenin portresiyle) sandıklara yerleştirir, sonra bu sandıklar, “lahit” adı verilen taştan bir tabuta yerleştirilirdi.

Hiyeroglif Yazısı

hiyoroglif yazı
hiyoroglif yazı

Mısırlılar tapınaklardaki yazıtlarda ve  dinsel metinlerde, hiyeroglif yazısı kullanırlardı (bir hiyeroglif bir nesneyi, bir düşünceyi ya da bir sesi simgeler). Hiyeroglifi tek anlayanlar olan katiplerin ve din adamlarının güçleri, yönetim ara onların yazma yeteneklerine gereksinme duydukça önemli ölçüde artmıştı.

Taştan Simgeler

Mısırlılar Nil deltasından güneyde günümüzün Sudan‘ına kadar, çok farklı üsluplarda piramit mezarlar ve tanrıları için tapınaklar yaptılar. Bu anıtların birçoğu, günümüze kalmıştır.

Önemli Buluşlar

Yelken

Mısırlılar yaklaşık İ.Ö 3500’den başlayarak yelkenliler yaptılar. Tekneler önceleri Nil’in kamışlarından, daha sonraysa yabancı ülkelerden getirilen ağaçlardan yapıldı.

Çömlek Fırını

Mısır ve Mezopotamya’da icat edilen çömlek fırınlarında yüksek nitelikli kaplar üretildi.

Stonehenge

Stonehenge İngiltere’deki Salisbury ovasında yer alan bir taşlar dizisidir. Yapımına yaklaşık İ.Ö 2200’de başlanmıştır. Bu dev taşların bazıları Wales bölgesinden, yani 216 km’yi aşkın bir uzaklıktan taşınmıştır. Yazın gün dönümün de, güneş anıtın ekseninin tam üstünden doğar.

İndus Vadisi Uygarlığı

1921’de arkeologlar İ.Ö 2500 dolaylarında gelişmiş, o güne kadar bilinmeyen bir uygarlığın kalıntılarını buldular. Başlıca kentleri Hindistan’daki Harappa ve Mohenco-Daro kentleri olan bu uygarlıkta, insanlar kerpiçten yapılmış evlerde oturuyorlardı; havuzları, büyük ambarları ve sulama sistemleri vardı. Mühürlerde görülen yazıları okunamamıştır.

Ayin Havuzu

Ayin havuzları Mohenco-Daro’daki “Büyük Havuz un boyu ve girişinde bir ayak banyosu yer alması, temizlenme törenleri için, belki de din adamları tarafından kullanıldığını düşündürmektedir.

İlk Kentler İçin Tıklayın


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eski mısır adlı yazınızdan mısır uygarlığının geçmişinin baya eskilere dayandığını öğrenmiş olduk içlerinde bildiğimiz bilgiler olsa da mesela yelkeni mısırlıların bulması benim için yeni bir bilgi oldu çok teşekkürler faydalı içerikler için.