geleneksel tedavi
geleneksel tedavi
Spread the love

Geleneksel Tedavi Yöntemleri

Günümüzde geleneksel tedavi yöntemleri, gittikçe artan sayıda insan, daha sağlıklı olmak yada daha sağlıklı korumak için geleneksel yöntemler gibi seçeneklere yönelmektedir. Tıp dışı iyileştirme yöntemlerinin çoğunda, insan bir bütün olarak ele alınmakta ve bedenin doğal dengesini  ya da uyumunu kazanması için çaba göstermektedir.

İlk Tedavi Yöntemleri

Binlerce yıl insanlar, ağrıları gidermek, yaraları iyileştirmek ve hastalık belirtilerini geçirmek için bitkiler ile minerallerden yararlanmışlardır. Eski Mısır’da, İ.Ö 1600’ler de tutulmuş kayıtlarda, günümüzde de tedavide kullanılan yılan otu, sinameki ve kekik gibi bitkiler sıralanmaktadır. Arkeoloji uzmanları, aynı tarihlerde kemik üstüne kazılmış benzer listeleri Çin’de de bulmuşlardır.

Akupunktur

Akupunkturcular hastalıkları, bedenin belli bölgelerine iğneler batırarak tedavi ederler. Bu noktalar, “meridyen” adı verilen ve iç organlara bağlı olan görünmez enerji kanalları üstünde yer alır. İğneler, enerji akışı önündeki engelleri kaldırıp, enerji akışını artırarak va da azaltarak, bedenin yeniden dengesine, dolayısıyla sağlığına kavuşmasını sağlarlar. Her meridyen üstündeki akupunktur noktaları numaralanmıştır.

Ayurveda

Hint tıbbının en eski sistemi, Sanskritçe “yaşam bilimi” anlamına gelen ayurveda’dır. Genellikle bitkilerden oluşan ilaçlar, hasta ile yiyecekler, iş ve ev yaşamı gibi çevre etkileri arasındaki dengede uyum sağlama özelliklerine göre seçilir.

Alexander Yöntemi

Alexander Yöntemi: Bu yöntemde, bir dizi rahatsızlığın, duruşun düzeltilmesiyle geçirilmesi ya da önlenmesi hedeflenir. Yöntemi geliştiren, kötü duruş nedeniyle sesini yitirdiğini anlayan Avustralyalı oyuncu F. Matthias Alexander’dir (1869-1955).

Çin’de Şifalı Otlarla Tedavi

Bu doğal tedavi yönteminde amaç, bedenin enerji kanallarındaki Yin (dişi) ile Yang (erkek) arasında denge kurulmasıdır. Çeşitli ot karışımlarından çaylar, tozlar, haplar ve macunlar hazırlanır.

Aromaterapi

Aromaterapi: Bu tedavi biçiminde, bitkilerden elde edilen yoğun yağlardan yararlanılır. Bu yağlar, masajda kullanılabileceği gibi, banyo suyuna katılabilmekte ya da soluna bilmektedir. Günümüzün aroma terapisinin öncüsü, Birinci Dünya Savaşı’nda askerleri tedavi eden Rene Gattefosse’dir (1881-1950).

Kıropraksi

Bu yöntemde ağrılar, eklemlerin, özellikle de omurganın oynatılmasıyla geçirilmeye çalışılır. Eklem, kas ve omurga rahatsızlıkları böyle tedavi edilir. Günümüz kıropraksisinin kurucusu ABD’li David Daniel Palmer (1845-1913) sayılır.

Homeopati

Homeopalide, büyük miktarları hastadaki rahatsızlığı yaratabilecek maddenin küçük miktarları kullanılır. Amaç. hastalıkla savaşması için bedenin savunma gücünü harekete geçirmektedir. Yöntemin öncüsü, Alman fizikçi Samuel Hahnemann’dır (1755-1843).

Refleksoloji

Bu yönteme göre, ayağın “refleks alanları adı verilen bölümleri ile beden bölümleri arasında ilişki vardır. Ayaktaki ilgili alana yapılacak masaj, enerji kanallarındaki tikanıklıkları kaldırarak, bedenin rahatsız olan bölümünün iyileşmesine olanak salar. Yöntem, ABD’de, Eunice Ingham (1889-1974) tarafından geliştirilmiştir.

Hidroterapi

Hidroterapide, sıcak ya da soğuk banyo ya da duş biçiminde su kullanılır. Böylece bedenin kendini iyileştirme gücü uyarılır. İlk hidroterapi merkezi, dominiken rahibi Sebastian Kneipp (1821-1897) tarafından İngiltere’de kurulmuştur.

Şiatsu

Şiatsu, Japonca “parmak basıncı” anlamına gelir. Tedavide, beden meridyenleri boyunca sıralanan yüzlerce noktaya bastırılarak, enerjinin nitelik ve niceliği dengelenir. Sistemi yaygınlaştıran Tokuciro Namikosi’dir (1905-1994)

Osteopati

Osteopati uzmanları, omurga bozukluklarına  bağlı rahatsızlıkları tanıyıp tedavi ederler. Elleriyle masaj yapıp eklemleri oynatarak, hastanın normal hareket edebilmesini sağlarlar. Yöntem, ABD’li doktor Andrew Taylor Still (1828-1917) tarafından geliştirilmiştir.

Yoga

Bu Hindu sisteminde, fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlık bir arada düşünülür. En yaygın biçimi olan Hatha yoga’da, fiziksel ve zihinsel sağlık için yapılan bir dizi egzersiz ile duruş vardır. Hindistan’da yoga binlerce yıldır uygulanmaktadır.

Tıpta Bitkiler

Eşek çiçeği (Oenotbera biennis) ve solucan otu (Tanacetum partbenium) gibi yabani bitkiler hastalıkları iyileştirmek için kullanılır. Araştırmalar, bunlardan bazılarının gerçekten etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Tedavi İle İlgili Bilgiler

Çin’de, böbrek sorunlarının tedavisinde kurutulmuş denizatı kullanılır.
Ayurveda uygulamasında, kas ağrıları çıngıraklı yılan etiyle geçirilmeye çalışılır.

Yanardağlar

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here