Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu

En iyi aksiyon oyunları, kendisine has hikayeleri ve karakterleri ile oyuncuları etkisi altına almasıyla ünlüdür. Oyun teknolojisi geliştikçe bu tür oyunların gerçekçiliği ve oyuncularda tattırdığı o muhteşem hissiyat giderek artmaya devam ediyor.

Aksiyon oyunları, başlangıçta hafif tempolu oyunlar olarak gözükse de oyunun ortasına ve sonlarına doğru oyuncuların ciddi el-göz koordinasyonu ve refleksler göstermesi gerektiği oyunlardır. Bu sebeple bu tür oyunlara başlarken, sizden bir zorluk seviyesi seçmeniz istenir. Eğer üst seviye zorluklardan birini seçerseniz refleks ve koordinasyon kabiliyetinizi değerlendireceğiniz zorlu bir sınava gireceğinizi bilmeniz gerekir.

Muhteşem mekanikleri ve büyüleyici hikayesi ile gece rüyalarınıza girecek en iyi aksiyon oyunları listesini sizler için oluşturduk.

1. Ghost of Tsushima

ghost of tsushim
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 21

Geliştirici: Sucker Punch Productions
Oynanabilir Platformlar: PS4, PS5

Listemizin ilk oyunu olan Ghost of Tsushima, oyunculara Jin Sakai adında bir samurayın hayatına göz atma fırsatı veriyor. Oyun 1274’te Tsushima adasında geçiyor ve Japonya’nın Moğollar tarafından işgaline karşı koymaya çalışan bir samurayın(Jin Sakai) hikayesi anlatılıyor. Jin Sakai, Moğol güçlerini yenmek ve anavatanı Tsushima adası ve Japonya’yı işgalden kurtarmak için yeni bir dövüş stili olan Ghost tekniğinde ustalaşmak zorundadır. Bu büyüleyici grafiklere sahip samuray hikayesini kesinlikle denemelisiniz.

2. Assassin’s Creed Revelations

assassins creed revelations heroBanner
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 22

Geliştirici: Ubisoft
Oynanabilir Platformlar: PC, PS3, PS4, Android, Nintendo Switch, Xbox 360

Assassin’s Creed serisinde Revelations’ının bizim için ayrı bir önemi var. Oyun, Ezio’nun Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’da Altair’in sırlarını çözmeye çalışırken karşısına çıkan engelleri ve yaşadığı diğer problemleri aksiyon dolu bir hikayede işliyor. İstanbul’un o dönemki sokaklarında gezerken, birçok Türkçe seslendirme ve ezan seslerini duyabileceksiniz. Muhteşem suikast ve dövüş mekaniklerinin yanı sıra İstanbul’da geçen bu aksiyona başladığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Ayrıca hikaye bütünlüğü açısından önceki serileri oynamayı da unutmayın.

İlginizi çekebilir: Geçmişten Günümüze: Assassin’s Creed Serisinin En İyi 9 Oyunu

3. Star Wars Jedi: Fallen Order

486961941 star wars jedi fallen order wann erscheint zweite teil 34WH8Z0dB3ea
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 23

Geliştirici: Respawn Entertainment
Oynanabilir Platformlar: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X

Star Wars Jedi: Fallen Order, zaman olarak Star Wars: Revenge of the Sith’in biraz ilerisinde yer alıyor. Oyunda Cal Kestis adında Order 66 cehenneminden kurtulan bir padawanın hikayesi anlatılıyor. Order 66’da ustasını kaybeden Cal, İmparatorluk onu avlamaya çalışırken ”gücü” kullanmayı öğrenmeli ve ışın kılıcı sanatında ustalaşarak Jedi eğitimini tamamlamak zorunda.

Ayrıca serinin devam oyunu Star Wars Jedi: Survivor, resmi olarak duyuruldu. Detaylara buradan göz atabilirsiniz.

4. The Last of Us 2

last of us
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 24

Geliştirici: Naughty Dog
Oynanabilir Platformlar: PS4, PS5

The Last of Us 2, orijinal oyunu The Last of Us’ın beş yıl sonrasında geçen bir devam oyunudur. Oyun, kıyamet sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nde oynanabilir iki karakterin hikayesine odaklanıyor: Abby ve Ellie. The Last of Us’ın sonunda Joey, Ellie’yi kurtarmak için Fireflies adında bir örgütle savaşmıştı. Devam oyununda Abby, Fireflies’da bir cerrah olan ve Joey tarafından öldürülen babasının intikamını Joey’i öldürerek alıyor. Ancak bu sefer de Ellie babası gibi gördüğü Joey’in intikamını almak için yola çıkıyor. Kimin iyi kimin kötü olduğunu sorgulayacağınız bu müthiş hikayeye sahip oyunu kaçırmayın.

5. Marvel’s Spider-Man

En iyi Aksiyon oyunları
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 25

Geliştirici: Insomniac Games
Oynanabilir Platformlar: PC, PS4, PS5

Listemize bir süper kahraman oyunuyla devam ediyoruz. Oyunda Peter Parker ve Örümcek Adam’ın farklı hayatlarının birbiriyle çarpıştığı klasik bir Örümcek Adam hikayesi işleniyor. Ancak bu sefer kontrol sizde! Kahramanımız şehre kabus gibi çöken kötülüklere karşı savaşmalı ve sevdiklerini kurtarmalıdır.

6. Horizon Forbidden West

En iyi Aksiyon oyunları
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 26

Geliştirici: Guerrilla Games
Oynanabilir Platformlar: PS4, PS5

Horizon Forbidden West, Nora kabilesinden Aloy’un, bulaştığı her şeyi öldüren gizemli bir hastalığın kaynağını bulmak için bir grup arkadaşıyla birlikte Yasak Batı adında gizli bir diyara gitmesini anlatıyor. Aloy, hastalığın kaynağını araştırırken hem arkadaşlarına liderlik etmeye hem de karşısına çıkan düşmanlarla savaşmaya çalışıyor. Aloy’un serüveninin tadını çıkarırken, büyüleyici doğa manzaralarının da tadını çıkaracaksınız.

7. Final Fantasy VII Remake

En iyi Aksiyon oyunları
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 27

Geliştirici: Guerrilla Games
Oynanabilir Platformlar: PC, PS4, PS5

Final Fantasy VII Remake, 1997 yılında piyasaya sürülen orijinal FF7 oyununun yeniden yapımıdır. Hikaye, Shinra Elektrik ve Enerji Şirketi tarafından yönetilen Gaia gezegeninde geçiyor. Shinra, gezegenin yaşam kaynağı olan mako adı verilen bir maddeden enerji üretiyor. Bazı çevreci kuruluşlar gezegenin yaşam enerjisini emen Shinra’nın bu faaliyetlerini durdurmak için Avalanche adında çevreci bir terörist grubunu görevlendiriyor. Oynanabilir 4 farklı karakterle ve FF7’nin kendine has dövüş mekanikleriyle fantezi dolu bir aksiyona hazır olun.

8. Uncharted 4: A Thief’s End

En iyi Aksiyon oyunları
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 28

Geliştirici: Guerrilla Games
Oynanabilir Platformlar: PC, PS4, PS5

Uncharted 4’ün hikayesi önceki oyunlarda olduğu gibi değerli hazineleri bulma üzerine kurulu. Ancak ekip, bu sefer çok daha değerli bir hazinenin peşinden gidiyor. Serinin üçüncü oyunu olan Drake’s Deception’ın bitiminden üç yıl sonra geçen dördüncü oyun A Thief’s End, artık emekli bir servet avcısı olan Nathan Drake’in uzun süredir kayıp olan kardeşi Samuel ile yeniden bir araya gelmesini ve başka bir maceraya atılmasını konu alıyor. Karakterlerimiz son aksiyon dolu maceralarında Korsan Henry Avery’in kayıp hazinesini bulmaya çalışıyorlar.

9. Call of Duty: Modern Warfare (2019 Versiyonu)

En iyi Aksiyon oyunları
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 29

Geliştirici: Infinity Ward
Oynanabilir Platformlar: PC, PS4, Xbox One

Oyunun hikayesi, bir CIA subayı ve Captain Price’ın ekibinin içinde bulunduğu SAS güçleri ile kurgusal bir ülke olan Urzikistan’dan isyancıların bir araya gelerek, ülkeyi işgal eden Rus güçlerine karşı birlikte mücadelesi etrafında dönüyor. 2019 yapımı Modern Warfare’in hikayesi, bildiğimiz klasik Modern Warfare üçlemesinden farklı olsa da gerçekçi savaş atmosferi ile aksiyon oyunu hayranlarına harika bir deneyim yaşatıyor.

10. God of War

En iyi Aksiyon oyunları
Hikayesiyle Sizi Etkisi Altına Alacak En İyi 10 Aksiyon Oyunu 30

Geliştirici:  Insomniac Games
Oynanabilir Platformlar: PC, PS4, PS5

En iyi aksiyon oyunları listesini favori oyunlarından biri olan God of War ile kapatıyoruz. Olimpos’taki bütün mitolojik tanrıları kılıçtan geçiren Kratos, İskandinav Tanrılarının ve canavarlarının diyarına doğru yola çıkıyor. Burada yarı tanrı olan oğlu Atreus ile tehlikeli bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Tabii ki Kratos yabancı topraklardan gelen bir tanrı(Savaş Tanrısı) olduğu için bu diyarın tanrıları tarafından hoş karşılanmayacaktır. Kahramanlarımız bu tehlikeli serüveni, karşılarına çıkan her türlü engele rağmen tamamlamaya çalışacaktır.

God of War, çok detaylı bir açık dünya aksiyon oyunudur. Oyunun ana hikayesini bitirseniz bile yan hikayeler ve görevler de en az ana hikaye kadar dikkat çekicidir. Eğer mitolojik varlıklara ilgi duyuyorsanız 2018 yapımı God of War’ı kesinlikle oynamalısınız. Ayrıca Playstation Plus üyesiyseniz God of War’ı ücretsiz satın alabilirsiniz. Bu özel Playstation Plus avantajı 4 Temmuz’a kadar geçerli olacak, yani God of War’ı istiyorsanız elinizi çabuk tutun!

Kaynak: 1

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.