evren
evren
Spread the love

Evren Nedir?

Evren Nedir : Uzay, zaman, gezegenler, yıldızlar, galaksiler gibi diğer bileşenler tarafından oluşturulan enerji ve maddedir. Tüm evrenin uzaysal boyutu tam olarak bilinmese de gözlemlenebilir evrenin boyutunu ölçmek mümkün olabilir. Bu gözlemlenebilir evrenin boyutunun 93 milyar ışık yılı olduğu tahmin edilmektedir. Pek çok değişik çoklu evren hipotezine göre bir evren aralarında bağlantı bulunmayan pek çok evrenden sadece bir tanesi olarak yorumlanır. Bu hipoteze göre her evren kendi zaman ve uzayıyla birlikte kendi gezegenlerine, yıldızlarına, galaksilerine sahiptir. Bunun bir sonucu olarak evren ve çoklu evrenler bazı teorilerde eş değer olarak kabul edilir.

 İlk kozmolojik evren modelleri Antik Yunanlılar tarafından geliştirildi ve dünya merkezli olarak ele alındı. Yüzyıllar sonra, daha net sonuçlar elde edilmesini sağlayan astronomik gözlemler Nicolaus Copernicus’un güneş merkezli modeli geliştirmesine yardımcı oldu. İlerleyen astronomi ile birlikte yapılan gözlemler sonucunda elde edilen gelişmeler ise insanlığa dünyanın çevresinde tur attığı güneşin evrende bulunan milyarlarca yıldızdan sadece bir tanesi olduğunu gösterdi. Bizim yaşadığımız galakside bulunan Güneş gibi yıldızların çoğunun gezegenleri vardır. Evren ne bir uca ne de bir merkeze sahiptir. 20. Yüzyılın başında yapılan keşifler evrenin bir başlangıcı olduğunu ve bu başlangıçtan beri evrenin sürekli genişlediğini öne sürmektedir.

 Büyük Patlama Teorisi

 Evrenin oluşumuna dair ortaya atılan bir teoridir. Bu teori altında yaklaşık olarak 14 milyar yıl önce zaman ve uzay birleşti. Buna bağlı olarak da enerji ve madde daha dengesiz hale gelerek büyük bir patlamaya sebep oldu. İlk patlamadan ve dört temel kuvvetin ayrılmasından sonra evren soğudu ve genişlemeye devam etti. Bu sırada ilk atom altı parçacıklar ve basit atomlar oluştu. Atom altı parçacıkları temel parçacıklar şeklinde tanımlayabiliriz. Quarklar, leptonlar, z bozonları, w bozonları fotonlar ve nötronlar bu parçacıklara örnek olarak gösterilebilirler. Hidrojen ve Helyum ilk galaksileri, yıldızları ve bugün gördüğümüz her şeyi oluşturdu.

 Evrenin Büyüklüğü Ve Bölgeleri

 Evrenin büyüklüğü tanımlanması zor bir konu. Görecelilik teorisine göre ışığın sınırlı hızı ve evrenin sürekli olarak genişlemesi yüzünden evrenin uzak bölgeleriyle etkileşim mümkün olmayabilir. Örnek vermek gerekirse yaşadığınız şehirden gönderilen bir radyo sinyali uzayın bazı bölgelerine evren sonsuza kadar var olsa bile hiçbir zaman ulaşamayabilir. Evren ışığın hızından daha büyük bir hızla genişler. Uzayın uzak bölgelerinin var olduğu varsayılmaktadır ve her ne kadar asla etkileşime geçemeyecek olsak da bizim sahip olduğumuz kadar büyük bir gerçekliğe sahip oldukları kabul edilmektedir.

 Etkileyebileceğimiz ve etkilenebileceğimiz uzaysal alan sadece gözlemlenebilir evrenden oluşmaktadır. Bu evren gözlemleyenin bulunduğu yere bağlıdır. Gözlemci seyahat ediyorsa yer değiştirmeyen bir başka gözlemciye kıyasla daha geniş bir uzay-zaman alanını gözlemleme fırsatı bulabilir. Buna rağmen en hızlı seyahat eden gözlemci bile uzayın tamamıyla etkileşime geçme fırsatı bulamayacaktır.

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here