Korona Virüsün Tedavisi Dornaz Alfa Mı ?

Dornaz alfa, Dna yı parçalayan yüksek derecede saflaştırılmış, çözelti ve enzimdir. Özellikle Kistik fibroz hastalarının vücudundaki balgam ve mukus içerisinde bulunan DNA yı hidrolize edip, akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgın gibi hastalıkların daha iyi temizlenmesini sağlar.

DORNAZ ALFA NASIL ORTAYA ÇIKTI ?

Dornaz alfa tedavisini korona virüs için kullanılabileceğini öne süren Türkiyede önemli doktorlardan biri olan Profesör Doktor Ercüment Ovalı, yaptığı açıklamaya göre ; “Yeditepe den çok kötü bir hasta gelmesi üzerine bende gerekenlerin yapılmasını söyledim ve yapıldı. Daha sonra bu hasta 3 Nisan da hızla düzelmesi üzerine bu yaptığımız çalışmayı projelendirme kararı aldık. 5 nisan 2020 yılında da projelendirmiş olduk.“

DAHA ÖNCE BU TEDAVİ VAR MIYDI ?

Dornaz alfa tedavisinin yeni zelanda ve özellikle Fransa da çeşitli koşullarda kullanıldığı dair haberler mevcuttur. Fakat Profesör Doktor Ercüment Ovalı;“daha önceden kullanılabilir fakat biz bunu 20 gün önce konuşuyorduk, 15 gün önce projeye başladık. Bizim gibi düşünenler olabilir. Yaptığımız proje genel hatları ile benzer tedavilerden farkı ise doz farkıdır. Her tedavinin kendine has doz kullanımı vardır.“ Açıklamasında bulundu.

Twitter da yaptığı paylaşımla yaptığı çalışmayı gösterdi

Projeye 5 nisanda başladıklarında twitter hesabında Prof. Dr. Ercüment Ovalı bu paylaşımda bulunmuştu.

Profesör Doktor Ercüment Ovalı Kimdir ?

Evli ve iki çocuk babası olan Hematoloji uzmanı Profesör Doktor Ercüment ovalı son yıllarda yaptığı çalışmalar ile özellikle 11 Marttan sonra ülkemizde görülen salgından sonra kamuoyuna yaptığı çalışmaları duyurmaya başlamıştır. Özellikle virüs salgını için yaptığı çalışmalar bir hayli merak konusu olmuştur. İşte size ünlü doktor hakkında merak ettikleriniz…

Kırklareli Babaeski ilçesinde 1961 yılında doğdu. Tıp eğitimine 1985 yılında 19 mayıs üniversitesinde, 1991 yılında iç hastalıkları ihtisasına ve Marmara üniversitesi 1997 yılında da Hematoloji üst ihtisası ile tamamladı. Öğretim hayatında, 1992 yılında Ktü iç hastalıklarında başladı. 1994 yılında doçent ünvanına sahip oldu. Ardından 1999 yılında da Profesör oldu. Ktü de görev yaparken 1 Aralık 2010’dan sonra Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. Toplamda 370 makalesinin olması yanı sıra 59 tanesi yurtdışı makalesi olmuştur.

1998-2007 yılları arasında KTÜ kemik iliği nakli ve merkezi sorumluluğunu yürütmüştür. Aynı zamanda bu zaman dilimi içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yapmıştır.

2003 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi adına GMP laboratuarının Trabzonda kuruluşunda proje koordinatörü, 2007 yılından sonra da bu çalışmalara dayanarak GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kök hücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü kazandırmıştır. 1 Aralık 2010 dan bu yana Acıbadem Kozyatağı kemik iliği merkezinde çalışmaktadır.

Profesor Ercüment Ovalının yaptığı son paylaşımlar

https://twitter.com/ercumentovali/status/1250889637171810304

https://twitter.com/ercumentovali/status/1250918558005104640

 

 

 

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir