76
20 shares, 76 points
Spread the love

İnsanın Geçmişi

İnsan Geçmişi: Bilimadamları, Dünya’daki ilk canlının, 4 milyar yıl kadar önce gelişmiş bir tek hücreli organizma olduğunu düşünmektedirler. O organizmanın evrimiyle bitki ve hayvanlar oluşmuştur. Beş milyon yıl kadar öncede insansı giller ortaya çıkmıştır.

Beyin Gücü

Homo babilis’in beyni, ilk insanlarınkinden büyüktü, ama yinede günümüz insanlarının yarısı kadardı. Beynin boyutları büyüdükçe, insanın da mantık yürütme ve varlığını koruma gücü arttı.

İnsan Fosilleri

İnsan ırkının gelişmesi konusundaki en temel bilgiler, insan kalıntılarının yapısından ve bulundukları yerlerden elde edilmektedir.

insan fosili

Evrim

  • İlk insanlar kökleri ve meyveleri yirmi yaş dişleriyle yerlerdi. Günümüzde de bu dişler bazı insanlarda hiç çıkmamaktadır.
  • Neanderthal insanının beyni, günümüz insanın dan biraz büyüktü. Ancak bu büyüklük, daha ileri bir zeka değil, daha güçlü bir beden anlamına gelmektedir.

İskelet Biçimleri

İnsan iskeleti dik yürümeye elverişli yapıdadır. İnsanın bütün ayak parmakları öne bakar; oysa gorillerin ayak başparmakları, kavramaya uygun bir açıdadır. Homo Sapiens’ler de Kalça kemiği gorillerinkiler den kısaydı; bu durum, geniş adımlarla yürümelerini kolaylaştırırdı. Ayrıca insan kafatası, gorillere göre omurganın daha merkezindedir.

Buz Adam

1991’de, Avrupa Alpleri’ndeki bir buzulda, parçalanmamış durumdaki en eski Homo sapiens bulundu. Ceset oldukça iyi korunmuş, iç organları, derisi, hatta gözleri yok olmamıştı.

İnsan Geçmişi (Ailesi)

İnsanlar Dünya’nın çeşitli yerlerine dağıldıkça, evrim süreci sonucu farklı özellikler kazandılar. Örneğin, yaşadıkları bölgenin iklimine göre koyu yada açık renkli saçları oldu.

 

Atom Nedir?

 

 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İlk insanların kökleri ve meyveleri yirmi yaş dişleriyle yedikleri doğru bir yaklaşım. İnsan nesli evrimleştikçe beyni daha çok büyüdü ve çenesi küçülmeye başladı. Küçülen çenede ise zaman geçtikçe geride kalan dişler fonksiyonlarını yitirmeye başladı. Şuan ara formdayız gibi düşünürsek bundan belki de binlerce yıl sonra hiç bir insan türünde yirmi yaş dişi olmayacak.

  2. İlk insanların devler olduklarına dair inanış da var. Bi ara dev insan iskeleti bulunmuştu. Ne kadar doğru bilemeyiz tabi isteyen herkes bunun bi maketini yapar toprağa gömer aa dev iskelet bulduk diye haber yapar bedavadan sarsıtıcı haber. Doğru da olabilir insanlar gittikçe küçülüyor sadece 20 yıl öncesinde liseli çocukların boyları kızlar 160 üstüydü erkekler de 170 civarı
    ve üstüydü çoğunluk olarak şimdi kızlar 160 olunca bile seviniyor. Erkekler de aynı durumda. Yediğimiz içtiğimiz şeylerden mi artık gittikçe kısalıyor ve küçülüyoruz. İnsanın geçmişi çok gizemli bir konu ama inandığım şey varsa ilk insanla şuanki insanın aynı olmadığıdır.