82
82 points
Spread the love

Adem’in Havva dan Önceki Eşi Lilith

Bazı efsaneler vardır. İnsan okudukça araştırır, araştırdıkça daha çok merak eder. İşte Lilith‘te bu efsanelerin kraliçesidir. Yani Hz. Ademin ilk eşi.Lilith kimdir. İlk baş kaldıran, ilk yaratılan kadın, ilk cadı, ilk şeytan, ilk feminist, ilk büyücü, yılanların annesi, tohum hırsızı, rüzgar tanrıçası, tüm kötülüklerin annesi olan bu gizemli kadın kimdir.

Lilith Kimdir

Lilith efsane si bundan 7/8 bin yıl önceye dayanan geçmişiyle tarihteki en eski efsanevi karakterlerden biridir. Mezapotamya’da Lilitu olarak, rüzgar tanrıçası olarak tanıyoruz. Babil kayıtlarında bir tapınak fahişesi olarak çıkıyor karşımıza bu efsane. Sonrada Yahudi ve Hristiyan kaynaklarında karşılaşıyoruz. Yahudilerin kitabı Tevrat’ta sonradan yazılan bölümü olan Talmut (yahudi din kaynağı olarak bilinir.) geçer. Kabala dada geçer bu gizemli karakter. Ve kabalacı araştırmacılar ile dünya Lilith‘i tanır. Lilith tarihte kızıl saçlı, badem gözlü , dünyalar güzeli bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Tevrat efsanesine göre bu güzeller güzeli kadını Tanrı HZ. Adem gibi topraktan yarattı. İkisini de aynı anda yaratan Tanrı Lilith’i ve Adem’i cennetine yerleştirdi. Mutlu, mesut bir hayat bir türlü oluşmuyordu. Adem baskın bir erkekken Lilith’te aynı dominant bir karakterdi. Ademin sürekli baskın tutumu karşısında  Lilith ikisininde eşit olduklarını ve aynı haklara sahip olduğunu belirtiyordu. En son cinsellikte aynı sorunlar  çıkınca  Tanrının asla söylenmemesi gereken ismini söyleyerek Adem den ve cennetten ayrılır. Artık cennetten ve tüm nimetlerinden vazgeçmiş ve dışlanmışlar arasındadır. Kendi gibi dışlanmış şeytanla  birlikte olmaya  başlar ve çocukları olur. Adem ise her gün yalnızlığı için Tanrıya dualar eder Bu dualara tepkisiz kalmayan Tanrı 3 meleğini Lilith ‘te gönderir.Tanrı Lilith dönmez ise her gün 100 çocuğunu öldüreceğini söyler. Lilith bunca tehtit’e karşı dönmeyecektir. Adem ve tanrı tehditlerini gerçeğe çevirerek Lilith’in çocuklarını öldürmeye başlar. Lilith bu acı karşısında  dayanamaz ve intikam için yanıp tutuşur.Bu sırada tanrı Ademin kaburga kemiğinden  Havva’yı yaratmıştır. Ademin yalnızlığına ve Lilith deki Gibi bir macera yaşamasına engel olmuştur. Artık Adem havva‘ya söz geçirebilecek ve üreyebilecekti. Ancak Lilith ve şeytan yasak elmayı Havva’ya yedirerek onları ölümlü yapıp dünyaya yollamıştır. Adem ile havva burada üremeye başlarlar ve çocukları olur. Bunu fırsat bilen Lilith artık hamile kadınların ve yeni doğan bebeklerin düşmanıdır. İlk 8 gün içinde erkek çocukları 20 gün içinde de kız çocukları öldürmek için çabalamaktadır.Bir diğer efsanede Lilith Adem ile Havva’nın soyundan gelen erkeklerin rüyalarına girip, onlara cinsel rüyalar gösterip boşalmalarını sağlar. Bu tohumları çalarak onlardan şeytan, cin, yaratık gibi kötü karakterler oluşturmaktadır. Tohum hırsızı buradan gelir.Türklerde ise “Al bastı” “Al karısı” ismiyle yer alır. Lohusa kadınların belalısı olarak efsaneler arasında yer alan Lilith orta çağda kızıl saçlı kadınların cadı, büyücü olarak yakılmasına bile sebep olmuştur.Onlarca efsaneye konu olan bu kadın günümüzde de feminizmin baş karakteridir. Güçlü kadın figürü ile artık saygın ve sevimli bir efsanedir.

(Bu bir efsanedir).

 

İlk Çiftçiler İçin Buraya Tıklayın


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazıyı büyük bir ciddiyetle okudum hayret ettim ben bunu niye bilmiyom diye kendime kızıyordumki “bu bir efsanedir “kısmını görünce rahatladım 🙂

  2. Çok ilginç bir hikaye imiş hemde daha önce hiç duymadığım şimdi ben bu konuyu biraz da araştırırım. Lilith tapınak fahişesi yazınız çok merak uyandırdı teşekkür ederim.