63
63 points
Spread the love

Kanada

Kanada: Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzeyinde yer alır. Dünyanın 2 . büyük ülkesidir.(Yüz ölçümü bakımında) Boydan, boya çayırlarla kaplı orta kesimindeki düz ovada buğday yetiştirilebilir ve sığır beslenir. Kanadalıların büyük bölümü , büyük göllerin ve St. Lawrence ırmağının kıyılarında yaşarlar.

 • Yüz ölçümü: 9 984 670 km
 • Bağımsızlık: 1931 , İngiltere’den
 • Resmi dilleri: İngilizce, Fransızca.
 • Para birimi: Kanada doları.
 • Başlıca dinler :Katolik %46.5 protestan %41.2 diğerleri %12.3.

Kanada Hakkında

 • Albertta’daki reed deer  ırmağının kenarına kurulmuş olan Dinasour Provincial Park , dünyada dinozor kalıntılarının bulunduğu en büyük arkeoloji alanlarındandır. Albertosaurus  bir zamanlar burada dolaşmış olan büyük dinazorlardan biridir.
 • Dünya akçaağaç şurubu üretiminin %75 i Kanada’da yapılır. Her yıl mart ayında akçaağaçlar dan akçaağaç özsuyu toplanarak, kaynatıp şurup haline getirilir. Kanada‘ nın ulusal simgesi de bir akçaağaç yaprağıdır.
 • Kanada ‘nın bazı kesimlerinde kışın don olayı aylar boyunca sürer. İsteyen aile bahçesini suyla doldurup, üzerinde buz hokeyi oynaya bilir. Kanada Dünyazor kalıntılarının bulunduğu en büyük arkeoloji alanlarındandır.

Kanada Başkanı Kimdir ?

Kanada başkanı Justin Trudeau dir. Kanadanın 23. Başkanıdır.

Kanada’da Görülmesi Gereken Önemli Tarihi Yerler

Kanada’da gezilecek yerler için tıklayın

Tassili N’ajjer Harikalar Ülkesi 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dünyanın en eğitimli ülkesi Kanada’ymış. Bir de, Kanada’da bir zamanlar para olarak iskambil kağıtları kullanılıyormuş (doğruluğunu araştırmadım). İlginç bir yer… ama oralarda yaşayamam sanırım, çok soğuk :))

 2. Kanada büyük yüzölçümüne rağmen iklimi nedeniyle ABD kadar ilerleme kaydedememiştir. Yine de eşsiz bir doğaya sahiptir. Ülkenin güneyi gelişmişlikte ön plandadır. Turizm için her ne kadar ideal denebilecek kaynaklara sahip olsa da, pahalı bir ülke olduğundan Türk insanı için çok da cazip olmayabilir.
  Kanada’nın benimle ilgili en dikkat çekici yanı ise geçen sezon Toronto Raptors’un NBA şampiyonluğu 🙂 Aynı zamanda Basketbol Milli Takımı ile de sesini duyurmaya başlayan Kanada’ya 3-4 sene içinde bir gezi ayarlayıp bir NBA maçı izleyebilmeyi umuyorum.