68
68 points
Spread the love

Mezopotamya

Dicle ve Fırat ırmaklarının arasında kalan verimli Mezopotamya bölgesinde, dünyanın en etkileyici uygarlıklarından biri ortaya çıkmıştır. Yazı bu bölgede icat edilmiş, matematik ilk kez burada ortaya çıkmış, büyük sulama çalışmalar yapılmıştır.

Mezopotamya Kent Devletleri

Günümüzde Irak sınırları içinde yer alan Mezopotamya’ya farklı dönemlerde farklı kentler egemen olmuştur. İ.Ö 2500 dolaylarından başlayarak Akkad; İ.Ö 2112-2095 arasında Ur: İ.Ö 1750’den sonra Babil, öbür dönemlerdeyse, bölgede egemenlik, kentler arasında paylaşılmıştır.

Gömme Geleneği

Çoğunlukla aynı mezarın içinde hem kralların, hem de uşaklarının iskeleti bulunmuştur. Ur’da ki Kral mezarında, Kralın uşaklarının iskeletlerinin yanında küçük fincanlar bulunması, bunlarla uşaklara zehir içirildiği ni düşündürmektedir.

Tekerlek

tekerlek
tekerlek

Mezopotamya‘lılar tekerleği İ.Ö 3500-3250 arasında buldular. Yaptıkları tekerlekler sağlam, sert, ama ağırdı.

Saban

saban
saban

Saban İ.Ö 3500 dolaylarında ortaya çıktı. Öküzler tarafından çekiliyor ve tohum ekme işinin daha hızlı ve daha kolay yapılmasını sağlıyordu.

Yazı

Resimyazı İ.Ö 3000 dolaylarında ortaya çıktı. Resimlerin giderek soyutlaşmasıyla çivi yazısı oluştu.

resimli çivi yazısı
resimli çivi yazısı

Buluşlar

Yazıya geçirilmiş ilk destansı anlatı olan Gılgamış Destanında (İ.Ö yaklaşık 2000) Uruklu yarı Tanrı Gılgamışı anlatılır.

Babil’in Doruk Noktası

Kral Hammurabi‘nin yönetiminde (y. İ.Ö 1792-1750) Babil kenti bir hukuk, matematik, up ve edebiyat merkezine dönüştü. Kral, dünyanın bilinen ilk yazılı yasalarını hazırlattı ve ünlü granit dikme taşın üstüne kazdırdı.

Zigurat

Mezopotamya‘lılar Güneş ve Ay tanrıları için, “zigurat” adı verilen kerpiç tuğlalarla örülmüş büyük tapınaklar yaptılar. Bu ziguratların çoğunun dev boyutlarda olması, Mezopotamya toplumunda dinin çok önemli olduğunu düşündürmektedir.

zigurat
zigurat

 

Minos Uygarlığı

Minoslular (Giritliler) Akdenizli tüccarlardı. İ.Ö 2000’den İ.Ö 1400’e kadar süren uygarlıkları, en büyükleri efsanevi kral Minos’un Girit‘te Knossos‘taki sarayı olan dev boyutlu sarayların çevresinde gelişti. Minoslular deniz ticareti sayesinde büyük ölçüde zenginleştiler.

Minos Duvar Resimleri

Minos saraylarının duvarları renkli duvar resimleriyle süslüydü. Bu ünlü resimlerden birinde dinsel bir törende genç atletlerin bir boğanın boynuzlarının üstünden atlamaları canlandırılmıştır.

Minoslular İle İlgili Bilgiler

  • Minoslu kadınlar renkli ve dekolte elbiseler dikerlerdi.
  • Minoslular, daha sonra “Çizgisel-B” diye adlandırılacak bir yazı geliştirdiler. Bu yazı 1952’de İngiliz mimarı Michael Ventris tarafından okundu. Daha eski bir Minos yazısı olan Çizgisel-A yazısıysa henüz okunamamıştır.
  • Saraylarda yalnızca krallar oturmaz, ayrıca tarım ürünleri depolanır, zanaatçılar çalışır ve deniz ticaretinde ambar olarak kullanılırlardı.

Büyük Küpler

Arkeologlar Knossos‘ta, pithoi” adı verilen, kilden yapılmış büyük küpler (bunların bazılarının yüksekliği 1.5 metreyi geçiyordu) bulmuşlardır. Minoslular bu küplerde tahıl, şarap ve zeytinyağı gibi ticaret mallarını saklarlardı.

Eski Mısır İçin Buraya Tıklayın

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Günümüz İsrail’inin de “arzı mev’ûd” adı verdikleri topraklar buralar olsa gerek. Hatta başımızdaki adamın “Ben eş başkanıyım” dediği BOP’un merkezi de buralar. Libya’ya neden asker gönderdiğimizi de buralara bağlayabiliriz sanırım.

  2. Öncelikle böyle bir konuyu ele alarak bilgi dolu paylaşımda bulunduğunuzdan ötürü teşekkürler.. Mezopotamya oldukça güzel bir bölge… Ülkemizinde bir parçası orada ve oralar çok etkileyici, tarihi yerler.