İnsanoğlunun Yaşamını Değiştiren 10 Buluş

Çok eski zamanlardan günümüze kadar bir çok farklı icat bulunmuştur. Çoğu kişi bunları günlük hayatında kullanır fakat nasıl bulundukları veya nasıl yapıldıkları hakkında fikirleri yoktur. O yüzden yeni keşif ve buluş yapmaya ihtiyaçları vardı. Bu yazımızda insan hayatını değiştiren ve gelişimini sağlayan 10 buluş nasıl bulunduğunu sizlerle paylaşacağım. Keyifli okumalar.

1- Ateş

Ateş ne zaman ve kaç yılında bulundu?

İnsanların ilk kez ateşle tanışması binlerce yıl öncesine dayanır. Yıldırım düşmesi sonucu ile çıkan yangınlar sayesinde bulunduğu düşünülmekte olup uzun zaman boyunca tek ateş kaynağıydı. 500.000 yıl öncesi kadar eski bir zamanda yaşamış ve Pekin Adamı olarak bilinen kişi ateşi bilinçli olarak kullanan ilk insan olarak biliniyordu. Ancak 1981 yılında Kenya’da ve 1988 yılında Afrika’da yapılan araştırmalarda bulunan kanıtlar homind denilen ilkel insanlar bu buluş 1,42 milyon yıl önce ateşi kontrollü ve bilinçli bir şekilde kullandığını ortaya koydu.

2- Tekerlek

Muhtemel olarak ilk kez, yan yana yatırılmış ağaç gövdelerinin ütüne eşyalar koyularak hareket ettirilmesiyle ortaya çıkmıştır. En eski tekerlek tahta mıhlar la iliştirilmiş üç kalasın yontulmasıyla yuvarlak bir şekil verilerek üretilmiştir.

3- Teleskop

İlk kez 1608 yılında bir gözlük üreticisi olan Lans Lippershey tarafından bulunmuştur. İlk defa 1609 yılında Galileo Galilei tarafından gökyüzü gözlemleri yapmak için kullanılmıştır.

4- Pusula

12. yüzyılda muhtemelen Çinli ve Avrupalı denizciler tarafından bulunmuştur. Fakat başka bir teoriye göre ilk olarak Çinliler keşfetmiş ve sonrasında Arapların vasıtasıyla Avrupa’ya ulaşmıştır.

5- Matbaa

İlk matbaa M.S. 593 yılında Uzak Doğuda Çin’de kurulmuştur. İlk basılı gazete ise M.S. 700 yıllarında pekin şehrinde basılmıştır.

6- Ampul

Ampulü bulan kişi Humphry Davy’dir. Ancak ampullerin ömrü çok kısa bir sürede tükeniyordu. Bir İngiliz olan Joseph Wilson Swan ve Amerikalı Thomas Alva Edison aynı yıllarda daha fazla ömürlü ampul bulmuşlardır.

7- Telgraf

1792 yılında, Claude Chappe telgraf isimli bir sistem geliştirdi. Bu sistem çok başarılı oldu ve 19. yy ortalarına doğru çok fazla bir şekilde kullanılmaya başlandı.

8- Telefon

Açık bir şekilde konuşmaları aktarabilen ilk telefon Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter’ın icat ettiği radyofon adlı aygıttır.

9- Televizyon

1923 yılında john Jogie Baird olarak bilinen kişi tarafından Birleşik Krallığa ait Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon yayını yine aynı kişi olan john Jogie Baird tarafından 1926 senesinde yapılmıştır.

10- İnternet

İnternet Amerikanın askeri ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkmıştır. Savaş sırasında daha kolay ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilmek için oluşturulan bir proje sayesinde yapılmış ve günümüzde çok daha etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Comments

comments

5 thoughts on “İnsanoğlunun Yaşamını Değiştiren 10 Buluş

  1. Graham Bell ve Tainter’ ın icadının o yıllardan bugüne kadar çeşitli gelişmeler gösterip birçok icadı geride bırakabileceğini kim düşünebilirdi ki…Özellikle teleskobun yeri bir başkadır, teleskop olmasaydı gözlemler daha somut yapılamayabilirdi. İnternetin ise genellikle “Bilim insanları arasında daha hızlı veri alışverişi olabilmesi” amacıyla üretildiği de bazı kaynaklarda söyleniyor. ABD’ nin askeri alanda kullanmak için ürettiğini bilmiyordum. Bilgilendirici içeriğinizden ötürü emeğinize sağlık.

  2. İhtiyaç anında doğan icatların hangi birini önem sırasına göre birbirinden ayırabiliriz ki? Ateş bulununca insan çiğ et ile bulaşan hastalıklardan kurtuldu, yırtıcıların saldırısından bir nebze olsun korundu, ısındı, nesneleri eğip bükebileceği bir araç buldu, beslenme rejiminin değişmesiyle bedeninde de değişimler oldu. Tekerlek deseniz olmasa nolurduk kim bilir, eskiden bir atla günlerce yol kat ederlermiş, sabırlarına ve bünyelerinin gücüne hayran olunası. Ama benim favorim telefon. Alışverişte bile birbirimizi azıcık kaybetsek dönüp arıyoruz, buluşmalarımızda bir aksilik olsa haberleşebiliyoruz, dünyanın öteki ucundaki insanı görüntülü arayıp özlemimizi bir nebze de olsa giderebiliyoruz.

  3. Vay be şuna bak nasıl da gösteriyor? diye bir konuşma geçmiş olabilir, televizyonun icadının zamanında. Hem belkide daha ne kadar gelişebilir? diye soru da sormuş olabilirler. Keşke geliştiğini görebilselerdi de bu kadar iddialı konuşmasalardı 🙂 .

    Bu İnsanoğlunun Yaşamını Değiştiren 10 Buluş adlı yazınızı merakla okudum. Ama şunu söylemekte fayda var, keşke biraz daha uzun olsaydı da kahvem bittikten sonra da okumaya devam etseydim 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir