Ünlü Roma İmparatoru Julius Caesar Kimdir ?

Julius Sezar, bir Roma generali ve Roma Cumhuriyeti’ni devirip İmparatorluğun egemenliğini kuran politikacıydı. Sezar, dönemin sorunlarını ve zorluklarını kendi üstün politik ve askeri gücünü yaratmak için kullandı. Roma İmparatoru Julius Caesar, dünya tarihinin en güçlü ve başarılı liderlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hayatı ve şiddetli ölümü edebiyat ve filmlerde geniş çapta kullanılmaktadır.

Sezar’ın Gençliği

sezar gençlik klopatra

Gaius Julius Caesar, MÖ 12 Temmuz’da Aurelia’da doğdu. Babası ılımlı bir siyasi başarı kazanmıştı. Sezar, Roma’da ve Rodos’ta genç bir Romanın klasik eğitimini aldı. Roma devlet adamı ve filozofu olan Cicero ( MÖ 106-43 ), Sezar’ı Romalıların en kültürlü ve okuryazarlarından biri olarak görüyordu. Sezar, Küçük Asya’da genç subay olarak görev yaptı.

Sezar’ın ilk önemli siyasi başarısı , MÖ 63’te , önemli siyasi olasılıklar taşıyan Roma’nın baş dini ofisi olan pontifex maximus’a seçildiğinde geldi. Daha sonra Sezar, MÖ 62 için praetor (seçilmiş bir Roma yetkilisi) seçildi ve İspanya’daki destekçisine hizmet etti. Sezar, Batı Avrupa’da bir Roma eyaleti olan Lusitania’daki bazı yerli kabilelere karşı başarılı bir kampanya yürüterek gücünün avantajlarından hızlı bir şekilde yararlanabildi. Bu sırada siyasi düşmanları onu savaşı kışkırtmak veya başlatmakla suçladı.

İlk Triumvirlik (Üçlü Otorite)

Rome

MÖ 59’da Sezar konsolos olmak için bir seçim kazandı. Gelecekteki siyasi iktidar umutlarını engellemek için hareket eden Senato, onu Sezar’a askeri zafer için hiçbir olanak sunmayan topraklara atadı. Daha göz alıcı siyasi ve askeri fırsatlar isteyen Sezar, Senato’daki rakiplerinin üstesinden gelmek için müttefiklere ihtiyaç duyduğunu gördü.

Sezar kısa süre sonra Birinci Triumvirate olarak bilinen ittifakı buldu. Kendisini zenginlik ve askeri kudret getiren Roma General Pompey ( MÖ 106–48 ) ve önemli siyasi bağlantılar getiren güçlü bir Roma politikacısı olan Crassus ( MÖ 140-91 ) ile hizaladı. İttifak MÖ 58’de Sezar’ın tek kızı Julia’nın Pompey ile evlenmesiyle mühürlendi.

Galya’da İsyan

galya isyan

Sezar, birkaç kabile tarafından işgal edilen bir Roma eyaleti olan Galya valiliğine verildi. Galya’daki Roma kontrolü sınırlı olsa da, Roma’nın eyaletin gerçek sınırının ötesinde kabilelerle siyasi ilişkileri vardı. Sezar, Roma kontrolünü genişletmek için bu bağlantılardan ve Gaul’daki değişen güç konumundan hızla faydalandı.


Caesar, kabileleri Galya ile yakın temaslarını sürdüren İngiltere’ye karşı bir sefer başlatmaya karar verdi. M.Ö. 55 ve 54’teki bu keşifler, Roma silahlarının ilk kez yeni halkları fethetmek için denizaşırı ilerlediğinden, Roma’da büyük bir coşku yarattı. Sezar muhtemelen ana fetih görevinin tamamlandığını düşünüyordu. Ancak MÖ 52’de Gaul, Arverni kabilesinin bir asiliği olan Vercingetorix altında Sezar’a karşı yaygın bir isyanla yükseldi. Bu isyan Sezar’ın güç merkezini büyük ölçüde tehdit etti.

Aynı zamanda, Roma’daki siyasi durum da aynı derecede krikti. Publius Clodius Pulcher (Roma yetkilisi) öldürülmüştü ve ölümü Roma’da büyük bir kargaşa yarattı. Sezar, Roma’daki değişen koşulları izlemek için Alpleri geçti. Gaul’daki isyan haberi ona ulaştığında, Alpleri geri aldı ve bölünmüş ordusunu topladı. Sezar’ın kuvvetleri Vercingetorix ve Arverni’ye karşı birkaç savaş kaybetti. Ancak Vercingetorix, Alesia Kalesi’ne sığınmakla hata yaptı. Sezar, Roma kuşatma tekniklerinin en iyisini kullandı ve düşmanı ele geçirmek için kaleyi kuşattı. Vercingetorix teslim olmak zorunda kaldı.

Triumvirliği Çözmek

triumvirlik

Sezar’ın uzun zamandır Roma’da olmaması siyasi gücünü kısmen zayıflatmıştı. Aynı zamanda Sezar’ın fetihleri büyük çapta duyuruldu. Roma’da halk arasında hep ondan bahsediliyordu. Sezar, fetihlerini mümkün olan en iyi konuma yerleştirmeye çalıştı.

Pompey ise Roma’da kaldı ve bir kaos döneminde lider olarak görünerek siyasi konumunu güçlendirdi. İttifaktaki diğer gerilimler, Julia’nın MÖ 54’te ölümü ile geldi ve bu da iki adam arasındaki önemli bağı ortadan kaldırdı. MÖ 53’te Crassus’un ölümü Pompey ve Sezar arasındaki ilişkiyi daha da zayıflattı.

İç savaş


Sezar , MÖ 50’de Roma’ya döndüğünde , Senato onu konsül görevi görürken yaptığı eylemler nedeniyle yargılanmak istedi. Sezar’ın şimdi iki seçeneği vardı: Senato’nun iradesine boyun eğebilir ve siyasi olarak yok edilebilir ya da bir iç savaş başlatabilirdi. Sezar savaşı seçti.

Pompey hızla İtalya’yı Sezar’a bırakmaya ve Doğu’ya gitmeye karar verdi. Caesar, İtalya ve Galya’daki yerini aldı ve daha sonra 9 Ağustos 48’de Pharsalus’ta Pompey’i yendi. Pompey Mısır’a kaçtı ve genç firavun Ptolemy (Batlamyus) tarafından öldürüldü .


Sezar, Pompey’i Mısır’a kadar takip etti ve Mısır’da nesiller boyu hüküm süren bir aile olan Ptolemy’nin evinde kaldı. Bu süreçte Kleopatra ile tanışıp evlenen Sezar’ın Kleopatra’dan Sezarion adlı bir oğlu oldu.

Ölüm ve Miras

jül sezar ölüm


Roma’da Sezar’ın yönetiminin giderek daha da kalıcı doğasından duyulan memnuniyetsizlik artıyordu. Sezar’ı kaldırmak ve hükümeti Senato’ya geri getirmek için bir komplo (gizli plan) oluşturuldu. Komplocular, Sezar’ın ölümü ile hükümetin eski cumhuriyetçi biçimine kavuşacağını ve Sezar’ı üreten tüm faktörlerin ortadan kalkacağını umuyordu. Komplo, Sezar’ın farkında olmadan ya da uyarı işaretleri olmadan ilerledi. MÖ 44 Mart Ides’te ( MÖ 44), eski arkadaşları ve müttefikleri içeren bir grup adam tarafından Pompey Senatosu‘nda bıçaklandı.

Sezar’ın öldürülmesi ile Roma on üç yıllık iç savaşa girdi. Caesar bazıları için aşırı baskın bir liderin sembolü, diğerleri içinse Avrupa’yı rahatsız eden Roma İmparatorluğu‘nun kurucusu olarak kaldı. Çok sayıda insan için bir dahi ve cesaret figürüdür.

Comments

comments

2 thoughts on “Ünlü Roma İmparatoru Julius Caesar Kimdir ?

  1. Sezar ile ilgili spekülasyonlar tartışıladursun, bu liderliğe kolay ulaşmadığı ve sıkıntıları tek başına göğüslediğini anlıyoruz yazınız ile…

  2. Sezar’ın hayatı nı güzel bir şekilde anlatmışsınız . Sezar’ın ölümü beraberinde Roma İmparatorluğuna uzun süren iç karışıklığı getirmesi insanların aç gözlülüğü ve daha iyi ideasını çürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir