İnsanlık Dışı Uygulaması Köle Ticareti İşte Böyle Başladı!

Amerika’ya göçen Avrupalılar pamuk, şeker ve tütün çiftlikleri ile gümüş madenlerinde çalıştırmak için Afrika’dan siyah köleler getirttiler. Köleler, ambarlarına tıkıldıkları gemilerdeki yolculuğu
ölmeden tamamlamayı başardıklarında, tarım işletmelerinde çok kötü koşullar altında çalıştırılıyorlardı.

Üçgen Biçiminde Köle Yolu

Köle gemileri üçgen biçiminde bir yol izliyorlardı: Avrupa’dan Afrika’ya köle yüklemek için yola çıkarlar, aldıkları köleleri Afrika’dan Amerika’ya götürüp, köleler karşılığında aldıkları şeker, pamuk ve romu Avrupa’ya getirerek satarlardı.
İngiltere’de Bristol, Fransa’da Bordeaux gibi Atlas okyanusu kıyısındaki limanlar Avrupa, Afrika ve Bata Hint adaların arasında stratejik bir konumda yer aldıkları için, kısa sürede zenginleştiler.

İnsan Pazarı

Afrikalı köleler Karayip adalarındaki, Güney Amerika’daki ya da Kuzey Amerika’daki kolonilere götürülüp, en çok parayı verene satılırlardı. Bir gemide birden çok tacirin köleleri varsa, yola çıkmadan önce bedenlerine kızgın demirle damga basılarak, yolculuktan sonra birbirlerine karışmaları önlenirdi.

Middle Passage

Yukarıda gösterilen, Afrika’dan Amerika’ya yapılacak bir yolculukta 400’den çok köle taşıyabilecek durumdaki gemilerine “Middle Passage” adı verilirdi. Sesten hızlı giden yolcu uçağı Concordeun 400 kişiyi Atlas okyanusunun ötesine taşıması için, bu uzaklığı üç kez gidip gelmesi gerekir; üstelik Concorde’un uzunluğu, gemininkinin üç katıdır.

Köle Ticareti İle İlgili Bilgiler

• 1500-1800 arasında Avrupa gemileriyle Afrika’dan Amerika’daki kolonilere taşınan kişi sayısı 12 milyon kadardır: Bu sayı, Kuzey Amerika’nın XV. yüzyıldaki nüfusundan iki milyon fazladır.
• 1800’ler de Güney Amerika’daki toplam köle sayısı 1,2 milyondu; getirilmelerinden sonraki ilk beş yıl içinde, kölelerin çoğu aşırı çalıştırılmaktan ölmüştü.
• Köle ticareti abanoz, fildişi, hatta altın gibi maddelerin ticaretinden daha karlıydı.
• Portekizliler kendi köle gemilerine tabut anlamına gelen “tumbieros” adını takmışlardı; çünkü “insan yükleri”nin %30’undan çoğu yolculuk sırasında ölüyordu.
• 1781’de “Zong” adlı geminin kaptanı, güvenliği sağlamak amacıyla 132 köleyi gemiden denize attırmıştı.

Kraliçe Nzinga

Batı Afrika’daki Mbundu’nun kraliçesi Nzinga,
Avrupalı köle tacirleriyle savaşıp, ordusuna
yurtlarına dönmeyi başaran kaçak köleleri doldurdu.

Kral Agaja

Dahomey kralı Agaja (1673-1740), zayıf komşu ülkelere akınlar düzenleyerek, egemenliği altına aldı. Savaşları sırasında aldığı tutsaklar, Avrupalı ve Arap tacirlere  satılıyordu.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir