84
26 shares, 84 points
Spread the love

Gökada Türleri

Gökada türleri: Gökadalar kendi çekim gücüyle bir arada duran dev yıldız kümeleridir. Çeşitli biçimlerde olabilirler. Saman yolu sarmal bir gökadadır.. Elips biçimi, çubuklu sarmal biçimi ve düzensiz gökadalarda vardır.

=Sarmal Gökada

Sarmal gökadalar disk biçimlidir. Birbirine yakın yıldızlardan oluşan ve orta göbeğin çevresinde dönen, iki yada daha çok sayıda kolları vardır.

=Çubuklu Sarmal Gökada

Çubuklu sarmal gökada: Bunların, merkezdeki bir “çubuğun” uçlarından çıkan kolları vardır. Milyonlarca çubuktan oluşan çubuk döner.

=Elips Biçimi Gökada

Elips biçimi gökadaların bütün yıldızları aynı zamanda oluşmuştur. En büyük ve en küçük gökadalar bu türdendir.

=Yamyam Gökada

Yamyam gökadalar, elips biçimi olanların bir türüdür. Son derece büyük kütleli ve çekim güçlü olduklarından, küçük gökadaları yutarlar.

=Düzensiz

Düzensiz gökadaların belirli bir biçimi yoktur. Küçük boyutlu ve gaz ile toz bakımından zengin olan bu gökadaların içinde yeni yıldız oluşumu sürmektedir.

 

Uzay Tozu Ve Sakınma Kuşağı

Uzay tozunun çapı, bir milimetrenin yaklaşık milyonda biri kadardır. Bu taneciklerden oluşan bulutlar, yıldızlardan gelen ışığı dağıtarak, görüş alanlarımızı bozarlar. Radyo gökbilimin oluşmasından önce, gökadalarımızın bazı bölümleri konusunda hiç bir bilğimiz yoktu.

Sakınma Kuşağı

1950’li yıllardan önce gökbilimciler, gökteki karanlık kuşağa yıldızların girmediğini sandıklarından, bu boşluğu şaşkınlıkla izlediler.

Kuşağın Açığa Çıkışı

Yeni aygıtlar, bu toz bulutlarının arkasının görünmesine olanak vermiş, böylece yeni yıldızlar ve gökadalar bulunmuştur.

Kuasarlarla İlgili Bilgiler

  1. Kuasarlar, uzak ve yaşlı gökadaların patlayan merkezlerdir.
  2. Çok daha küçük olmalarına karşılık, ortalama bir gökadadan yüzlerce kez daha parlaktırlar.
  3. Evrendeki bilinen en uzak gökcismi,13,2 milyar ışık yılı uzaktaki,PC 1247+3406 adlı kuasardır.
  4. 1989 yılında kuasar PKS 0558-504,Güneş’in  340,000 yılda verdiği enerjiyi 3 dakikada verdi.
  5. İlk keşfedilen ve bize en yakın kuarsar iki milyar ışık yılı uzaktaki3-273 tür.

Evren Nedir <<<


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gökada yazınız ilgimi çekti. Küçük yaşlardan beridir astronomiye ve fiziğe ilgim var. Bu sebeple yazınızı görünce okumadan geçmek istemedim. Dünya ve dünya dışı, kısaca evren, mükemmel bir sistemle yaratılmış. Hayran olmamak mümkün değil. Gökadalarda benim uzay konusunda ilgimi en az karadelikler kadar çeken bir konu. Yazınız kısa ve açıklayıcı olmuş. Gayet güzel. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.