Spread the love

Günümüzde bilgisayarlar, genelleştirilmiş program adı verilen işlem kümelerini izleme yeteneği vardır. Bilgisayarın birçok görevi yerine getirmesini bu programlar sağlar. Tabi eski zamanlarda şuan ki gibi hızlı ve küçük çaplı bilgisayarlar bulunmuyordu, çok daha büyük ve yer kaplayan bir teknolojiydi.

İlk Bilgisayar ENIAC

Elektrikle çalışıp aynı zamanda elektronik veri işleme gücüne sahip ilk bilgisayardır. 2. dünya savaşında Amerikalı bilim adamları tarafından inşa edildi. Yaklaşık 167 m² bir alan kaplıyorud ve ağırlığı 30 tondu.

ENIAC’ın gelişimi

İlk bilgisayarın siparişi, ABD’nin 1941 senesinde 2. dünya savaşına girmesiyle birlikte gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi’ne ait olan elektrik mühendisliği okulu olarak bilinen Moore School of Electrical Engineering’e verildi. Amacı ise atılan füze ve topların hesaplama yapılarak isabet oranını daha fazla arttırmaktı.

Yaklaşık olarak, John Mauchly ve Presper Eckert iki bilim insanı tarafından 4 yılda imal edildi. Maliyeti 500.000 dolar idi. İlk deneme çalışmasına 1945 yılında başlayan ENIAC, tam olarak çalışabilmesi 2 yıl sürdü ve 1947 yılında tamamlandı. Fakat 2 eylül 1945 yılında Japonyanın teslimiyle birlikte savaş bitmişti ve bu makineye ihtiyaç kalmamıştı. 1947 yılında ENIAC basına tanıtıldı.

Savaştan sonra

Savaşın bitişinden sonra ENIAC daha çok atom enerjisi hesaplamalarında, hava olayları tahminlerinde, termal tetikleme, kozmik ışın çalışmalarında ve daha birçok bilimsel çalışmalarda kullanıldı. 1951 yılında ise endüstriyel amaçlar için kullanılmaya başlanıldı.

Hesaplama kapasitesi

ENIAC birçok sorunu çözüme ulaştıran bir teknolojidir. Eşitlikleri karşılaştırabiliyor, sayıları ayırabiliyor, eşitlikleri karşılaştırabiliyor, sayıları çarpabiliyor, bölebiliyor, çıkarabiliyor, toplayabiliyor ve aynı zaman kare kökleri hesaplayabiliyordu. Ön kayıt bölgelerinin toplama ve hafıza işlevi vardı. Veriler  ENIAC’a  bir kart okuyucusu olan IBM aracılığıyla veriliyordu. İşlenmiş olan bazı veriler ise bir IBM delikli kart makinesi sayesinde alınıyordu.

O zamanlarda 60 saniye boyunca yol alan bir topun rotasını hesaplanması  20 saatti buluyordu . ENIAC sayesinde bu süre 15 saniyeye kadar indi. Sadece 1 saniye yapabileceği işlem akümülatör başına 5.000 adetti ve saniyede yapabileceği çarpma işlemi 385, bölme ve karekök alma işlemi  38 adetti. Geçici belleğinde en fazla 200 sayıyı saklayabiliyordu.

Programlanması

6 kadın operatör tarafından programlanıyordu ve programlama yöntemi el yardımı ile çıkarıp takılan fişler, kablolar ve düğmelerdi.

ENIAC tam 8 yıl boyunca hizmette bulundu. Fakat  masrafları yüzünden kendisinde sonra geliştirilen  EDVAC ve ORDVAC’dan fazla olması büyük sorundu ve budan dolayı 2 ekim 1955 yılında saat 11:45’de bütün bağlantıları kesildi.

 

 

 

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here