«
 1. Anasayfa
 2. ANASAYFA
 3. Marie Curie Kimdir? Marie Curie Hayatı

Marie Curie Kimdir? Marie Curie Hayatı

marie curie

Marie Curie’nin Hayatı

Marie Curie Kimdir?

 

Marie Curie Kimdir (Maria Salomea Sklodowska) 7 kasım 1867 yılında doğmuş, 4 temmuz 1934 yılında vefat etmiştir. Polonya asıllı bir bilim kadınıdır. Tarihte Nobel ödülünü alan ilk kadın bilim insanıdır. 1885 yılında Polonya’dan eğitim amacıyla Fransa’ya gidip Sarbonne’de tıp eğitimi aldı. Tıp fakültesinin ardından matematik ve fizik eğitimi aldı. Kendisi tarihte radyoloji biliminin kurucusu olarak anılmaktadır. 1894 yılında Pierre Curie ile birlikte bilimsel çalışmalar yapmaya başladı. Bu bilimsel çalışmadaki birliktelikleri evlilik ile sonuçlandı. 1897 Yılında kızı İrene doğdu. 1898 yılında Uranyumun, Radyoaktif bozunması sonucu ortaya çıkan yeni elemente Polonyum adını verdiler. 1904 yılında Marie Curie Fransa’da ilk doktor unvanı alan bilim kadını olarak tarihe geçti. Ve aynı yıl eşi Pierre Curie, Becquerel ve Marie Curie nobel fizik ödülünü Radyoaktivite konusunda  yapmış oldukları çalışmalardan dolayı birlikte aldılar.

1904 Yılında kızı Eve doğdu 1906 yılında ise eşi Pierre ‘i at arabası çarpması sonucunda kaybetti. 1908 yılında Sarbonne Üniversitesin de Fransa’nın ilk kadın Profesör’u oldu. Polonyum ve Radyum elementini keşfettiği için Nobel kimya ödülüne layık görüldü. 1914 yılında Paris üniversitesin’de Radyum Enstitisü kuruldu ve buranın müdürü oldu. 1. Dünya Savaşı sırasında 200 kadar ilk hareketli Röntgen makinesini yaptı ve kızı İrene ile birlikte bu makineyi kullana bilecek yüzlerce hemşire ve teknisyen yetiştirdi.

4 Temmuz 1934’te, 67 yaşında, Marie, araştırmasına dahil olan yüksek radyasyon seviyelerine uzun süre maruz kalmasından büyük olasılıkla elde edilen lösemiden öldü. Ölümünden sonra Radium Enstitüsü, onuruna Curie Enstitüsü olarak yeniden adlandırıldı.. Kendisi “bilim için ölen kadın” diye anılmaktadır.

İlk Mimarlar

Bir Cevap Yaz

seda sarac Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Hürpost

  Marie Curie Gerçekten bilim dünyası için çok önemli bir isim ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen adını her platform da duymaktayız. hayatının güzel bir özeti olmuş defalarca kez okumama rağmen tekrar okudum. Gerçekten de bilim adına yaşamını harcamış ve polonyum elementini ortaya çıkarmış.kendisine çok teşekkür ediyoruz size böyle güzel bir biyografi için saygılarımızı sunuyoruz.

 2. Emelce Lezzetli Anlar

  Bilime kendini adamış bir insan.

 3. Tahsin Duman

  Marie Curie ismini daha önce de duymuştum ancak araştırmamıştım. Yazınızı okuduğumda açıkcası kendime de kızdım, Tarihte ilk Nobel alan kadını nasıl tanımam diye. Tıp alanında gösterdiği çalışmaları insanlık için çok değerli. Bu değerli bilim insanının hayatını sayenizde öğrenmiş oldum, kaleminize sağlık…

 4. Can

  Seda
  Bu Kıymetli Veriyi
  Bizimle Paylaştığınız İçin
  Tşkr Ederiz Hizmetleriniz
  Baki Olsun Çalışmalarınızın
  Devamını Diliyoruz.

 5. Biriktirdiklerim

  ” bilim için ölen kadın” nasıl bir büyüklüktür bu. Saygılar Marie Curie ….

 6. Flamingo Hobbys

  Böyle özel insanların hayatları her zaman ilgimi çekmiştir. Marie Curie gibi ismi hâlâ hayranlıkla anılan biri hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oldum sayenizde. Emeğinize sağlık.

 7. Kalemyazar

  Nobel ödülü alan ilk kadın kimdir sorusu gelince cevabı artık biliyorum sizler sayesinde

 8. Hilal

  Yazdığımız bir yazı okuyucuya bizim aklımızdan bile geçmeyen şeyler düşündürebilir demek ki – Marie Curie hakkındaki yazınızı okurken düşündüm bunu. Annem geldi aklıma. Neden – çünkü Marie Curie 1934 yılında ölmüş – bu benim annemin doğduğu yıl.

 9. Recep Güler

  Bilime adamsın hayat kısa ve öz yazınız için teşekkürler

 10. Can

  Marie Sklodowska, 1867’de Polonya’da doğdu. …
  Marie Curie’nin bilim alanında ilk Nobel ödülünü 1903’te
  fizik alanında aldı ve Nobel alan ilk kadın olarak tarihe geçti.
  Marie Curie ayrıca 1911’de Kimya Nobel Ödülü’nü alınca, tarihte
  iki Nobel kazanan ilk kişi ve tek kadın oldu.

 11. nurcan bozduman

  Bilim için ölmek.. Gerçekten çok cesurca..

 12. Beyaz Yakalı

  Yaşam hikayesinden çok etkilendiğim bilim insanıdır. Bilim uğruna yaşamını feda etmiştir. Yazınızla tekrar anmak beni çok mutlu etti. Teşekkürler..