İzmir Gezilecek Yerler Gözde Mekanlar

İzmir Gezilecek Yerler Gözde Mekanlar

İzmir her hali ile hem yerlilerini hem de turistlerini kendine bağlayan kentlerimizden biridir. İzmir bölgesinde tatil yapmak ve gezmek için harika nedenleriniz olabilir. Hatta bu yazımızı okuduktan sonra yenilerini de kazanacağınıza eminiz. İzmir’in en güzel yerleri hakkında kısa bir derleme hazırladık. Olur da yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka listemizde adı geçen yerlere uğramanızı tavsiye ederiz. İşte İzmir Gezilecek Yerler hakkında merak edilenler;

izmir
izmir

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, hem yerlilerin hem de turistlerin şehir içinde buluşma noktalarından biridir. Üstelik Saat Kulesi civarında yürüyerek gezilebilecek birçok yer var. En iyisi buluşma noktanız dan itibaren kendinize bir rota çizmek ve tura başlamak. Tur için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bu arada saat kulesi yapıldığı günden beri hiç durmadan çalışıyor. İlk yapıldığı tarih ise 1901 yılıdır. Saatin yapılma amacı ise İzmir halkının Sultan II. Abdulhamit’in tahta çıkışı üzerine hediye etmek istemesi.

 

izmir saat kulesi
izmir saat kulesi

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı çarşısı, İzmir’in kalbi olarak da bilinen bir yerdir. Çarşı nereden baksanız 200 yıl önce kurulmuştur. Şehre ait görmek istediğiniz birçok kültürel, tarihi ve etnik öğeleri görmek için gidilmesi gereken harika yerlerden biri. Çarşının çevresinde İzmir eski evlerini de görebilirsiniz. Adeta tarihi bir güzellik katıyor çarşıya.

kızlar ağası
kızlar ağası

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, tarih ve kültürel birikimleri görmeyi sevenlerin ilgi odağı olan yerlerden biridir. Özellikle İzmir’in köklü tarihi nedeni ile müzenin içine girdiğinizde dolu dolu olduğunu göreceksiniz. Bir hayli eğlenceli bir tur olabilir. Zamanınızı iyi ayarlayın çünkü içerde vakit nasıl geçiyor anlaşılmıyor.

Müzenin ilk kuruluş nedeninin bir hastane olduğunu biliyor muydunuz? Müze ilk kez 1831 yılında veba rahatsızlığına yakalanan hastalar için kurulmuş ve o zamanlardaki adı da St. Rock hastanesi olarak konmuş. Hastane fonksiyonunu yerine getirdikten sonra yetim çocukların barındığı bir yer olmuştur. En sonunda ise bugünkü haline gelmiş ve İzmir Arkeoloji ve Etnografya müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin binasının da içindekiler kadar güzel bir tarihi olduğu kesin.

 

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi izmir
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi izmir

Rota Uzaklar ailesi olarak bir başka güzel gezi yazısında görüşmek üzere. Yorumlarınız bizim için değerli.

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir