Kanada Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzeyinde yer alır. Dünyanın 2 . büyük ülkesidir.(Yüz ölçümü bakımında) Boydan, boya çayırlarla kaplı orta kesimindeki düz ovada buğday yetiştirilebilir ve sığır beslenir. Kanadalıların büyük bölümü , büyük göllerin ve St. Lawrence ırmağının kıyılarında yaşarlar.

 • Yüz ölçümü: 9 984 670 km
 • Bağımsızlık: 1931 , İngiltere’den
 • Resmi dilleri: İngilizce, Fransızca.
 • Para birimi: Kanada doları.
 • Başlıca dinler :Katolik %46.5 protestan %41.2 diğerleri %12.3.

Ülke Hakkında

 • Albertta’daki reed deer  ırmağının kenarına kurulmuş olan Dinasour Provincial Park , dünyada dinozor kalıntılarının bulunduğu en büyük arkeoloji alanlarındandır. Albertosaurus  bir zamanlar burada dolaşmış olan büyük dinazorlardan biridir.
 • Dünya akçaağaç şurubu üretiminin %75 i Kanada’da yapılır. Her yıl mart ayında akçaağaçlar dan akçaağaç özsuyu toplanarak, kaynatıp şurup haline getirilir. Kanada‘ nın ulusal simgesi de bir akçaağaç yaprağıdır.
 • Kanada ‘nın bazı kesimlerinde kışın don olayı aylar boyunca sürer. İsteyen aile bahçesini suyla doldurup, üzerinde buz hokeyi oynaya bilir. Kanada Dünyazor kalıntılarının bulunduğu en büyük arkeoloji alanlarındandır.

Kanada Başkanı Kimdir ?

Kanada başkanı Justin Trudeau dir. Kanadanın 23. Başkanıdır.

Görülmesi Gereken Önemli Tarihi Yerler

Kanada’da gezilecek yerler için tıklayın

Tassili N’ajjer Harikalar Ülkesi

Genel Özet

Genel olarak görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkar. Kanada doğal özellikleri ile ön plana çıkan ülkelerin başında gelir. Şehirleşmenin en önemli kısmı doğa içinde doğa ile uyumlu bir şekilde yapılır. Kısaca şunu söyleyebilirz ki ülke doğaya fazlasıyla önem gösterir ve doğal doğa koruma parkları mevcuttur. Her şeyden önce gerek politik özellikleri, konumu ve doğal güzellikleri ile öne çıkan kanada, bu güzellikleri bünyesinde olmasından ötürü dillerden düşmeyecek bir ülke konumundadır.

Kanada, ülkenin yüzölçümü ve nüfusu sebebiyle işçi göçüne en idael ülke konumundadır. Gelişen teknoloji ile işçi açığı ile gündeme gelen ülkelerin başında gelir. Ama ne yazık ki  doların yükselmesi sebebiyle uçak biletleri vb. giderler cep yakıyor. İnsanlar yine de bu güzel ülkeye gitmek için ellerinden geleni yapıyor. Kısaca mükemmel konumda olan mükemmel şartları olan ülkelerden biri.

 

Comments

comments

3 thoughts on “Kanada Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun!

 1. Dünyanın en eğitimli ülkesi Kanada’ymış. Bir de, Kanada’da bir zamanlar para olarak iskambil kağıtları kullanılıyormuş (doğruluğunu araştırmadım). İlginç bir yer… ama oralarda yaşayamam sanırım, çok soğuk :))

 2. Kanada büyük yüzölçümüne rağmen iklimi nedeniyle ABD kadar ilerleme kaydedememiştir. Yine de eşsiz bir doğaya sahiptir. Ülkenin güneyi gelişmişlikte ön plandadır. Turizm için her ne kadar ideal denebilecek kaynaklara sahip olsa da, pahalı bir ülke olduğundan Türk insanı için çok da cazip olmayabilir.
  Kanada’nın benimle ilgili en dikkat çekici yanı ise geçen sezon Toronto Raptors’un NBA şampiyonluğu 🙂 Aynı zamanda Basketbol Milli Takımı ile de sesini duyurmaya başlayan Kanada’ya 3-4 sene içinde bir gezi ayarlayıp bir NBA maçı izleyebilmeyi umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir