George Washington
George Washington
Spread the love

George Washington Kimdir ?

George Washington Bağımsızlık Savaşı sırasında Amerikan ordusuna liderlik etti ve ABD’nin ilk cumhurbaşkanı oldu. Amerikan tarihinin en önemli isimlerinden biri.


George Washington, 22 Şubat 1732’de Westmoreland County, Virginia’da müreffeh bir çiftçi ailesinde doğdu. 16 yaşında sörveyör oldu ve bir yıl sonra ilk kamu ofisi Virginia Culpeper County’de sörveyör olarak atandı. 1752’de sömürgeci milislere katıldı.İlk Modern İnsanlar Homo Sapiensler


Fransız ve Hint Savaşı sırasında (Avrupa’da Yedi Yıl Savaşı olarak bilinir) Washington cesaretiyle ün kazandı. Daha sonra üvey kardeşinden miras kalan bir plantasyon olan Vernon Dağı’nda çiftçiliğe geri döndü. 1759’da varlıklı bir dul olan Martha Custis ile evlendi.

Aynı yıl, Washington, haksız İngiliz vergileri olarak gördüklerine sürekli olarak karşı çıktığı Virginia Burgesses Evi’ne girdi. 1774’te Washington, sömürge nedenini destekleyen önde gelen Virginian figürlerinden biriydi. 1774 ve 1775 yıllarında Virginia tarafından birinci ve ikinci Kıta Kongrelerine gönderildi.


Haziran 1775’te Washington tüm sömürge güçlerinin komutanlığına atandı. Kıta Ordusunu kurmaya ve askerlerini beslemeye, giydirmeye ve donatmaya çalışıyordu. Başlarda askeri servet durumları karışıktı ancak Ekim 1777’de Saratoga’daki ilk Amerikan zaferi Fransızları Amerikalılarla bir ittifak olarak kabul etmeye itti.


Washington‘un askeri servetleri hemen iyileşmese de, Fransız askeri ve deniz yardımlarıyla işler yoluna girmeye başladı. 19 Ekim 1781’de İngiliz ordusu Yorktown’a teslim oldu. Barış görüşmeleri Paris’te başladı ve 1783’te bir anlaşma imzalandı.


1787’de Washington Anayasa Konvansiyonu’nun başkanlığına seçildi ve muazzam nüfuzunu ortaya çıkan anayasayı onaylamaya ikna etmek için kullandı. 1789’da oybirliğiyle ABD’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Yeni bir ulus kurmak ve bu ulus için bir hükümet kurmak için tek tek devletleri bir araya getirmekte büyük zorluklarla karşılaştı. Washington ayrıca sırasıyla en yakın iki danışmanı Alexander Hamilton ve Thomas Jefferson liderliğindeki siyasi partilerin, Federalistlerin ve Demokratik Cumhuriyetçilerin ortaya çıkmasından dehşete düştü.

Son Yılları


Washington ilk döneminden sonra emekli olmak istedi, ancak 1792’de ikinci bir dönem için tekrar seçildi. 1793’te İngiltere ve Fransa arasında savaş patlak verdiğinde Amerikan tarafsızlığını korumayı başardı ve aynı zamanda İngiltere ile diplomatik ilişkileri normalleştirdi.


12 Aralık 1799 Perşembe günü, Washington çiftliklerini kar ve sulu kar altında at sırtında inceledi. Akşam yemeğine eve döndü ama misafirlerini bekletmek istemediğinden ıslak kıyafetlerini değiştirmeyi reddetti. Ertesi gün boğaz ağrısı vardı, ancak ağaçları kesmek için dondurucu, karlı havalarda tekrar dışarı çıktı. O akşam, göğüs tıkanıklığından şikayet etti ama yine de neşeliydi. Cumartesi günü, iltihaplı bir boğazla nefes almakta zorluk çekti. Ailesi doktorlar James Craik , Gustavus Richard Brown ve Elisha C. Dick‘i çağırdı.  Dr. Dick, durumun daha ciddi bir “boğazda şiddetli iltihaplanma” olduğunu düşünüyordu fakat Washington’un ölümü beklenenden daha hızlı geldi. Özel sekreteri Tobias Lear’a göre 14 Aralık 1799 Cumartesi günü saat 10 ve 11 arasında barışçıl bir şekilde öldü.

Comments

comments

1 YORUM

  1. George Washington ismini hep duyuyoruz ama bu yazı sayesinde daha çok detay öğrenmiş oldum. Çok teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here