73
73 points
Spread the love

İlk Çiftçiler

İlk çiftçiler İ.Ö 8000’de Ortadoğu’da insanlar ilk kez ekin yetiştirdiler. Buğdayın ve arpanın çeşitli türlerini ektiler. Geliştirdikleri yeni buğday türleri yavaş yavaş Akdeniz kıyılarına, daha sonra da uzaklara yayıldı.

İlk Ekin

Yabani buğday çeşitleri beslenmek için pek elverişli değildi, çünkü olgunlaşınca başakları dağılıyordu. İlk Çiftçiler bu sorunu melezleştirme (farklı buğday çeşitlerini karıştırma) yoluyla yeni buğday türleri yaratarak çözdüler.

Buğday

Ekmek yapmakta kullanılan ilk tahıl.

Arpa

Öğütülüp çekmek, ayrıca bira yapılırdı.

Mercimek

Baklagil; kurutularak ya da taze yenirdi.

Hint Patatesi

Nişasta bakımından zengin büyük yumru şeklindeydi.

Darı

Protein bakımından zengin Asya tahılı.

Pirinç

Proteini çok bir tahıl.

Mısır

Koçanlar halinde yetişir.

Manyok Unu

Manyok adlı bitkinin kökünden elde edilir.

Tarımın Yaygınlaşması

Batı Asya’ya ve Avrupa’ya çiftçilik bilgisi, günümüzdeki Suriye, Filistin, Iran, Irak ve Türkiye’den oluşan bölgeden yayıldı. Güneydoğu Asya’daki çiftçilerse, kendi ekinlerini bağımsız biçimde geliştirdiler, Amerika’daysa tarım daha sonra, İ.Ö 7000 dolaylarında, ortaya çıktı.

Hayvanların Evcilleştirilmesi

Ekin yetiştirmeye başlayan çiftçiler, hayvanları da evcilleştirmeye koyuldular. Evcilleştirme sonucunda türlerin görünüşünde değişiklikler oldu.

Yeşil Sahra

Büyük Sahra çölü eskiden içinde örgütlü toplulukların yaşadığı verimli, yemyeşil bir bölgeydi. Libya’da Accerler Tasilisi’ndeki, yalıyarlara yapılmış 8000 yıllık resimlerde çeşitli hayvan türleri, avcılar, buğday döverek un yapan bir kadın, düğün törenleri ve evcil köpeği olan bir aile görülmektedir.

Dolmenler

dolmen
dolmen

Dolmenler Avrupa’daki ilk büyük taş anıtlardır ve İ.Ö 4500 dolaylarından kalmadırlar. Oda biçiminde eski mezarlardan arta kalmışlardır ve bir düz ve büyük taş (yatay) ile üstünde durduğu iki dik taştan oluşurlar. Dolmenlerin varlığı büyük bir teknoloji bilgisinin işaretidir.

İlk Ekmek Yapımı

İlk insanlar yabani buğdayların başaklarını toplayıp, taştan dibek kullanarak öğüttüler. Kaba un kepeği koyulduktan sonra suyla karıştırılıyor ve mayasız biçimde (kabarmadan) kendi usullerince hazırladıkları fırında pişiriliyordu.

Dokumada Kullanılan Bitkiler

İ.Ö 5000 lerde  Mısır’lı lar ketenli kumaş dokumak için keten üretiyorlardı. Çeşitli dönemlerde keten hasadı yaparak ketenden çeşitli eşyalar ürettiler. Taze ve yeşil saplardan güzel giysiler, iyice olgunlaşmış ketenlerin daha kati olan liflerinden ip ve hasır yapılıyordu.

İlk sanatçılar için tıklayın

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bir makalede okuduğum kadarı ile insanlar tahminen 10 15 bin yıl önce tarıma yöneldiğini söylüyordu bundan önce avcılık ve toplayıcılık yaptıkları avcılık yapmak için çok uzaklara gitme gereksinimi duydukları için ziraata tarıma yöneldiklerini belirtmişti…. bi nebze aç kalmamak için eteburluktan çıkıp vejeteryenliğe döndüklerini söyliyebiliriz insanlık tarihinin ilk mesleklerinden olan tarımcılık fi tarihinden buyana oldukça modern üretime geçti insan ırkını yok etmek adına bitkiler ve gıdaların genleri ile dalga geçer gibi oynuyoruz armudu elmaya karpuzu kavuna aşılayabiliyoruz kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz …güzel sıra dışı makale olmuş arkadaşım kalemine yüreğine sağlık…..