Ölümcül Vaka Corona Virüsü

Ölümcül Vaka Corona Virüsü

Bu hastalık genel itibarıyla hayvanlar arasında çok yaygın olarak görülen bir virüs tipidir. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar neticesinde Bu hastalık ile ilgili Zoonotik vaka yani hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olduğu belirlenmiştir. Corona virüsü insanlarda ve bazı hayvanlarda hastalıklara neden olur. İnsanlarda genel itibariyle solunum yolu enfeksiyonu şeklinde belirip ölüm riski oldukça fazladır. İneklerde ve domuzlarda ishale, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına neden olur.

En Çok Bilinen Türleri Nelerdir?

Mers-cov, 2019-ncov, sars-cov’ dur.

Kediler, corona virüsüne sıklıkla yakalanırlar. Bu hastalık, solunum sistemi, sindirim sistemi ve boşaltım sistemi organlarını etkiler ve daha çok ilkbahar ve son bahar mevsimlerinde etkili olur. Dışkı yoluyla yani dışkıya temas halinde bulaşır. Kediden kediye bulaşma şeklinde yayılır. Kedilerin nerdeyse yarısı yaşamları boyunca en az bir kere bu virüs hastalığına yakalanır. Kedilerdeki belirtileri ise genellikle ateş, ishal ve gözün yaşarması şeklinde kendini gösterir. Ama deneysel sonuçlara göre kediler bu hastalığı 0’e yakın yenebildikleri gözlemlenmiştir.

 

Yapılan araştırmalara göre corona virüsü, %2 ile arasındaki bir oranla fıp virüsüne dönüşmektedir. Yani bu da demektir ki kediler bu hastalığı yüksek olanlarla yenebilir fakat diğer hayvanlarda sonuç ölüm olmaktadır.

Bu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

  • İştahsızlık ve ani kilo kaybı
  • Yüksek ateş, halsizlik ve durgunluk
  • Karın bölgesinde meydana gelen şişlikler
  • Görme problemleri, gözde sulanma, göz renginin değişimi
  • Solunum yolu problemleri ve nezle olunması
  • Denge problemleri
  • Psikolojik mutsuzluk

 

Çinli bilim insanları, yapmış oldukları açıklamalarda 80’e yakın ülkeye yayılan ve 3000’ den fazla insanın ölmesine sebep olan Corona virusu mutasyon geçirmiş dediler. Bu sebeple yeni mutasyonların ortaya çıkabileceğini belirttiler. S ve L versiyonları halinde ölümcül faaliyetlerine devam edeceğini de ifade ettiler.

 

Türkiye’de Tehdidi Var Mıdır?

 

Corona virüsü türkiye konusuna geçmeden önce Çinde ortaya çıkan ve daha sonrasında ise hemen hemen bütün dünyayı kasıp kavuran covid-19 ile ilgili sağlık bakanı fahrettin koca, yapmış olduğu açıklamada: Bu ölümcül virüs hastalığıa henüz ülkemizde rastlanılmadığı ve bu durumum sevindirici olduğunu ancak coronavirüs şüphesiyle birkaç ilde hastaneye başvuran ve yapılan tetkikler sonucunda virüs vakasına rastlanılmadığını açıkladı.

 

Türkiye’ye En Yakın Vakalar

Yazının başında da belirtildiği gibi bu ölümcül virüs, solunum yolu enfeksiyonu şeklinde bulaşıp, damarlara, kana, vücudun tamamına yayılabilir, kanın damarlardaki yolculuğu esnasında virüs de hareket eder ve bütün vücudu çok ağır şekilde tahrip eder.

Komşumuz İran’da Corona virüs’ten hayatını kaybeden insanların daha da panik yaratması sonucunda Türkiye gereken bütün önlemleri almaya karar verdi. İran ile sınır kapıları (Van Kapıköy ile ağrı gürbulak) kapattı. Sadece iran vatandaşlarının ve İran plakalı araçların Türkiye’den İran’a geçmelerine izin veriliyor. İran’dan Türkiye’ye herhangi bir geçiş söz konusu değildir.

İran kadar olmasa da Irak’ta da Coronavirüs vakaları tespit edilmiştir.

 

 

 

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir