çatal höyük
çatal höyük
Spread the love

İlk Kentler

İlk kentler ve ticaret, tanımla aynı zamanda ve dünyanın aynı yerlerinde gelişmeye başladılar. İlk kentlerde oturanlar zanaatçılar, din adamları ve tüccarlardı. Besin ve ticaret yapılabilecek alanlar bakımından, çevredeki çiftçilere bağımlı durumdaydılar.

Eriha

Yakın doğu’da ki, Eriha‘nın (Jericho) ilk kent olduğu sanılmaktadır, İ.Ö 8000 dolaylarında kurulmuştur. Kentin sağlam bir taş duvarı, bir kulesi ve savunma hendeği vardı; nüfusu kalabalık ve iyi örgütlenmişti.

Çatalhöyük

Türkiye’deki Çatalhöyük, İ.Ö 6500 dolaylarından kalma, iyi korunmuş bir kentin bulunduğu bir arkeoloji alanıdır. Çamurdan yapılmış tuğladan evler, birbirlerinden duvarlarla ayrılır; sokak yoktur. Kentte oturanlar evlerine çatıdaki bir delikten giriyorlardı.

Tüccarlar

Çatalhöyük yıkıntılarında çeşitli yerlerden gelme mallar bulunmuştur. Akdeniz bölgesinden gelme doğal cam (volkan cami) “katır boncuğu” denilen deniz kabukları, Sina yarımadasından gelme türkuaz; vb.

Küçük Dünya

Dünya nüfusu 12 milyon kadardı: Günümüzdeki New York eyaletinin nüfusunun üçte ikisi.

Dinin Kanıtları

Kütüklerle ve sazlarla desteklemiş İnsan kafatasları Eriha‘da ölüler bazen evlerin döşemelerinin altına kafataslarıyla birlikte, ama çenesiz olarak (çeneler kesilir ve süslenirdi) gömülürdü.

Kutsal Yerlerdeki Resimler

Çatalhöyük‘te bazı odalar dinsel resimlerle süslenmiştir. Bu resimlerde insan bacaklı akbabalar (kılık değiştirmiş din adamları oldukları düşünülmektedir) başsız bir insana saldırırken görülmektedir.

İlk Çömlekçilik

İlk çömlekler günümüzden 12 000 yılı aşkın bir süre önce Japonya‘da yapılmıştır. Afrika ve Yakındoğu halklarıysa çömlekçiliğe 3 000 yıl kadar sonra başlamışlardır.

İlk Metal İşçiliği

İ.Ö 7000-6000 yıllarında insanlar “maden filizi” adı verilen bazı kayaların ısıtılmasıyla katışıksız metal elde edilebileceğini anladılar. Bundan sonra, metal dövülerek biçim veriliyor (böylece işe yarar eşyalar yapılıyor) ya da eritilip kalıplara dökülüyordu.

Kentler İle İlgili Bilgiler

  • ilk kentler güvenilebilir su kaynaklarının yakınına kurulurdu; çevredeki dağlarda yabani bitkiler yetişecek ve ürün alınacak kadar yağmur yağmalıydı.
  • Çatalhöyük’de ortalama erkek ömrü 34, ortalama kadın ömrüyse 30 yıldı.
  • Yarmo’da yapılan kazılarda, farklı dönemlerde birbiri üstüne kurulmuş tam 11 kent ortaya çıkarılmıştır.
  • İ.Ö 6000’den başlayarak, Ortadoğu’da ki kentlerde oturanlar, kişisel mallarını kilden yapılmış mühürlerle işaretliyorlardı.

İlk Sanatçılar İçin Tıklayın

Comments

comments

2 YORUMLAR

  1. ülkemizde insanlık tarihinin ayak izlerini yaşatan onca höyük ve tarihe ışık tutan yerler varki bunlarda en sonu göbekli tepe şu ana kadar insanlık tarihi ve geçmişi ile ilgili tüm bilinen tezleri çürütüyor sanırım sil baştan birdaha yazılacak insanlık tarihi…güzel bir yazı dizisi olmuş arkadaşım kalemıne yüreğine sağlık …ilgiyle okudum ..

  2. İlk kentlerden bazılarını daha önce okumuş ve bilgi sahibi olmuştum geri kalanları da buradan tamamladık. millatttan önce kalıtınların çatalhöyükte çıkığını ama yeni öğrendim çok teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here