güneş sistemi
güneş sistemi
Spread the love

Güneş Ve Güneş Sistemi

Güneş ve Güneş Sistemi

Güneş ve Güneş Sistemi: Güneş sisteminin ortasındaki yıldızdır. Büyük çekim gücüyle, dokuz gezegeni, asteoitleri yani küçük gezegenleri ve kuyruklu yıldızları yörüngelerinde tutar. Güneş’in iç bölümündeki “nükleer reaktör”, sistemin her yanına ışık ve ısı yayar.

Güneş’in Anatomisi

Güneş ve güne sisteminde güneş’in iç bölümünde, nükleer füzyonla hidrojen helyuma dönüşür ve bu dönüşüm sonucu açığa çıkan enerji, önce ışıkyuvarına, oradan da uzaya gider.

güneş
güneş

Taç

Taç, Güneş’i çevreleyen, dev bir sıcak gaz halkasıdır. Sıcaklığı, 1 milyon derece kadardır.

Renkyuvarı

Renkyuvarı, ışıkyuvarın dan 1 000 km kadar dışarı uzanan kızıl hidrojen tabakasıdır. Sıcaklığı, 4 000-8 000 derece arasındadır.

Işıkyuvarı

Güneş’in en dış tabakasıdır. Akkor haldeki hidrojenin sıcaklığı, 5 500 derece kadardır.

Yayılma Bölgesi

Yayılma bölgesindeki yükselen ve alçalan akımlar, ısıyı ışıkyuvarına taşırlar. Bu bölgede sıcaklık, 1,5 milyon derece dolaylarındadır.

Işınım Bölgesi

Merkezdeki enerji, bu hidrojen tabakasından dışarı doğru yayılır. Bu bölgenin sıcaklığı, 1,5 milyon -14 milyon derece arasındadır.

İç Bölüm

Hidrojenden oluşan iç bölüm, dev bir nükleer reaktöre benzer. On dört milyon derece sıcaklıkta, hidrojen helyuma dönüşür.

Güneş Hakkında

 • Yaşı: 5 Milyar yıl.
 • Çapı: 1, 391, 000 km.
 • Kütlesi :1,989E30 kg
 • Yoğunluğu: 1,41g/cm³
 • Yerden uzaklığı: 149, 6 milyon km.
 • En yakın yıldızdan uzaklığı: 40,000 milyar km.
 • İç bölümün sıcaklığı: 14 milyon derece.
 • Yüzey sıcaklığı: 5,500 derece.
 • Parlaklığı: 390 milyar kez milyar megawatt.
 • Beklenen ömrü: 5 milyar yıl.
 • Hızı: Gökadamız içindeki yörüngesini tamamlaması 240 milyon yıl.

Güneşle İlgili Önemli Bilgiler

 1. Güneş yüzeyinin bir metre karesi, 600, 000 tane 100 watt’lık ampul kadar ışık verir.
 2. Günümüze kadar görülmüş en yüksek Güneş fışkırması, 1946 yılında gözlenen ve 1 saatte 700,000 km’ye erişen fışkırmadır.
 3. Bir saniyede Güneş‘in verdiği enerji, ABD’nin bir yıllık ortalama elektrik üretiminin 35 milyon katıdır.
 4. Güneş‘te ki püskürmeler, dünyadan yayılan radyo yayınlarını karıştırıp magnetik fırtınalara yol açmanın yanı sıra, uzaklara giden kuşların uçuşlarını da bozabilir.
 5. Güneş yüzeyinin kendi çevresinde dönmesi, ekvator çizgisinde 25 gün, kutuplarda 35 gündür. Yayilma kuşağıysa, 27 günde bir kendi çevresindeki dönüşünü tamamlar.
 6. Güneş‘in daha soğuk olan dış tabakaları olmasaydı, iç bölümündeki ışınım, Dünya’da ki yaşamı yok ederdi.

Güneş Yüzeyinin Bazı Özellikleri

İğneler

Renkyuvarında ki, ileri fırlayan düz gaz kütlelerine “iğne” adı verilir. İğneler, saniyede 25 km hızla, 10,000 km kadar yükselirler ve 5-10 dakikada, taç içinde yok olurlar. İğnelerin magnetik alanlar nedeniyle ortaya çıktığı sanılmaktadır. Güneş’in üstünde her an, yaklaşık 100,000 iğne bulunur.

 Güneş Lekeleri

Bu daha koyu ve soğuk gaz alanları, 4000 derece sıcaklıkta, çiftler halinde oluşurlar. Ortaya çıkma nedenleri, Güneş’in magnetik alanı tarafından engellenmesidir. Leke etkinliği, 11,5 yıllık çevrimler halinde gerçekleşir. Bundan sonraki doruk noktasına 2001 yılında erişeceği tahmin ediliyordu.

Püskürtüler

Bu zamanı belirsiz dev patlamalar, Güneş’in atmosferinde oluşur. Püskürtülerle uzaya, milyarlarca ton Güneş maddesi atılır. Söz konusu patlamalar sırasında açığa çıkan enerji, dünyanın ilk nükleer bombasının kinin trilyon katı kadardır.

Fışkırmalar

Güneş fışkırmaları, yanan hidrojen gazının, Güneş’in magnetik alan kuvvetleri tarafından desteklenerek, taçtan dışarı yay gibi uzanmasıdır. Bazıları uzaya, saniyede 400 m hızla fırlarlar.

Not : Bulgurcuklar

Güneş yüzeyi, sürekli kaynaşan, dairesel görünüşlü milyonlarca parçacıktan oluşur.  “Bulgurcuk” adı verilen ve yaklaşık 1,000 km çapında olan bu parçacıklar, Fransa yüz ölçümü kadar alanlar kaplarlar.

 

Yıldızlar Yazımız İçin Buraya Tıklaya Bilirsiniz

Comments

comments

5 YORUMLAR

 1. Güneş ve güneş sistemine dair faydalı teknik bilgiler. dunyatarihi.net özellikle öğrencilerin, kesinlikle müdavimi olacağı bir platform. Tebrik ederim.

 2. Güneş’le ilgili çok önemli bilgiler var. Bu veriler aklımızı zorluyor, inanılmaz yüksek sayılar bunlar. Egosuyla kendini yerlere göklere sığdıramayan insanın aslında şu evrende nokta gibi olduğunu anlayabiliyoruz. Teşekkürler.

 3. Gunes ve gunes sistemi konusunu bu kadar anlasilir ve olabildigince sade kisa yazmaniz mukemmel. Bu siteyi hem bu yuzden seviyorum hem de icerik konulari ilgi cekici.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here