Hiç Duymadığınız 10 Balık Türü

Dünyada keşfedilmeyi bekleyen bir çok tür var. Bunlardan biride balıklar… Balıklar doğası gereği denizlerde, göllerde ve bir çok farklı su kaynaklarında yaşarlar. Balıklar insanoğlu için her zaman gizemini korumuştur. Bugün sizler için belki de adını duyduğunuz ama nerede yaşadığını bilmediğiniz balıkları inceleyeceğim. Hadi bir an önce balık türlerini birlikte bakalım.

1. Gomblus (Ponücola) syrman (Küçük kaya balığı)

Boyları ortalama 18 ile 22 santimetre olan en çok 25 santime kadar büyüyen, ülkemizde karadeniz kıyılarına akan yosunlu. küçük kabukluların bulunduğu sahile yakın nehirlerde yaşarlar. Yumuşakçılar ve bazı kabukluklarla beslenir. Nisan-mayıs aylarında yavrulama dönemi vardır.

2. Trachmus araneus (Kum Trakonyası)

En fazla 50 santimetre büyüyen, sahil bölgelerin ılık denizlerde 2-3 metreden 150 metreye kadar olan derinliklerde yaşayan dikenleri zehirli olan balık türüdür. Dikenleri insan için tehlikelidir. Bu balığı görürseniz eğer üstüne basmayınız. Zehrine rağmen lezzetli bir balıktır. Sık sık avlanmadığı için ekonomik değeri düşüktür.

3. Labrus nüxtus (Ördek balığı)

Boyları ortalama 40 santimetre olan, ağırlıkları ortalama 1 kg olan, ömürleri 15 ile 17 yıl olan, dişileri ile erkekleri arasında renk farkı olabilen göz kamaştırıcı renklere sahip bir lapin cinsidir. Genelde 10-100 metre derinliklerde yaşayan, denizdeki küçük balıklarla ve küçük hayvanlarla beslenirler. Üreme zamanı nisan-ağustos arasında değişmektedir.

4. Epinephelus guaza (Orfoz Balığı)

Belgesellerde sıkça karşımıza çıkan bu balık türü hani ve levrek türü balıklarla akrabalığı olan, ortalama 60-70 santimetreden 1 ile 1.5 metreye kadar uzayan boyları olan, ağırlıkları 30-40 kg arasında değişen, ülkemizde ege ve akdeniz bölgesinde bulunan bir balık türüdür. Türleri koruma altında olmasına rağmen sualtı zıpkın avcılığı ile türleri tehlike altındadır.

5. Thunnus thynnus (Orkinos)

Boyları 3-4 metre olan olup, 100 kg’dan 800 kg’a kadar ağırlıklara ulaşabilen, sürü halinde gezen genelde su üzerine yakın yerlerde yaşayan balık türüdür. Ekonomik değeri oldukça yüksektir. Ülkemizde yazın Karadeniz’de sonbaharda da Marmara ve Ege, Akdeniz’de bulunur. Ortalama hızları 40 ile 50 km olan orkinos balıkları yıl boyunca tüm denizleri gezerler, ayrıca gezici balık olarak da bilinir.

6. Sparisoma cretense (Papağan Balığı)

Eğe ve Akdeniz’de yaşayan, Doğu Akdeniz’de yaygın olarak bulunan denizin taşlık bölgelerinde bazen de acı su göllerinde yaşayabilen, çok çeşitli ve güzel renkleri bulunan balık türüdür. Diğer adı ıskaroz balığıdır.

7. Pleuronectes platessa (Pisi Balığı)

Boyları ortalama 30-40 santimetre olan, 250-350 gram ağırlıkları olan, denizin kumlu diplerinde küçük hayvanlar ve küçük kabukluklarla beslenen, ekonomik değer yüksek balık türüdür. Üremeleri ortalama 5-6 °C sıcaklıkta olup ocak-mart ayında ürerler. Ortalama 1 milyon yumurta yaparlar. Ortalama ömürleri 15 ile 18 yıldır.

8. Dasyatis pastmaca (Rina)

Şekil olarak vatoz balığına benzeyen, köpek balığı ailesinden olup, 60 metreden 200 metre derinliklerinde denizin kumlu, çamurlu diplerinde yaşayan, boyları ortalama 1.5 metre olan balık türüdür. Başlıca besinleri yumuşak omurgasız canlılar ve çeşitli balıklardır. Eti lezzetsizdir. Kuyruklarında bulunan dikenleri zehirli ve insan için tehlikelidir.

9. Pagrus ehrenbergi (Trança Balığı)

Boyları 75 santimetre kadar uzayan 20-25 metre derinlikte olan yosunların ve mercanların arasında yaşarlar. Sıcak ve ılık denizlerde yaşarlar. Çeneleri oldukça kuvvetlidir. Her türlü kabuklu canlıları rahat bir şekilde yerler. Yaz aylarında üreme yaparlar ve eti lezzetli bir balık türüdür.

10. Exocoetus vofitans (Uçan Balık)

Ülkemizde Güney ege ve Akdenizde, yüzeye yakın yerlerde yaşayan, plankton, omurgasız ve küçük canlılarla beslenen, boyları 20-30 santimetre olan, hızları saate 80 km’ye çıkabilen, 2-5 metreye kadar denizin üzerinden zıplayabilen adeta kanatları olup uçacakmış gibi görünen balık türüdür. Büyük kanatları ile havada 2-13 saniye arası kalabilirler.

Comments

comments

One thought on “Hiç Duymadığınız 10 Balık Türü

  1. Bazılarını duymuştum ama ördek ve papağan balıkları güzeldi. Belgesellerde bu balıkları anlatıyorlar oradan duysak da bu balıkları canlı görmek daha hoş olurdu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir