eskrim
eskrim
Spread the love

Eskrim Sporu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Eskrim sporu : Eskrim, kılıç silahları ile oynanan bir spor dalını ifade eder. Eskrim kadın ve erkeğin oynayabileceği, olimpik bir sporu ifade eder. Eskrime başlamak için en ideal yaş, yedi sekiz yaşlarıdır. Sporculara özgüven, çeviklik, koordinasyon ve çabuk karar verme gibi yetiler kazandırır. Eskrim sporunun en önemli özelliği ise dayanıklılıktır.

 

 Eskrim Sporu Nasıl Oynanır?

 Öncelikle eskrim sporu nedir, detaylı inceleyelim. Eskrim, iki sporcu arasında olan bir mücadele sporuna denir. İki kişinin kılıç kullanarak birbirlerine karşı mücadele etmesi eskrim olarak adlandırılabilir. Sporcuların sayı alma şekilleri branşlarına göre değişkenlik gösterir. Bu branşları üçe ayırmak gerekir. Flöre, epe ve kılıçtan oluşan eskrim branşlarında asıl amaç, flöre ve epede rakibe dürtüş yapmak. Kılıçta ise bir kesiş hareketiyle belli kurallar dahilinde sayıyı almaktır

 Epe, Flöre Ve Kılıç Kuralları

 Epe, flöre ve kılıç eskrimin üç ayrı branşını ifade etmektedir. Aralarındaki farklar şu şekilde ifade edilebilir. Epe branşında hedef tüm vücut üzerine kurulmuştur. Flöre de sadece göğüs bölgesi vardır, kollar ve başlar dahil edilmemiştir. Kılıç branşı gövde üzerine kuruludur. Eller dahil değil, baş dahildir. Temelde değişen noktalar bunlardan ibarettir. Epe ve flöre branşlarında dürtüş ile sayı alınır. Kılıç branşında ise, kesme hareketleri ile sayı kazanılır.

 Bu branşların tümünde hareket oldukça önemlidir. Sürekli hareket halinde olan sporcu giydiği ayakkabıya da bu bağlamda dikkat etmelidir. Eskrim ayakkabısı hareket sağlayıcı, konforlu bir ayakkabı olmalıdır. Ayakkabının konfor sunabilmesi için de esnek olması şarttır. Bunun dışında ayakkabının zemin üzerinde kaymaması ve dayanıklı olması da gereklidir. Bu şartlar sağlandığı taktirde, müsabakanın kazanılması kolaylaşacaktır.

 Eskrim sporu değer gören, desteklenen bir spor dalıdır. Destekleyici nitelikte olan eskrim federasyonu, bu sporun en önemli kuruluşudur. Eskrim sporunun ilerleme kaydetmesi, teşvik edilmesi adına bu tür kuruluşlar önemli olmaktadır.

 Eskrim Kıyafetleri Koruma Sağlar mı?

 Korunma kıyafeti olarak giyilen eskrim kıyafetleri, vücuda zarar gelmesine engel olur. Kıyafetin dışında, takılan maske ve eldivenler de güvenliğin sağlanmasında kullanılan araçlardır. Güvenli bir spor dalı olan eskrim sporu, küçük sakatlanmalara sebep olabilir. Fakat her spor dalında sakatlıklara maruz kalınabilir. Bunun dışında oldukça güvenli ve vücuda hiçbir zararı olmayan bir spor dalını ifade eder. Zararının olmamasının yanında faydaları oldukça fazladır.

 Eskrim komple bir spordur. Yani hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak üst düzey bir spor dalıdır. İyi bir sporcu olabilmenin parametrelerini, eskrimde de görmek mümkün. İyi bir eskrim sporcusu olmak için karakter çok önemlidir. Dirayetli ve sabırlı olmak bu spor için gerekli olan özelliklerden. Bunun yanında hırslı ve inatçı olmak da gereklidir.

 Faydaları Nelerdir?

 Eskrim sporunun kişiye fiziksel bir fayda sağlayacağı doğrudur. Eskrim, vücudun tüm kaslarını dengeli olarak geliştirir. Kişide refleks dürtülerinin gelişmesine olanak tanır. Kişiye sosyal kazanımlar sağlar ve kişiyi düşünmeye sevk eder. Eskrim sporu ezber tekniği ile oynanmaz. Bu spor dalında düşünerek hareket etmek çok önemlidir. Düşünme yoluyla, bir şeyler üretebilme yolunda adımlar atılır. Kendinizi keşfeder ve bu spor dalında ilerlerseniz zihinsel olarak da gelişme kaydetmeniz muhtemel.

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here