Jüpiter Hakkında Bilmediğiniz 7 Özellik

Jüpiter Güneş sistemimize ait en büyük gezegendir. Güneşten olan uzaklığına göre 5. sıradadır. Çoğunlukla helyum ve hidrojenden oluşur. İsmini ise Roma mitolojisindeki tanrıların en büyüğünden yani Jüpiter’den almıştır.

Birçok özelliği bulunan bu devasa gezegenin  bilinmesi gereken en temel özellilerini sizler için liste şeklinde hazırladım. Keyifli okumalar.

1- Fiziksel özellikleri

Jüpiter kütle ve çap olarak Güneş sisteminde bulunan en büyük gezegendir. Yoğunluğu düşüktür, gezegenin akışkan olan yoğunluğu ve Satürn kadar olmasa da yüksek dönüş hızı nedeniyle  ekvatorda geniş, kutuplarda basık elipsoid görünümü vardır. Güneşe olan uzaklığı hesaplandığında 106 K’den (-167 °C) daha fazla etkin sıcaklığa sahiptir.

2- İç yapısı

Jüpiter’in merkezinde ağır metaller ve demir ile birlikte bunların çevresinde olan buz ve kaya tabakasından oluşan çekirdek yer alır. Bu bölgede sıcaklığı 20.000 K, basınç 100 megabara kadardır.

Çekirdeğin etrafını saran kısımda metalik hidrojenden oluşmuş 40.000 km kalınlığında manto tabakası vardır.

En dış kısmında 20.000 km kalınlığı bulunan moleküler hidrojen tabakası vardır. Jüpiter’in yüzeyine yaklaştıkça ısı, yoğunluk ve basınç düşer.

3- Atmosferi

Gezegenin kalın ve karmaşık bir atmosfer yapısı vardır. Güneş sisteminin kökenini oluşturan Güneş bulutsu olarak bilinen yapıda % 12 oranında helyum ve % 88 oranında hidrojen olduğu tespit edilmiştir.

4- Kendi ekseninde dönüşü

Katı bir yüzeyi olman gezegenin dönüş özelliklerinin, atmosfer hareketlerine göre belirlemeye çalışılmıştır. Fakat 1690 yılında Giovanni Domanico Cassinİ kutuplar ile ekvator bölgesinin farklı devirlerde döndüğünü fark etmiştir. Ekvator bölgelerinin dönüşü yapılan hesaplamalar göre 9 saat 50 dakika 30,003 saniyede tamamlanır. Kutup bölgelerinde dönüş süresi ise 9 saat 55 dakika 40,630 saniyedir.

5- Halkalar

Daha önceki yapılan araştırmalara göre halkası olan tek gezegen Satürn olarak biliniyordu. Gezegenleri araştırmak ve aynı zamanda ziyaret etmek için yapılan ilk uzay aracı olan Pioneer 10’un yaptığı gözlemlerde fark edilemeyen halkalar 1979 senesinde Voyager 1 ve 2 uzay araçları sayesinde çekilen fotoğraflar ile gösterildi.

6- Uyduları

Jüpiter’in bilindiği üzere 79 adet doğal uydusu vardır. 1610 yılında Galileo Galilei kendi yaptığı teleskop ile Jüpiter’in en büyükleri olan İo, Ganymede, Europa ve Callisto adlı 4 uydu keşfetmiştir. Daha sonradan uyduların adları Galileo olarak değiştirilmiştir. Bu zaman kadar yapılan araştırmalarla birlikte birçok uydu bulunmuştur.

7- Eşsiz özellikleri

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olmakla birlikte kütle olarak tek başına diğer tüm gezegenlerin toplam kütlesinin  2½ katıdır.

En büyük manyetosfere sahip ve en güçlü manyetik alana sahip gezegendir.

Kendi etrafında olarak dönüş süresi en kısa olarak bilinen gezegen Jüpiter’dir.

Güneş sisteminde bulunan en büyük gezegen uydusu Ganymede ve birçok çeşitli uyduya sahip olmasıyla birlikte en zengin uydu sistemine sahip gezegendir.

Galaksi Şekillerine Göre Kaça Ayrılır yazısını hemen oku.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir