80
80 points
Spread the love

Mythoslar Ve Efsaneleri

Mythoslar ve efsaneleri : İnsanoğlu çevresindeki dünyayı açıklamak için eski çağlardan bu yana öyküler yaratmışlardır. Mythoslar (diğer ismiyle mitler) dünyanın nasıl yaratıldığı insanların niçin öldükleri, bunların yanı sıra hava değişiklikleri, vb. doğa olaylarını açıklamaya yardımcı olurlar. Efsanelerse, mythoslarla çok yakın ilişkili olmakla birlikte, gerçek olaylara da dayanabilir.

Yer Yüzü Tanrıçası

Dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlar binlerce yıl boyunca Yeryüzü Tanrıçası’nın ya da Toprak Ana‘nın heykelciklerine ve resimlerine taptılar. Toprak Ana‘nın “yeryüzünün anası” olarak bitkilere, hayvanlara ve insanlara yaşam verdiğine inanılıyordu. Doğurganlık gücü insanlığın geleceğini güven altına aldığı için, bu tanrıça, mitolojide hep önem taşımıştır

Venüs Heykelciği

Venüs heykelciği Avusturya’da bulunmuştur. Bu kil heykelcik, İ.Ö 25.000 den kalma Willendorf Venüsü‘dür Dolgun beden, tanrıçanın doğurganlığının simgesidir.

Yaratılış Mythosları

Dünyanın yaratılış gizine yanıt bulmaya çalışan öykülere , “yaratılış mythosları ” denilmektedir.

İzagani Ve İzanami

Japonlar, dünyanın bir zamanlar şekilsiz bir kütle olduğunu düşünüyorlardı. Bir Tanrı ile Tanrıçanın (izagani ve izanami) uzun bir mızrakla bu kütleyi karıştırmalarıyla, karışım yavaşça koyulaşmış ve mızrağın ucundan damlayarak bir ada oluşmuş, tanrı ve tanrıçanın evlenmelerinden sekiz çocuk (sekiz japon adası ) doğmuştu.

Dünyanın Yumurtası

Mısır mitolojisine göre yaşam suda başlamış , ilk kuru toprak (bir eski zaman tepesi) suyun üstüne çıkınca, “büyük gıdak” adı verilen çok büyük bir kuş yere konarak dünyayı yumurtlamış ve ilk yaşam bu yumurtadan çıkmıştır.

Mitoloji Hayvanları

Mitolojide kötülüğü (şeytanı) simgelemeleri için yaratılmış oldukları düşünülen bazı korkunç figürler vardır. Bazıları yarı insan bazıları yarı hayvan görünümündedirler. Bazılarınında istedikleri zaman değiştirebildikleri biçimlere büründükleri ne inanılmıştır.

Şeytanlar

Şeytanlar yada kötü ruhlar, çoğunlukla mezarlıklarda dolaşan ve insanları şiddet eylemlerine sürükleyen tuhaf biçimli varlıklar olarak canlandırılmıştır. Dünya dinlerinde çeşitli biçimlerde, bazen çift toynaklı boynuzlu ve uzun kuyruklu olarak resmedilmiştir.

Canavarlar

Yunan mitolojisinin saç ve kılları yılanları bulunan dişi canavar gorgona canlandırılmıştır. Üç gorgona dan en ünlüsü Medusa‘dır. Mitolojiye göre, kahraman Perseus tarafından başı kesilince, kesilen bu baş ona bakan herkesi taşa çevirerek bir güç kazanmıştır

Bir Aztek Mythosu

Meksika’nın orta kesiminde yaşayan Azteklerin baş tanrısı Quetzalcoatl‘ın tüylü bir yılan biçimine bürünerek insanları yarattığına ve bilgi sahibi kıldığına, ama ardından, yılanlardan oluşan bir sala binerek insanlardan uzaklaştığına inanılmaktaydı. Azteklere göre, Quetzalcoatl yeniden insanlar arasına dönünce dünya sona erecekti.

Kral Arthur

Kral Arthur‘la ilgili efsanelerden birinde, sihirli kılıç Excalibur‘un Göl kraliçesi tarafından Kral Arthur‘a nasıl verildiği, bir başkasın da da kralın kılıcı saplı olduğu taştan çekip çıkararak krallığını nasıl kanıtladığı anlatılır. Artur’un 5. yy da İngiltere’de yaşamış gerçek bir kral ya da bir kabile reisi olabileceği düşünülmektedir.

Karga

Amerika Kızılderililerinin bir efsanesinde yaşam şöyle anlatılır. Bir erkek karga su üstünde uçarken konabilmek amacıyla önce adaları yapmak için çakıl taşları atmış. Ardından ağaçları yaratmıştır. Ormanlarda hayvanların, denizlerde balıkların yaşamaya başlamalarından sonra, karganın ilk erkeği ve kadını tahtadan ve çamurdan yaratmasıyla, dünyanın yaratılması tamamlanmıştır.

Kutsal Yerler

Shasta Dağı: Kalifornia’ da (ABD) Amerika Kızılderilerinin, Yeryüzü’nün ruh gücünün yüksek olduğuna inandıkları bir dağdır.

Glastonbury Tor: İlgiltere’de İsa’nın son yemekte kullandığı kupa olan Kutsal Kase’nin korunduğu, hristiyanlık açısından Kutsal yerlerden biridir.

Uluru: Avusturalya’da Avusturalya yerlilerinin özel önem verdikleri yerlerden biridir. Kaya resimlerinde, buraya özelliğini kazandıran ata varlıkların yolculukları canlandırılmıştır.

Reinga Burnu: Yeni Zelanda’ da, ölen insanların ruhlarının hawaiki’ ye ( Polinezya\’nın gizemli başlangıçlarının en uzak derinlikleri) gitmek için dünyadan ayrıldıkları yerdir.

Gökada Türleri İçin Tıklayın..


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kral arthur efsanesi adına çekilmiş onlarca film ve dizi var. Ben en çok efsaneyi konu edinmiş merlin dizisini beğendim. Mythoslar ve efsaneleri okurlarına da öneririm. Keşke bazı efsaneler gerçek olsaydı.

  2. İlgi çekici bir konu hakkında kaliteli bir yazı olmuş. Konunun derinlerine inmenizi sabırsızlıkla bekliyorum.

  3. Makale için teşekkürler. Kral Arthur en çok bilinen efsane sanırım. Nerdeyse adına yapılmış filmlerin hepsini izledim desem yeridir ama Merlin dizisi başka döner döner izlerim 😁😁