Piri Reis Kimdir, Piri Reisin Hayatı Nasıldı ?

Piri Reis, 1513 Dünya Haritası ve dünya denizcilik tarihinde Bahriye Kitabı (Navigasyon Kitabı) ile en önemli isimlerden biridir. Amiral, coğrafyacı ve haritacıydı. Bazı kaynaklara göre anadiline Yunanca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce gibi dilleri eklediği biliniyordu.

Piri Reis‘in kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte, 1465 ile 1470 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Gelibolu’da doğdu ve asıl adı Muhyiddin Piri idi. Piri Reis, amcası Kemal Reis ile birlikte erken yaşta yelken ve seyir yapmaya başladı. Piri Reis amcasına Fransa, Sardunya, Sicilya ve Korsika’ya düzenlenen baskınlarda katıldı. Kemal Reis, Osmanlı İmparatorluğu tarafından imparatorluk donanması olmadığında Müslümanları Granada’dan taşımak ve kurtarmak için Osmanlı Devleti tarafından Osmanlı bayrağı altında İspanya’ya gönderildi. Piri Reis, amcasıyla İspanya’dan Kuzey Afrika’ya Müslümanlar ve Yahudiler de dahil olmak üzere birçok mültecinin tahliyesine katıldı.

Osmanlı Donanmasına resmen katıldı ve Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik arasındaki 1494 deniz savaşında Osmanlı donanma gemisinin komutanı olarak görev yaptı. Ünü 1499-1502’de deniz savaşları sırasında yayılmaya başladı. Amcası ve mentor Kemal Reis 1511 yılında beklenmedik deniz kazasında öldüğünde Piri Reis, harita ve navigasyon kitabı üzerinde çalışmaya başladığı Gelibolu’ya döndü. 1513 Dünya Haritası ve Bahriye Kitabı çizimleri bu çalışmaların bir sonucuydu. Bugün bu ünlü haritanın hayatta kalan parçası Atlantik Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika’nın ve Amerika’nın batı ve doğu kıyılarını içeriyor.

1517’de Sultan I. Selim’in Mısır seferinde amiral olarak görev yaptı ve 1513 Dünya Haritasını sultana sundu. Mısır’a gittiğinde, bu bölgeyi ve Nil Nehri’ni çizme şansına sahipti. Kanuni Sultan Süleyman’ın fethetme zamanı Osmanlı İmparatorluğu‘nun çok önemli bir dönemiydi. 1522’de Piri Reis, Rodos Kuşatması’na katıldı ve 1524’te görevi, Osmanlı Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa’nın Mısır’a misyonu olan geminin kaptanıydı. Bu görevle İbrahim Paşa’nın desteğini aldı. 1525 yılında başyapıtı “Bahriye Kitabı” ‘nı Kanuni Sultan Süleyman’a Büyük Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa aracılığıyla sundu.

1547’de Piri, Osmanlı Filosu Komutanı olarak Reis (amiral) rütbesine yükseldi. Osmanlı amirali Barbarossa Hayreddin Paşa öldükten sonra Mısır Kaptanı oldu. Piri Reis, Basra’daki gemilerin ve mürettebatın bakımı için donanmayı terk etti ve hazine gemileriyle Mısır’a geldi. Basra ve Mısır valileri tarafından Sultan Süleyman’a itaatsizlik yapmakla suçlandı. 80 yaşın üzerinde büyük haritacı Piri Reis 1554’te idam edildi.

Piri Reis Dünya Haritası, dünyanın haritacılık ve belgesel mirasının çok değerli bir parçasıdır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), çizdiği haritanın 500. yıldönümü vesilesiyle 2013’ü Piri Reis yılı ilan etti.

Atlantik Okyanusu ve çevresindeki kıtaların 1513 Piri Reis haritasında gösterilmesi 1931 yılında dünyaya duyuruldu. Harita dünyanın dört bir yanındaki müzelerde farklı haritalarda sergilendi. Bugün harita Topkapı Sarayı Müzesi’nde korunmaktadır. Harita ceylan derisine çizilmiş ve dokuz farklı renkte gösterilmiştir. Harita 86 cm uzunluğunda, 61 cm ve 41 cm genişliğindedir. Harita, kabartmalı tasarımdaki dağları, kalın çizgilerdeki nehirleri ve kırmızı noktalardaki sığ yerleri, ortak bitki çizimleri olan taşlı yerleri, hayvan resimlerini ve bölgeler hakkında notlar gösterir.

Haritanın geri kalan kısmı Kuzey ve Güney Amerika, Antiller, Kuzeybatı Afrika, Fransa ve İspanya’nın kıyı şeridi olarak Atlantik Okyanusu’nun doğu ve batı kıyılarını içermektedir. Harita ayrıca enlemsiz kıyıları ve adaları tanıtıyor. Rüzgar gülleri hatları ve tartıları, limanlar arasındaki mesafeyi ölçmek için yararlıdır. Harita üzerinde yolcuların keşiflerini göstermek için gemilerin görüntüleri var.

Piri Reis, 16. yüzyılın ünlü zekası, haritacı, bilim adamı ve bir araştırmacı, efsanevi bir denizci kaptanı. Denizcilik çalışmalarının ilk yıllarındaki deniz deneyimlerinde 1513’te dünya haritasının yapılmasında çeşitli bilgiler kaydetti. Bu çalışmalar, 1521’de tamamlanan Navigasyon Kitabı olarak bilinen Kitab-ı Bahriye’de toplandı.

Bahriye Kitabının ilk bölümü kitabın yazımının amacını açıklamaktadır. Kemal Özdemir’in “Osmanlı Kartografisi” ne göre: “Denizciler için deniz bilimlerinin gerekliliği, rüzgar ve fırtınaların isimleri, haritanın tanıtımı, haritalardaki işaretler, deniz isimleri, yelken açan Portekizli denizciler gibi konular yer alırken Hint Okyanusu, Çin Denizi, Basra Körfezi, Etiyopya ve Kamur Adaları’ndaki Muğti kıyıları, Akdeniz, Hürmüz Boğazı, Antiller ve Amerika’nın keşfi “Bahriye” içindi. Bahriye Kitabı, denizcilik tarihi için bir başyapıt ve rehber kitap. Bu eşsiz kitap ve diğer harita gizemleri tarihimizde henüz tartışılmamıştır.

Comments

comments

One thought on “Piri Reis Kimdir, Piri Reisin Hayatı Nasıldı ?

  1. Piri Reis deyince gözümün önüne o muhteşem ama bana bir o kadar da karmaşık görünen haritası gelir. Osmanlı Devleti’ne büyük hizmetleri olmuş bir komutan, peki böyle hizmet ve nama nail olmuş bir reis Süleyman tarafından neden idama mahkum edilir. Buna cevapta oğlunu yok yere öldüren ve tarihin akışını değiştiren Süleyman’ın iktidar hırsı cevap veriyor olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir