Mars Gezegeninde Yaşam Var mı ?

Güneş sistemimizin 4. gezegeni olup, ismini roma mitolojisindeki savaş tanrısı olan Mars’dan almıştır. Yüzeyinde bulunan demir oksit sayesinde kızıl bir görünümü vardır ve bu yüzden kızıl gezegen olarak da bilinir.

Sizin için hazırladığımız Mars’ın bilinmeyen 10 özelliğini okurken beğenmenizi umarak keyifli okumalar diliyorum.

1- Yaşam

Bir gezegen yaşanabilir olması için en önemli gereksinimlerden biri su dur. Suyu sağlayan  ise gezegenin güneşe olan uzaklığı uygun olumasıdır. Fakat Mars Dünya ile karşılaştıracak olursak Güneşe olan uzaklığı daha fazladır ve atmosferi daha incedir. Buda suyun donmasına sebep olur. Yapılan araştırmalara göre gezegendeki su normalden daha tuzlu ve asitlidir.

2- Zeki Marslılar

19.ve 20 yüzyıllarda Mars’ta zeki bir yaşam olabileceğine dair iddalar ortaya atılmıştır.Bu iddalardan bazıları şöyledir.

19. yüzyılda ki görüşlerden birinde Mars’ta zeki canlılar mevcutta ve aynı insanlar gibi yaşamını sürdürdüğü evleri vardı. Schiaparelli’nin gözlemlediği kanallar ile insanlarda soğuk ve çorak olan bu gezegende sulama çalışmaları yapan bir uygarlık mevcuttu.

20. yüzyılın sonlarına doğru öne sürülen bir diğer görüş ise Marsa gönderilen uzay araçları zeki yaşam olabilecek herhangi bir konut olmadığı söylendiğinde bazı insanlar Marslıların farklı bir boyutta yaşadığı fikrine kapıldılar. Kimilerine göre ise Mars’ta rastlanan insan suretleri ve yapılar doğal yapılar değildi.

3- Görünüşü

Eğer çıplak gözle bakılırsa Mars farklı renklerde görünebilir. Bunlar turuncu, sarı ve kırmızımsı renklerdir. Yörüngesindeki hareketlerine bağlı olarak parlaklığı diğer gezegenlere göre daha çok değişiklik gösterdiği bilinir. Marsın Dünyaya en yakın olduğu iste ‘karşı konum’ dur.

4- Doğal uyduları

Marsın bilinen 2 küçük uydusu vardır. Bunlara Phobos ve Deimos adları verilmiştir. Gezegene çok yakın bir şekilde yörünge izlerler. Hava tabakası bulunmayan bu gezegene nasıl ve zaman sahip olduğu bilinmemektedir.

5- Çeşitli adları

Batı kültüründe Mars adı verilmesinin sebebi, yunan mitolojisinde  savaş tanrısı olarak bilinen Ares’e  roma mitolojisinde Mars olarak adlandırılmasıdır.

Babil mitolojisinde gezegenin kızıl görünüşünden dolayı ateş ve yıkım ilahı olan Nergal’in olarak ifade edilirdi.

Japon, Çin, Kore ve Vietnam kültürlerinde ise Mars ‘ateş yıldızı’ adıyla ifade edilir.

Marsın arapçadaki adı  El-Mirrih’tir.

6- Fiziksel özellikleri

Mars meteorlarının incelenmesi sonucunda gezegen genel olarak bazalttan oluştuğu biliniyor. Bazı kanıtlar ise sadece bazaltın yanı sıra silisyum oluşumlarının da bulunduğunu göstermektedir. 2008 Haziran ayında Phoenix uzay gemisi ile gönderilen veriler toprağının organik madde yetişmesi için gerekli olan sodyum, potasyum, klorür ve magnezyum içerdiğini belirtti. Fakat tam olarak kesin olmadığı için daha fazla deney yapılması gereklidir.

7- Evrim

Yapılan son keşifler Mars ın oluşumundan sonra geçen tüm zamanda çeşitli belirleyici anlar yaşamış olduğu öğrenilmiştir. Sıvı su izleri Mars’ın atmosferi daha önceleri daha kalın olduğu ve Kuzey Havzası izleri ise çok büyük bir cisim ile çarpışma geçirdiğini göstermektedir.

SpaceX’in Tarihi Uzay Uçuşu Gerçekleşti

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir