Machu Picchu
Machu Picchu
Spread the love

Machu Picchu: Gerçekler ve Tarih

 

Machu Picchu, Peru’daki Huayna Picchu ve Machu Picchu dağları arasında bir sırt üzerinde bulunan 15. yüzyıldan kalma bir İnka bölgesidir. And Dağları’nın doğu yamacında deniz seviyesinden 7,970 feet (2.430 metre) yükseklikte ve Urubamba Nehri’ne yüzlerce metre aşağıda bakmaktadır.

Yapının mükemmel korunması, mimarisinin kalitesi ve kapladığı nefes kesen dağ manzarası Machu Picchu‘yu bugün dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri haline getirdi. Alan 80.000 dönüm (32.500 hektar) kaplamaktadır. Alanın kenarındaki teraslı tarlalar bir zamanlar mahsul yetiştirmek için, muhtemelen mısır ve patates için kullanıldı.

 

1911’de Yale Üniversitesi’nde profesör olan kaşif Hiram Bingham III, yapıyı ziyaret etti ve varlığını ilk kez yayınladı. Çoğunluğu kaldırılmış olan bitki örtüsüyle kaplı olduğunu fark etti. Binalar harçsız (İnka’ya özgü) yapılmış, granit taşları taşocağı ve hassas bir şekilde kesilmiştir.

Kaşif, Machu Picchu‘yu büyük ölçüde sağlam buldu, görünüşe göre İspanyol fatihler tarafından hiç ziyaret edilmedi. Aslında, İspanyolca belgelerdeki yapıya tek referans, 1568 belgesinde “Picchu” kelimesinden bahsetmektir, metin İnka imparatoruna ait olduğunu ima eder.

 

Bir İmparatorun Evi

Machu Picchu’nun Inca’nın dokuzuncu hükümdarı Pachacuti Inca Yupanqui tarafından 1400’lerin ortalarında inşa edildiğine inanılıyor. Bir imparatorluk kurucusu olan Pachacuti, sonunda İnka’nın Ekvador’dan Şili’ye uzanan bir Güney Amerika alemine dönüştüğünü görecek bir dizi fetih başlattı.

Birçok arkeolog Machu Picchu‘nun bir tür kraliyet mülkü olarak inşa edildiğine inanıyor, bu alanın kuzeydoğu sektöründe elit konutların varlığı bu fikri destekliyor. İmparator ve ailesi tarafından geçici bir mühlet kullanılmıştı. İnka kraliyet yapılarının diğer örnekleri Peru’da bilinmektedir.

İlginç bir şekilde, imparatorun konutu, Yapının güneybatı kısmında, diğer elit konutlardan uzakta gibi görünmektedir. Bugün “Güneş Tapınağı” olarak bilinen bir binanın bitişiğindedir.

Machu Picchu’nun bir duvarı, mütevazı geçidi ve kuru hendeği olmasına rağmen (muhtemelen yağmur suyunu toplamak için kullanılıyor), askeri amaçlarla oluşturulmuş gibi görünmüyor ve orada herhangi bir savaşın olduğuna dair hiçbir kanıt yok.

Güneş Tapınağı

Machu Picchu, Yapının manevi önemini artıracak bir dizi yapıya sahiptir.

Bunlardan biri, “Güneş Tapınağı” veya Torreón, Cuzco’nun İnka başkentinde bulunan güneş tapınağına benzer eliptik bir tasarıma sahiptir. İnka imparatorunun Machu Picchu‘da ikamet ettiğine inanılıyor.

Tapınağın içindeki bir kaya sunak görevi görebilirdi. Haziran gündönümü sırasında yükselen güneş doğrudan tapınağın pencerelerinden birine parlar ve bu pencere, kaya ve gündönümü güneşi arasında bir hizaya işaret eder.

Tapınağın altında, Bingham’ın “Kraliyet Türbesi” olarak adlandırdığı doğal olarak oluşturulmuş bir mağara yatıyor, ancak bu şekilde kullanıldığına dair çok az kanıt var. Bir merdivene oyulmuş bir kaya mağara girişinin yanında yer alır ve yeraltı odası muhtemelen bir şekilde dini bir işlevi yerine getirmiştir.

 

Machu Picchu terk

Machu Picchu İnka’nın çöküşünden sağ çıkamadı.

  1. yüzyılda İspanyollar Güney Amerika’da ortaya çıktı ve 1572’de, son İnka başkentinin çöküşüyle, yöneticilerin görevi sona erdi. Bir zamanlar büyük imparatorların ziyaret ettiği bir kraliyet mülkü olan Machu Picchu harabeye düştü. Bugün, yapı Birleşmiş Milletler’in Dünya Mirası listesinde yer alıyor .

 

Comments

comments

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here