Isaac Newton’ın Hayatı Ve Eserleri

Isaac Newton’ın İlk Yılları

Adı duyulunca akla ilk yer çekiminin geldiği Isaac Newton, 4 Ocak 1643 tarihinde İngiltere’nin Grantham şehrinde dünyaya gelmiştir. Bir erken doğum sonrası dünyaya gelen Isaac Newton‘un hayatta kalacağı beklenmemiştir. Babası, doğumundan önce ölmüş olan Newton’a dört yaşından on bir yaşına anneannesi bakmıştır.

 

12 yaşında eğitim hayatına başlayan Isaac Newton 1661 yılında Grantham King’s School’dan mezun olmuştur. Annesi çiftçi olmasını istediğinden onu okuldan alarak bir süre çiftlikte çalıştırmıştır. Buna karşın Isaac Newton, çiftlik işleriyle hiç meşgul olmamış çiftlik işleri sırasında dahi kitap okumaya ve gökyüzünü incelemeye devam etmiştir. Newton, daha sonrasında annesini ikna ederek okula geri döndü ve 1661 yılında Cambridge’de Trinity College’ı kazandı.

Marie Curie Kimdir Marie Curie’nin hayatı için buraya tıklayabirsiniz.

Isaac Newton’nun Eğitim Hayatı

Newton, Aristoteles felsefesinin hakim olduğu Trinity College’da geçirmiş olduğu üç yıl boyunca cebir, geometri ve trigonometri dersleri almıştır, ayrıca Latince ve Antik Yunanca öğrenmiştir. Okulda hem okuyor hem de çalışıyordu. Newton, Cambridge’deki döneminde okulda çok tanınmayan ve kabul görmeyen Galieo ve Kepler’in çalışmalarıyla tanıştı ve onlardan etkilenerek çalışmalarını sürdürdü. Bu dönemde, Newton felsefe alanında Descartes, Gassendi, Hobbes ve Boyle’ın çalışmalarını da okumuştur.

 

Çalışmaları ve Eserleri

Veba salgını nedeniyle Cambridge’in kapatılması üzerine iki yıl boyunca ailesinin çiftliğinde kalmıştır. Verimli geçen bu dönemde; Newton kütle çekimi üzerine çalışmış, diferansiyel ve integral hesaplamaların temelini attı ve ışığı prizma kullanarak ayrıştırarak beyaz ışığın tek başına birim olmadığını keşfetmiştir.

 

1667 yılında Cambridge’e dönen Newton burada yaklaşık otuz yıl boyunca çalışmalarına devam etmiş ve matematik profesörü olmuştur. 1687 yılında en önemli eseri olan Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) kitabını Latince olarak yayımlamıştır. Bu kitapta; evrensel kütle çekimini anlatmış, Kepler’in çalışmalarını matematiksel olarak ispatlayarak kanun haline gelmesini sağlamış ve daha sonrasında Newton Hareket Yasaları olarak anılacak çalışmalarını anlatmıştır.

 

Son Yılları

1696 yılında Newton‘a Kraliyet Darphanesi’nin başına geçmesi teklif edilmiştir. Bu görevi kabul eden Newton Londra’ya taşınmıştır. Londra’daki hayatı seven Newton akademik çalışmalarla ilgilenmeyi bırakmıştır. 1703 yılında Royal Society’nin başına getirilmiş ve ölümüne kadar bu görevini sürdürmüştür. 1705 yılında şövalyelik unvanı alan Newton 31 Mart 1727 yılında hayatını kaybetmiştir. Naaşı bugün Westminister Manastırı’ndadır.

 

Comments

comments

One thought on “Isaac Newton’ın Hayatı Ve Eserleri

  1. Seda Hanım merhaba, içerisinde bulunduğumuz dönemde çocuklarımızın iyi eğitim alabilmesi için ek dersler aldırıyoruz, kurs veya dershanelere gönderiyoruz. Her türlü imkanı ayaklarının altına seriyoruz ki başarılı bir birey olsun, iyi bir meslek sahibi olsun. Şimdi Newton un hayatını okuduğumda bu kadar zorluğa ve imkansızlığa rağmen bir insanın çalışma ve öğrenme azminin karşısında hiç bir zorluğun duramayacağını görüyorum. Bu yazıyı akşam oğluma da okutacağım, bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir