Spread the love

Bir uyuşturucu satıcısının bu kadar ün kazanabileceğini kim bilebilirdi? Forbes dergisine dünyanın en zenginleri arasına giren bu adam kimdi? Bu adamın o kadar çok parası vardı ki, herkesin hayalinde yapmak istediği bir çok şeyi yaptı. Yüzlerce evi olan, kendisine ait hayvanat bahçesi bile olan, yaşadığı ülkenin gelirinden daha fazla kazanan bu adam kimdi? Uyuşturucu trafiğinin %80’ni elinde bulunduran bu adam kimdi? İşte bu yazımızda, kimilerine göre halk kahramanı olarak görülen, kimilerine göre bir çok insanı öldürdüğü ve öldürttüğü için halk düşmanı olarak görülen Pablo Escobarın hayatını inceleyeceğiz…

DOĞUMU VE HAYATI

Medellin’in yakınlarda Kolombiya’nın Rionegro kasabasında dünyaya gelen Pablo Escobar, çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni olan annesinin 7 çocuğundan biridir. Suç hayatına, küçükken çaldığı mezar taşlarından başlamıştı. Daha sonraları adam kaçırma, fidye alma ve tefecilik, kaçak sigara, kaçak eşyalar ile zengin olan Pablo Escobar, gücünün zirvesindeyken 1975’de Medelli’nin en büyük uyuşturucu baronlarından bir olan Fabio Restrepo’yu öldürerek Medelli’nin hakimiyetini eline almıştır.

İLLEGAL İŞLER

Kaçak sigara, kaçak eşya işinde büyük paralar kazandığı zamanlarda Pablo Escobar, meksika’da yeni uyuşturucu türü olan Kokain’i tanımış ve ticaretini yapmak için kokain üreticisi ile anlaşmaya yapmıştır. Daha sonra bu üretici ile arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı, kokain üreticisini öldürüp onun tüm mallarına el koymuştur. Kokain ticaretini o yıllarda önemli ölçüde arttıran Pablo Escobar, günde yarım Amerikan doları kazanan ve sadece paraları birbirine tutmak için yarayan lastiklere günde 2500 dolar harcıyordu. Pablo’nun karteli uyuşturucu trafiğinin %80’inini elinde tutuyordu. Bunu sürdürmek için bir çok hakime, savcıya, polise, askere, memura yüklü miktar rüşvet veriyordu. Rüşvet almak istemeyen devlet görevlilerini öldürmekle tehdit ediyordu.

EN ÇOK İSTEDİĞİ ŞEY ?

Pablo Escobar’ın en büyük hayali Kolombiya’nın başkanı olmaktı. Bu hedefini gerçekleştirmek için önce siyasete atıldı ve kolombiya’nın tüm dış borçlarını ödemeyi önerdi. Fakat siyasete atıldığı süre zarfında önceden bir karakolda tutuklandığında çektirmiş olduğu fotoğrafını, ona karşı olan bir siyasetçi, fotoğrafını diğer siyasetçilere gösterince, Pablo rezil oldu ve kendini rezil eden siyasetçiyi daha sonra öldürdü.

SON ZAMANLARI…

Pablo escobar zenginliği ve ünü ile dikkat çektiği zamanlarda bazı günler evine bir çok ünlü insanları davet ederek hem uyusturucu trafiğini saklıyordu hemde insanlar arasında daha popüler oluyordu. Medyanında dikkatini çeken Pablo Escobar diğer uyuşturucu kartelleri ile ilişkileri kötüye gidiyor ve kendilerinin de açığa çıkacaklarından korkuyorlardı.

Tabiki bu ünü ve zenginliği başkaları tarafından dikkatini çekti. Özellikle ABD hükümeti, ülkesine giren uyusturucudan bıkmış olmalı ki, Pablo Escobar’ı izlemesi için gizli ajanları Kolombiya’ya gönderdi. Uzun takip sonrası pablo escobar, çöküş dönemini yaşadığı yıllarda Ailesi ile konusurken Kolombiya elektronik gözetleme ekibine takıldı ve radyo sinyalleri ile bulunan Pablo escobar, Tuğgeneral Hugo Martinez tarafından yönetilen operasyonla bir daire saklandığı tespit edildi ve 12 Aralık 1993’te CIA’nın ve Kolombiya güçlerinin açtığı ateş sonrası öldürüldü.

Film severler mutlaka Pablo escobar’ın hayatını anlatan Netflix‘de yayımlanan Narcos dizisini izlesin 🙂

PABLO ESCOBAR SÖZLERİ

Ben Çok Parası Olan,Yoksul Bir Adamım! …

“Kolombiya ‘da Öğrendiğim Tek Bir Şey Var; İyi ve Kötü İzafi Kavramlardır.”

“Tarihi Yazabilmek İçin Önce Onu Bitirmen Gerek.”

Eğer Hasırdan Bir Kuyruğun Varsa, Onunla Mum Söndürmeye Çalışmamalısın.

 

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here