ilk sanatçılar
ilk sanatçılar
Spread the love

İlk Sanatçılar

Yaratıcı sanat, insanı hayvandan ayıran etkinliklerden biridir. İlk sanatçılar mağaraların duvarlarına hayvan resimleri ve şekiller yaptılar; insan resmi daha az yaptılar; manzara resmiyse hiç yapmadılar. Bununla birlikte küçük insan heykelleri yonttular.

Lascaux Sanatı

Fransa’daki Lascaux mağaralarında İÖ 15000. dolaylarından kalma bir at resmi bulunmuştur. Tüylü noktaların büyülü av simgeleri oldukları düşünülmektedir.

Lascaux Sanatı
Lascaux Sanatı

İlk Sanatçıların yöntemleri

ilk sanatçılar renkli resim yapmak için doğal gereçlerden yararlanıyorlar, kıl fırçalar, sopalar, yosun ya da hayvan derisinden yapılma yumaklar kullanıyorlardı. Çizgileri keskin taşlarla çiziyorlardı.

Mağara Sanatıyla İlgili Bilgiler

  • Mağara sanatında, ayı, büyük kedigiller, gergedan gibi ender rastlanan hayvanların resimleri çoğunlukla mağaranın kuytu yerlerine yapılıyordu; oroks, geyik, mamut gibi daha sık rastlanan hayvanların resimleriyse girişte yer almaktaydı.
  • Lascaux’daki resimlerin son 50 yıl içinde insan soluğundan, beden sıcaklığından ve mikroorganizmalardan gördüğü zarar, bulunmalarından önceki 15 000 yıldakinden fazladır.
  • Sanatçıların bazı renkleri elde etmek için mağara duvarlarına içi boş kamışlardan boya püskürttükleri sanılmaktadır.

Eski Sanat Ürünleri Bulunan Yerler

En iyi korunmuş resimler Fransa ve İspanya’daki mağaraların duvarlarında dır; bunlar XX. yüzyıla kadar bulunmadan kalmışlardır. Tahtadan, taştan ya da kemikten oyulmuş eşyalara “taşınabilir sanat yapıtı” denir.

Venüs Figürleri

Bütün Avrupa’da, “Venüs” figürü adı verilen kadın heykelcikleri bulunmuştur. Tanrıçaları temsil ettikleri, şişmanlıklarının doğurganlığı (üretkenlik inancı) ya sanat da bolluğu (bol besin) simgelediği sanılmaktadır.

Bir Mağaranın Bulunması

1940’ta Marcel Ravidat üç arkadaşını, Lascaux’da (Fransa) köpeğini gezdirirken bulduğu bir oyuğa götürdü. Oyuktan bir mağaraya indi ve kibrit Işığında, binlerce yıl önce yapılmış çok güzel resimler gördü.

Buzul Çağında Yaşam

En azından geçtiğimiz son iki milyon yılda, yeryüzünde iklim düzenli biçimde sıcak ve soğuk dönemler arasında gidip geldi. Soğuk bastırdığı zaman arazide, akarsularda, göllerde ve bitki örtüsünde büyük değişiklikler oldu. İnsanlar sağ kalabilmek için yeni çevre koşullarına uymak zorunda kaldılar.

Buzul Çağında Avcılar

Buzul çağında insanlar, avladıkları hayvanların pek çok bölümünden yararlandılar: Kürk ve postlarından sıcak giysiler yaptılar; bazı kullanılmış mamut kemiklerinin üstünü hayvan postlarıyla örtüp kendilerine kulübeler hazırladılar.

 Buzul Çağının Kapsamı

Son buzul çağının en gelişmiş döneminde, iç buzullar dünyada çok büyük bir alanı kaplıyordu: Deniz düzeyleri düşmüştü. Ortaya çıkan topraklar, günümüzde birbirlerinden ayrı olan kıtaların arasında köprüler oluşturdu.

Tropikal Dönemde Thames

Dünya buzul çağları yaşadığı gibi sıcak dönemler de yaşadı. Londra’daki Trafalgar meydanının altında bulunmuş olan kemikler, bu sıcak dönemlerden birinde Thames ırmagın da su aygırlarının yüzmüş olduğunu kanıtlamıştır.

Natuf Uygarlığı

İ.Ö 11 000’de Filistin’deki Natuf uygarlığı halkının, avcılığa dayalı göçebe yaşama hiçimi bırakarak yerleşen ilk halk olduğu düşünülmektedir. Sürekli olarak mağaralarda ya da yuvarlak kulübelerde yaşamaya başlamışlardır.

 Gömme gelenekleri

 
Natuf uygarlığı halkı genellikle ölülerini oluşturan kemikten gerdanlık, bilezikler ve incik boncuğuyla birlikte gömerlerdi.

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here