«
  1. Anasayfa
  2. ANASAYFA
  3. Marie Curie Kimdir

Marie Curie Kimdir

marie curie

Marie Curie’nin Hayatı

Marie Curie Kimdir?

 

Marie Curie (Maria Salomea Sklodowska) 7 kasım 1867 yılında doğmuş, 4 temmuz 1934 yılında vefat etmiştir. Polonya asıllı bir bilim kadınıdır. Tarihte Nobel ödülünü alan ilk kadın bilim insanıdır. 1885 yılında Polonya’dan eğitim amacıyla Fransa’ya gidip Sarbonne’de tıp eğitimi aldı. Tıp fakültesinin ardından matematik ve fizik eğitimi aldı. Kendisi tarihte radyoloji biliminin kurucusu olarak anılmaktadır. 1894 yılında Pierre Curie ile birlikte bilimsel çalışmalar yapmaya başladı. Bu bilimsel çalışmadaki birliktelikleri evlilik ile sonuçlandı. 1897 Yılında kızı İrene doğdu. 1898 yılında Uranyumun, Radyoaktif bozunması sonucu ortaya çıkan yeni elemente Polonyum adını verdiler. 1904 yılında Marie Curie Fransa’da ilk doktor unvanı alan bilim kadını olarak tarihe geçti. Ve aynı yıl eşi Pierre Curie, Becquerel ve Marie Curie nobel fizik ödülünü Radyoaktivite konusunda  yapmış oldukları çalışmalardan dolayı birlikte aldılar.

1904 Yılında kızı Eve doğdu 1906 yılında ise eşi Pierre ‘i at arabası çarpması sonucunda kaybetti. 1908 yılında Sarbonne Üniversitesin de Fransa’nın ilk kadın Profesör’u oldu. Polonyum ve Radyum elementini keşfettiği için Nobel kimya ödülüne layık görüldü. 1914 yılında Paris üniversitesin’de Radyum Enstitisü kuruldu ve buranın müdürü oldu. 1. Dünya Savaşı sırasında 200 kadar ilk hareketli Röntgen makinesini yaptı ve kızı İrene ile birlikte bu makineyi kullana bilecek yüzlerce hemşire ve teknisyen yetiştirdi.

1934 yılında aldığı yüksek dozda Radyasyon nedeniyle kan kanseri oldu ve hayatını kaybetti. Kendisi “bilim için ölen kadın” diye anılmaktadır.

İlk Mimarlar

Bir Cevap Yaz

seda sarac Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Hürpost

    Marie Curie Gerçekten bilim dünyası için çok önemli bir isim ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen adını her platform da duymaktayız. hayatının güzel bir özeti olmuş defalarca kez okumama rağmen tekrar okudum. Gerçekten de bilim adına yaşamını harcamış ve polonyum elementini ortaya çıkarmış.kendisine çok teşekkür ediyoruz size böyle güzel bir biyografi için saygılarımızı sunuyoruz.