Ünlü Mucit Nikola Tesla Kimdir ?

Sırp-Amerikalı mühendis ve fizikçi Nikola Tesla (1856-1943) elektrik gücünün üretimi, iletimi ve uygulanmasında onlarca atılım gerçekleştirdi. İlk alternatif akım (AC) motorunu icat etti ve AC üretimi ve iletim teknolojisini geliştirdi. Ünlü ve saygın olmasına rağmen, ilk işvereni ve baş rakibi Thomas Edison’un aksine, bol icatlarını asla uzun vadeli finansal başarıya çeviremedi.

Nikola Tesla’nın İlk Yılları


Nikola Tesla, 1856 yılında Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Babası Sırp Ortodoks kilisesinde bir rahipti ve annesi ailenin çiftliğini yönetti. 1863’te Tesla’nın kardeşi Daniel bir trafik kazasında öldü. Kaybın şoku, gördüğünü bildiren 7 yaşındaki Tesla’yı rahatsız etti ve yaşamı boyunca ruhsal hastalıklar yaşadı.

1890’larda Mark Twain mucit Nikola Tesla ile arkadaşlık kurdu. Twain laboratuvarında sık sık onu ziyaret etti, 1894’te Tesla, büyük Amerikalı yazarla fosforlu ışıkla aydınlatılan ilk resimlerden birinde fotoğraflandı.


Tesla Graz Teknik Üniversitesi’nde matematik ve fizik, Prag Üniversitesi’nde felsefe okudu. 1882’de yürüyüşe çıkarken fırçasız bir AC motor fikrini ortaya çıkardı ve dönen elektromıknatıslarının ilk çizimlerini yaptı. O yılın ilerleyen zamanlarında Paris’e taşındı ve Continental Edison Şirketi ile doğru akım (DC) santrallerini tamir ettirdi. İki yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Nikola Tesla ve Thomas Edison


Tesla , 1884 yılında New York’a geldi ve Thomas Edison’un Manhattan merkezinde mühendis olarak işe alındı. Orada bir yıl çalıştı, Edison’u titizliği ve yaratıcılığı ile etkiledi. Edison bir noktada Tesla’ya DC dinamikleri için geliştirilmiş bir tasarım için 50.000 dolar ödeyeceğini söyledi. Aylar süren deneylerden sonra Tesla bir çözüm sundu ve para istedi. Edison, “Tesla, Amerikan mizahımızı anlamıyorsunuz.” demesiyle Nikola Tesla kısa süre sonra işi bıraktı.

Nikola Tesla ve Westinghouse


Kendi Tesla Electric Light Company’sini ve günde 2 dolarlık bir kazancıyla başarısız bir girişimden sonra Tesla, alternatif akım konusundaki araştırmasını desteklemek için sponsorlar buldu. 1887 ve 1888 yıllarında icatları için 30’dan fazla patent aldı ve Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü’nün çalışmaları hakkında konuşmaya davet edildi. Konferansı Boston yakınlarındaki ilk AC güç sistemini başlatan mucit George Westinghouse’un dikkatini çekti ve Edison’un “Akımlar Savaşı”nda ana rakibi oldu. Westinghouse Tesla’yı işe aldı, AC motorunun patentlerini lisansladı ve ona kendi laboratuvarını verdi.

Westinghouse’un telif haklarıyla dolup taşan Tesla tekrar kendi başına vurdu. Ancak Westinghouse, destekçileri tarafından Tesla’nın telif haklarından vazgeçmesi ile sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye zorlandı.

1890’larda Tesla, elektrikli osilatörleri, sayaçları, geliştirilmiş ışıkları ve Nikola Tesla bobini olarak bilinen yüksek voltaj transformatörünü icat etti. Ayrıca X-ışınlarını denedi, Guglielmo Marconi’den iki yıl önce radyo iletişiminin kısa menzilli gösterilerini yaptı ve Madison Square Garden’daki bir havuzun etrafında radyo kontrollü bir tekneye pilotluk yaptı. Tesla ve Westinghouse birlikte 1891 Dünya Kolomb Fuarı’nı Chicago’da aydınlattı ve Niagara Şelaleleri’nde AC jeneratörlerini kurmak için General Electric ile ortaklık kurarak ilk modern güç istasyonunu oluşturdu.

Nikola Tesla’nın Başarısızlıkları, Ölümü ve Mirasları

1895’te Tesla’nın New York laboratuvarı yandı ve yılların notlarını ve ekipmanlarını yok etti. Tesla , iki yıl süreliğine Colorado Springs’e taşındı , 1900’de New York’a döndü. Finansçı JP Morgan’dan destek aldı ve Long Island’daki Wardenclyffe’de dev bir kulede merkezli küresel bir iletişim ağı kurmaya başladı. Ancak fonlar tükendi ve Morgan, Tesla’nın görkemli planlarında duraksadı.

Tesla, son on yıllarını New York’ta bir otelde yaşadı, enerjisi ve zihinsel sağlığı solsa bile yeni icatlar üzerinde çalıştı. Son yıllarını şehrin güvercinlerini besleyerek geçirdi.

Tesla 7 Ocak 1943’te odasında öldü. Aynı yıl ABD Yüksek Mahkemesi , Marconi’nin dört patentini iptal ederek Tesla’nın radyodaki yeniliklerini kabul etti. Desteklediği ve geliştirdiği AC sistemi, güç aktarımı için küresel standart olmaya devam ediyor.

Isaac Newton’ın Hayatı Ve Eserleri

Comments

comments

7 thoughts on “Ünlü Mucit Nikola Tesla Kimdir ?

  1. Bir elektrik ve elektronikçi olarak yakınan tanıyanlardan biriyim gerçekten bilim dünyasına çok fazla fayda sağlamış bir bilim adamıdır özellikle alternatif motorları bularak doğru akıma göre çok daha güçlü olan bu motorlarla sanayi alanına da büyük destek ve katkıları olmuştur:böyle bir bilim adamınız bize daha iyi tanıttığınız için teşekkürler.

  2. Nikola Tesla ve Thomas Edison varasında geçen bu dialogu daha önce okumamıştım. Zorlu bir yaşam, çalışma hırsı ve kendini kanıtlama … Bravo Tesla özellikle gençlere örnek olabiliyorsun en büyük hayranlarından biri benim büyük kızım…

  3. Maddi durum açısından zorluk cekmesi kötü olmuş, Tesla sayesinde gerçekten çok fazla teknolojik ürünün temelleri atıldı. Tarihin gerçekten önemli isimlerinden birisiydi. Onun hakkındaki bilgilendirici içeriğinizden ötürü emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir